کد خبر: LLm7 زمان: 18:05 1397/08/16   بازدید: 94041

مرادی مقابل وزنه بردار چینی تسلیم نشد و درخشید

غرش سهراب در عشق آباد با رکوردهای طلایی

سهراب مرادی بازهم در نقش یک فوق ستاره ظاهر شد و توانست با کسب 3 مدال طلا، 3 رکورد جدید جهان را به نام خود ثبت کند.

به گزارش "ورزش سه"، بالاخره بعد از گذشت چند روز از رقابت های جهانی وزنه برداری 2018، ستاره وزنه برداری ایران روی تخته عشق آباد حاضر شد. سهراب مرادی که قبل از اعزام نیز امید اصلی کسب مدال طلا برای ایران بود، امروز در دسته 96 کیلوگرم روی تخته رفت.


این وزنه بردار ایرانی که طلای المپیک و جهان را در کارنامه دارد و رکورددار دسته 94 کیلوگرم نیز به حساب می آید، اکنون با تغییر اوزان در دسته 96 کیلوگرم، به مصاف حریفان خود رفت.


پایان کار حقوقی با دوازدهمی


امیر حقوقی، دیگر وزنه بردار ایرانی در این دسته بود که در حرکت اول 161 و در حرکت دوم یکضرب، 167 را با موفقیت بالای سر برد. او در سومین تلاش خود 171 را به زمین انداخت تا با همان 167 کیلوگرم، به کارش در یکضرب پایان دهد. او در دوضرب نیز ابتدا 201 و 207 کیلوگرم را با موفقیت مهار کرد و سپس 213 کیلوگرم را به زمین انداخت. این وزنه بردار 24 ساله در اولین تجربه جهانی در مجموع در رده دوازدهم جهان ایستاد.

 

 


طلای یکضرب با طعم رکوردشکنی


سهراب مرادی که به عنوان آخرین وزنه بردار و مدعی اصلی این وزن، با 181 کیلوگرم کار خود را در یکضرب آغاز کرد، رقبایی از کشورهای بلاروس، رومانی و چین را در کنار خود دید. ستاره وزنه برداری ایران 181 کیلوگرم را با موفقیت به نام خود ثبت کرد؛ اما قبل از این‌که برای دومین حرکت روی تخته بیاید، مدال طلای یکضرب برایش قطعی شد.با توجه به تغییر اوزان، وزنه 186 کیلوگرمی طبق اعلام فدراسیون جهانی می توانست رکورد جدیدی را به نام سهراب مرادی ثبت کند. او در حرکت دوم این وزنه را به سختی مهار کرد؛ اما داوران به خاطر لرزش آرنج از او خطا گرفتند و با 3 چراغ قرمز این وزنه را قبول نکردند. در ادامه، سهراب مرادی که خیالش از کسب مدال طلای یکضرب راحت بود، برای حرکت سوم همان 186 کیلوگرم را انتخاب کرد. این بار وزنه بردار ایرانی خیلی راحت وزنه را بالای سر خود مهار کرد و علاوه برکسب مدال طلای یکضرب جهان، رکورد جدیدی در دسته 96 کیلوگرم را به نام خود ثبت کرد.


سهراب که قبل از این در یکضرب دسته 94 کیلوگرم ،وزنه 189 کیلویی را به نام خود ثبت کرده بود، حالا در دسته 96 کیلوگرم هم اولین رکورد جهان را به نام خود ثبت کرد. تیان تائو از چین با 181 کیلوگرم و یوهنی از بلاروس با 180 کیلوگرم به مدال های نقره و برنز یکضرب دست یافتند.

 

 


تکمیل درخشش با طلای دوضرب و مجموع


وزنه بردار دسته 96 کیلوگرم در حرکت دوضرب کار سخت تری داشت. تیان تائو از چین که یک بار در بازی های آسیایی 2014، کیانوش رستمی را غافلگیر کرد و به مدال طلا رسید، این بار هم می خواست سهراب مرادی را به چنین سرنوشتی دچار کند. سهراب مجددا به عنوان آخرین نفر و با وزنه 223 کیلوگرمی کار خود را آغاز کرد. او که رکورد 233 کیلوگرم را در دسته 94 کیلوگرم به نام خود ثبت کرده بود، به راحتی در حرکت اول، 223 کیلوگرم را بالای سر ببرد. در ادامه، وزنه بردار چینی با 226 کیلوگرم در حرکت دوم همه را غافلگیر کرد تا زنگ خطر برای سهراب به صدا دربیاید. حرکت دوم مرادی 230 کیلوگرم بود که باز هم با موفقیت همراه شد تا سهراب در آستانه طلایی شدن قرار بگیرد. البته او با همین وزنه هم با توجه به تغییر اوزان، رکورد دوضرب و مجموع را در دسته 96 کیلوگرم به نام خود ثبت کرد. در ادامه، تیان تائو در مهار وزنه 236 کیلوگرمی ناموفق بود تا سهراب مرادی قبل از زدن حرکت سوم، قهرمانی اش قطعی شود. مرادی برای حرکت سوم 237 کیلوگرم را انتخاب کرد؛ اما در مهار آن ناموفق بود.

 


3 رکورد جدید به نام سهراب


سهراب مرادی که در 2 سال اخیر رکوردهای بی نظیری را در دسته 94 کیلوگرم به نام خود ثبت کرده و در هر 3 حرکت رکورددار بوده است، اکنون به خاطر تغییر اوزان و بایگانی شدن رکوردهای قبلی، باید در دسته 96 کیلوگرم درخشش خود را ادامه می داد. او امروز در عشق آباد علاوه بر کسب 3 مدال طلا، 3 رکورد جهانی را به نام خود ثبت کرد. سهراب در یکضرب، 186 کیلوگرم، در دوضرب، 230 کیلوگرم و در مجموع 416 کیلوگرم را مهار کرد تا علاوه بر 94 کیلو، رکورددار دسته 96 کیلوگرم نیز باشد.

 

 

سه حرکت دو ضرب و کسب مقام قهرمانی مرادی (وزنه برداری قهرمانی جهان 2018)