کد خبر: 1362043/42 زمان: 10:45   1395/07/10 بازدید: 44,189

ماه عسل زیزو به اتمام رسیده است؟

زیدان و زمانی برای تغییر استراتژی

سه تساوی متوالی در روزهای اخیر، شاید موید این نکته باشد که دیگر ماه عسل زین الدین زیدان، روی نیمکت رئال مادرید به پایان رسیده است.

به گزارش "ورزش سه"، اولین تساوی در برابر ویارئال، همگام با پاره شدن نوار پیروزی های کهکشانی بعد از گذراندن روزهایی فراموش نشدنی بود. بعد از آن، شاگردان زیدان به دیوار لاس پالماس برخورد کردند و در اواسط هفته گذشته، رئال مادرید در خانه دورتموند با ارائه نمایشی که چندان مورد پسند هواداران تیمش قرار نگرفت، متوقف شد.

 

در بین این سه نتیجه و روش بازی حریفان، هیچ وجه مشترکی وجود نداشت و به نظر می رسد این رئال مادرید است که در هر سه دیدار با یک شیوه مشخص با حریفان روبه رو شده است و هر کدام از تیم های مذکور نیز راهی برای آسیب زدن به این تیم پیدا کرده اند.

 

 

 

 

به شکل طعنه آمیزی، به نظر می رسد تمام موفقیت های زیدان در دوران نسبتا کوتاه هدایت رئال مادرید توسط ستاره سالهای نه چندان دور این تیم، صرفا بر اساس پیدا کردن یک شیوه مناسب برای آن دیدار بوده است و هیچ قالب تعریف شده و مشخصی برای پیروزی در این تیم دیده نمی شود.

 

برآیند شرایط فعلی مادرید، نشان دهنده آن است که زیدان بدون تزریق تاکتیکی مشخص و جدید به بدنه تیم تحت هدایت خودش، سعی بر ارائه روش هایی دارد که در سالهای نشستن در کنار کارلو آنچلوتی روی نیمکت کهکشانی ها، فرا گرفته است که ماحصل آن را می توان ایجاد اعتماد به نفس در بازیکنان و القای حس اهمیت در اعضای تیم قلمداد کرد. با این تفاسیر، این سبک بازی زیبنده نام باشگاهی نیست که از دهه های دور و با ستارگانی مثل دی استفانو و پوشکاش، به درو کردن افتخارات می پرداخت.

 

به نظر می رسد رئال مادرید کنونی، جلال و عظمت سالهای گذشته را ندارد و تنها در صورت روی فرم بودن ستارگانش، قادر به ارائه فوتبالی هجومی است و در غیر اینصورت، آنها نمی توانند رئال مادرید همیشگی باشند.

 

در برابر دورتموند، خامس رودریگز، نمایش مفتضحانه ای از خود ارائه داد و بدون یک تکل موفق، خلق شانس گلزنی و پیروزی در نبردهای تن به تن، عملکرد بسیار ضعیفی داشت. گرت بیل تنها 25 پاس به هم تیمی هایش ارسال کرد که 19 تای آن به مقصد رسید و در برابر یار مستقیم خود اشملزر، نمایش ناامید کننده ای از خود ارائه کرد. البته این دو بازیکن در نهایت با همکاری هم موفق شدند در دقیقه 17، پایه گذار گل اول کهکشانی ها توسط کریس رونالدو باشند و روی پاسکاری با یکدیگر، مثلث تشکیل دهنده اولین گل دیدار دوم رئال مادرید در مرحله گروهی لقب گرفتند.

 

 

 

 

 

در هفته های اخیر، زمانی رئال مادرید زیدان قادر به نتیجه گیری است که ستارگان این تیم با نبوغ فردی، قادر به ارائه نمایش هایی فوق العاده باشند و با پوشاندن ضعف های محسوس رئال، به هواداران مادرید القا کنند که تیم در شرایطی آرمانی به سر می برد. در غیر اینصورت، نتایجی همانند هفته های اخیر به ثبت خواهد رسید.

 

اما در شبی که بازیکنان پرآوازه این تیم در شرایط مساعدی نباشند، قدرت بازیخوانی، کنترل توپ و تسلط بر شرایط بازی این تیم به حداقل می رسد و انگار به صورت غریزی، بازیکنان رئال به سمت دروازه حریف حمله ور می شوند و در صورت به ثمر رساندن گل، پیروز از زمین مسابقه خارج می شوند؛ اما اگر در بازیهایی چون مسابقات اخیر، ستارگان این تیم موفق به ارائه نمایشی فوق العاده نباشند، سرنوشت کهکشانی ها در فصل پیش رو چه خواهد شد؟

 

 

 

 

تنها با بازی گروهی و تاکتیکی می توان درخششی مستمر از بازیکنان با کیفیت و پرآوازه مشاهده کرد و با این شرایط، رئال مادرید کیفیتی در خور آوازه اش ارائه خواهد داد. نکته تاسف برانگیز برای رئال مادرید این است که در جدال سیگنال ایدونا پارک، اگر دو تیم لباس خود را با یکدیگر تعویض می کردند، نمایش ژرمن ها بیشتر به سبک و سیاق همیشگی رئال مادرید شباهت داشت. بدون شک اگر کیلور ناواس شبی رویایی را سپری نمی کرد و بیش از 8 مهار تاثیرگذار نداشت، شاید در نهایت نتیجه ای فاجعه بار در تابلوی ورزشگاه خانگی زنبورها نقش می بست. برتری دورتموند کاملا محسوس بود و تنها تصمیمات بعضا غلط بازیکنان این تیم در یک سوم حریف به آنها اجازه خلق یک شگفتی بزرگ را نداد.

 

پس با این شرایط، زیدان باید به سرعت شرایط فعلی را مدیریت کرده و فضای تیم را بهبود ببخشد. در این مقطع، همه چیز کاملا واضح است. در حال حاضر لوس بلانکوس در شرایطی بحرانی قرار ندارد؛ اما ادامه دادن شرایط فعلی، قاعدتا نتیجه مساعدی به همراه نخواهد داشت؛ اما اگر تا انتهای فصل، بنای زیدان بر روی درخشش ستارگان بزرگ و گران قیمت ترکیب تیمش باشد، بعید به نظر می رسد که امکان تکرار فصل موفقیت آمیز گذشته برای پایتخت نشینان اسپانیا وجود داشته باشد.

 

 

 

 

 

در حال حاضر، زیدان باید تمام تلاش خود را برای ایجاد یک سیستم مشخص بر مبنای بهترین استفاده از مهارت های فردی ستارگان بزرگ خود قرار دهد که در این حالت، پیروزی های رئال مادرید همراه با تسلط بر جریان بازی نیز از راه خواهد رسید.

 

منبع:  squawka.com  

ترجمه: آریا فاطمی مقدم

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.