کد خبر: 1606515/43 زمان: 13:46   1398/02/02 بازدید: 82,202

حرف های خواندنی محمد مایلی کهن از گوشه و کنار فوتبال ایران

چرا عکس برانکو و شفر را در انزلی پایین کشیدند؟

محمد مایلی کهن سرمربی سابق تیم ملی و بازیکن پرسپولیس در دهه های 50 و 60، مدت ها است که دغدغه های اجتماعی اش آنقدر سرگرمش کرده که خیلی در مجامع فوتبالی دیده نمی شود.

به گزارش"ورزش سه" او خودش در این رابطه می گوید:" راستش را بخواهید با فوتبال خیلی کاری ندارم. مردم ما دارند رنج می برند و من نمی توانم خیلی به دنبال فکر کردن به مشکلات فوتبال باشم." با این حال اما آنچه اهمیت دارد این است که او و فوتبال جدایی ناپذیرند و همیشه در لابه لای این دغدغه ها و نگاه نقادانه به مسایل اجتماعی، فوتبال جایگاه ویژه ای برای کاپیتان سابق پرسپولیس دارد. با محمد مایلی کهن گفت و گو کرده ایم که حرف های او را درباره مسایل مختلف در زیر می خوانید:


فرق دخیا و فروزان چه بود؟


آقای زنوزی برای فوتبال از جیبش خرج می کند و دستش درد نکند. اما همه ما بازی تیم های منچستریونایتد و بارسلونا را دیدیم، گل دومی که دخیا از مسی خورد ده برابر از گلی که فروزان از سپیدرود خورد بدتر بود. اما آیا اصلا آنجا بحثی پیش آمد؟ کسی گفت چون دخیا اسپانیایی است به تیم بارسلونا هم که اسپانیایی است راه داده است. دخیا در بازی بعد هم برابر اورتون در ترکیب تیمش قرار گرفت و 4 گل هم خورد. بعد از بازی تراکتورسازی مقابل سپیدرود اما گفتند فروزان چون رشتی است خورده است؟! همه این ها به این دلیل است که آن ها فوتبال و مدیریت ندارند و پیشرفته نیستند(می خندد). واقعیت این است که زمین های چمن ورزشگاه های اروپایی از فرش های دستبافت درجه یک ما هم قشنگ تر هستند.


عکس برانکو و شفر را پایین آوردند


من بارها از شرایط ورزشگاه تختی انزلی برای آقای سلطانی فر فیلم گرفتم. فکر نکنم کسی به اندازه من درباره ورزشگاه تختی تلاش کرده باشد. مگر درست کردن ورزشگاه تختی انزلی چقدر هزینه دارد. ما برای فینال لیگ قهرمانان آسیا ظرف چند روز 15 میلیارد تومان هزینه کردیم. خیلی هم کار خوبی کردیم اما برای درست کردن ورزشگاه تختی چقدر هزینه لازم است؟ من حاضرم بدون اینکه خودم پولی بخواهم تمام کارهای این ورزشگاه را انجام بدهم به شرط آنکه هزینه ساخت و تعمیراتش را تامین کنند.


زمانی که من در ملوان بودم، دنبال خیلی چیزها در تیم رفتم. الان اگر بروید رختکن تختی انزلی را ببینید، می بینید که کمی شکل گرفته است. هزینه هایی هرچند اندک انجام شد، کمی سعی کردیم فضای داخل را زیباتر و تمیزتر و تلاشمان را کردیم که از زمین محافظت کنیم. اما سوال من اینجا است که در این 50 سال چرا یک نفر نیامده سوال کند که این رختکن به چه دلیل اینگونه است؟


مشکلات وجود دارد و به جای اینکه به مسایلی پرداخت شود که به نفع مردم باشد به دنبال عوام فریبی هستند. من اینستاگرام و تلگرام ندارم. حوصله اش را ندارم اما بعضی وقت ها خبرهایی را می شنوم که ناراحتم می کند. در انزلی یک عکس تبلیغی از شفر و برانکو بود که داشتند یک ساعت را تبلیغ می کردند اما در دهکده انزلی این تبلیغ را پایین می‌آورند. چرا؟ واقعا دلیل این کار چیست؟ می خواهی نشان بدهی که خیلی ملوانی هستی؟ می خواهیم اختلاف بیاندازیم خودمان را گنده کنیم؟


تاتنهام-من سیتی و سایپا-سپاهان


مگر در این چند وقت بازی مهمتر از منچسترسیتی و تاتنهام داشتیم؟ همه چیز در چند ثانیه رخ داد و داستان مرگ و زندگی بود. گلی هم که به ثمر رسید واقعا مشکوک بود. در آنجا که شرط بندی قانونی است و میلیون ها پوند این ور و آن ور شد اما آیا خون از دماغ کسی آمد؟ آیا کسی به کسی توهین کرد؟ کسی را متهم کردند؟ اوج انسانیت را در این بازی دیدیم. اوج نظم و قانون را دیدیم و واقعا لذت بردیم. بعد از بازی در رسانه ها هیچ عکس العمل بدی ندیدیم. در جایی که میلیون ها دلار سود و ضرر جا به جا می شود شاهد انسانی ترین رفتار هستیم اما در این جا ببینید شرایط چگونه است؟ داوران را در هر مسابقه ذبح می کنند. در بازی سایپا و سپاهان دیدیم که چون نتیجه 5 بر 2 شد همه چیز خوب بود اما اگر نتیجه طور دیگری رقم می خورد معلوم نبود چه وضعیتی پیش می آمد.


فوتبال را می بینند جاهای دیگر را نه...


فوتبال چون مورد توجه رسانه ها است همه ایرادات آن را می بینند اما در بخش های دیگر اینگونه نیست. مثلا آنچه شمال را نابود می کند سیل نیست، شمال را زباله ها نابود می کنند اما کم به آن توجه می شود. فوتبال ما علیرغم اینکه آب و نان نیست اما از آن ها مهمتر شده است. من اگر فردا بشوم رئیس فدراسیون، می گویند فلانی به هزارجا وابسته بوده است، کسی نمی گوید که من قبل از انقلاب هم در پرسپولیس بوده ام، تحصیلات دانشگاهی دارم و سال ها در سازمان ورزش مملکت کار کرده ام اما در جاهای دیگر هم همینگونه است؟ می دانیم کسانی که سر کار می آیند از کجا آمده اند؟


فحش دادن عیبه!


من در انزلی که بودم، یک گروهی بودند که بعضا به بازیکنان توهین می کردند. کسی هم جرات نمی کرد با آن ها مقابله کند. من با آن ها مقابله کردم و بعد همان گروه در ورزشگاه شعار می داد"فحش دادن عیبه". در آن زمان تمام سعی مان را کردیم که کمترین تنش در بازی های بین رشت و انزلی به وجود بیاید. اینهمه می گوییم کار فرهنگی اما انگار هیچکدام از این کارها در رزومه آدم ثبت نمی شود. ما حتی از این تماشاگران بعدا تقدیر کردیم. ما در آن سال جوان ها را به کار گرفتیم و تا روز آخر شانس صعود داشتیم اما بعدها شنیدم که در عدم صعود ما یکی دو نفر نقش داشتند و مانع از این اتفاق شدند.


رفتم با کی روش دیدار کردم


کارلوس کی روش مگر هشت سال در ایران نبود. مگر ما همان سال اول و در حالی که تیم شانس خیلی کمی برای صعود به جام جهانی داشت به تمرین تیم ملی نرفتیم؟ عکس هایش موجود است. اما این آقا بیشترین حقوق و مزایا را گرفت و کمترین وقت را برای فوتبال ما گذاشت. بعد از 8 سال حضور در تیم ملی ایران نتیجه کارش چه بود؟ برخی دیگر داشتند به کی روش می گفتند "کوروش" و می خواستند بگویند او به اندازه کوروش به ایران خدمت کرده است. خودش می گفت وطن اول و دومم ایران است.


عادل شایسته و تحصیلکرده است


درباره عادل فردوسی پور همانطور که قبلا گفتم بازهم می گویم که او یک جوان شایسته و تحصیلکرده است و در این شکی نیست. اما عادل هم مثل همه ما اشتباهاتی داشته است. او خیلی جاها اشتباه کرد و اگر بخواهم راحت بگویم "پدر ما را در آورد". در مساله کی روش او هیچ وقت اجازه نداد حتی یک دقیقه نقد شود. یک دقیقه برنامه انتقادی راجع به عملکرد تیم ملی و سرمربی اش در زمان کی روش ساخته نشد. موضوع مهمتر شاید این باشد که بدانیم "عادل خودش چگونه به تلویزیون آمد؟"


به هرحال در این دنیا هر رئیسی یک رئیس دارد و اینکه شما خیال کنید دیگر رئیس هستید اشتباه است. عادل خیلی جاها اشتباه کرد. حتی درباره میهمانانی که می آورد اشتباهاتی داشت. ما نباید حرف هایمان متناقض باشد. اینکه برای آوردن یک میهمان هزینه هنگفتی بکنیم آن هم در این شرایط اقتصادی کار درستی نیست و با حرف هایی که زده می شود تناقض دارد. من علیرغم همه این ها عادل را دوست دارم و او دوست داشتنی است. اما او خودش به جای مرحوم بهرام شفیع آمد و کسان دیگری هم ممکن است جای او بیایند. ما نباید فکر کنیم که فردوسی پور در تلویزیون یا شبکه شخصی اش در این سال ها کار می کرده است.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.