کد خبر: g3Q2O زمان: 14:26 1398/03/18   بازدید: 29271

بازی ایران و کره جنوبی را ژاپنی ها قضاوت می کنند

چرا داوران ایرانی بازی تیم ملی را سوت می زنند؟

تیم ملی ایران در اولین بازی تدارکاتی اش بعد از جام ملت های آسیا در تهران در حالی به مصاف تیم ملی سوریه رفت که تیم داوری ایرانی این بازی را قضاوت کردند.

به گزارش" ورزش سه" سال ها است که بازی های دوستانه در فوتبال دنیا شکل و شمایل رسمی به خود گرفته و داورانی از کشور ثالث بازی تیم های ملی کشورهای مختلف  را سوت می زنند اما این مساله خیلی در فوتبال ایران عرف نیست و در این سال ها شاهد بودیم که اکثر بازی های دوستانه تیم ملی که در ایران برگزار شده است را داوران ایرانی قضاوت کرده اند. در بازی ایران و سوریه نیز علیرضا فغانی ، رضا سخندان و محمدرضا منصوری داوران مسابقه بودند. این در حالی است که بازی تیم ملی برابر کره جنوبی که در سئول برگزار می شود را داوران ژاپنی قضاوت می کنند.


رضا غیاثی داور قدیمی و کارشناس داوری فوتبال ایران درباره انتخاب علیرضا فغانی و تیم داوری ایرانی برای بازی ایران و سوریه گفت:« فدراسیون فوتبال ما برای این بازی با فدراسیون فوتبال سوریه مکاتبه کرد و آن ها اعلام کردند که ما داوران جام جهانی داریم و می توانیم از این داور استفاده کنیم.»


او افزود:« با وجود مشکلات ارزی که وجود دارد و همچنین حضور یک داور سطح بالا ، این مکاتبه انجام شد و فدراسیون فوتبال سوریه نیز با این موضوع موافقت کرد.» غیاثی درباره اینکه چرا معمولا در بازی های دوستانه‌ای که در ایران است از داوری استفاده می شود که ملیتش با یکی از تیم ها یکی است گفت:« این توافقی است مثل تعداد تعویض ها که توافقی است. نتیجه این بازی ها نفعی برای تیمی ندارد و بازی دوستانه است به همین دلیل به نظر من مشکلی پیش نمی آید. ما قبلا هم برای استفاده از داور ایرانی در بازی های دوستانه از تیم مقابل اجازه می گرفتیم.»


رضا غیاثی در آخرین بخش از صحبت هایش درباره استفاده از سیستم ویدئویی var در رقابت های فصل آینده گفت:« بعید می دانم چون برای آوردن این سیستم نیاز به پول و بودجه زیادی هست. باشگاه ها و صاحبان ورزشگاه ها باید شرایط و سرمایه را تامین کنند و بعید می دانم این اتفاق درفصل آینده رخ بدهد.»