حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1630776/44 زمان: 10:14   1398/05/27 بازدید: 3,957

افشاگری نایب قهرمان سابق المپیک:

نه فقط وزنه برداری، مواد نیروزا همه جای ورزش هست!

قهرمان سابق وزنه برداری گفت: در فدراسیون وزنه برداری جایی برای قهرمان ها نیست.

به گزارش "ورزش سه"، امروز  برنامه سلام صبح بخیر میزبان نواب نصیرشلال قهرمان وزنه برداری بود.


نصیرشلال در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بد این روزهای وزنه برداری گفت: بله تقریبا حال وزنه برداری ایران خوب نیست ولی با توجه به مسابقات پیش رو و تلاش جوانان عزیز کشور برای حضور در این مسابقات امیدواریم شاهد اتفاقات خوبی باشیم.


او درباره پایین آمدن سهمیه المپیک اظهار کرد: 2016، پنج سهمیه داشتیم و 2008 هم بعد از اتفاقات بدی که افتاد و وزنه برداری دچار مشکلات بدی شد با سه سهمیه شرکت کردیم. این روزها به دلیل اینکه یک سری تصمیم ها گرفته شده کشورهایی که از مواد نیروزا استفاده کرده اند سهمیه شان کم می شود و ما هم در این شرایط قرار گرفتیم و مثل خیلی کشورهای دیگر کسر سهمیه داشتیم.


این وزنه بردار در این خصوص که چقدر صحت دارد اکثر وزنه برداران در سطح جهان دوپینگ می کنند، تصریح کرد: اگر بخواهیم فقط این موضوع را به وزنه برداری ربط بدهیم درست نیست. این روزها مواد نیروزا و دوپینگ بخشی از ورزش شده است و در رشته های دیگر هم هست و نمی توانیم به سادگی از کنار این موضوع بگذاریم.


نواب شلال گفت: حالا من خودم به ورزشکاری تزریق نکرده ام ولی ورزشکاران رشته‌های مختلف از استروئیدها مصرف می‌کنند.


وی تاکید کرد: مواد نیروزای آلوده وجود دارد و مکملهایی که در کشور خودمان تاییدیه دارد هم ممکن است آلوده باشند و ورزشکار به صورت غیرمستقیم آن را استفاده می کند و به دردسر می افتد. در جمع های دوستانه خودمان هم درباره این مکمل ها صحبت می شود و این موضوع غیرقابل انکار است . تنها راه آموزش است تا اطلاعات در اختیار ورزشکاران قرار بگیرد.


نصیرشلال در پاسخ به این سوال که چرا همه دوپینگ می کنند و فقط دوپینگ وزنه برداران در می آید گفت: این رشته و رشته کشتی در کشور بسیار مهم هستند و اخبارشان بیشتر دنبال می شود. اینکه بگوییم وزنه برداری نسبت بیشتری در دوپینگ دارد، درست نیست. به جز برهه کوتاهی که دوپینگ خیلی از وزنه برداران مثبت اعلام شد و هنوز داریم تاوان آن را می دهیم، همیشه اینگونه نبوده است. به هر حال در رشته های قدرتی وسوسه این کار وجود دارد.


این قهرمان وزنه برداری در پاسخ به این سوال که آیا به خود او پیشنهاد دادند دوپینگ کند که وزنه بالاتری بزند جواب داد: این موضوع پیشنهادی نیست و خیلی ساده تر است و در بسته و ناشناس نیست. قطعا کسی که سالها ورزش کرده اطلاعات کافی را در این باره دارد. در واقع ورزشکاران با علم به این موضوع خودشان دوپینگ می کنند.


نصیرشلال در این باره که او کسی است که دوپینگ به سودش شده و به دلیل مثبت اعلام شدن دوپینگ رقیبش از مدال نقره به مدال طلا رسیده است، درباره نحوه دریافت این مدال توضیح داد: طلا را نمی آورند و باید برویم آن را بگیریم. کارهای ابتدایی انجام شده و درخواست داده ایم و بعد از اینکه جواب بدهند و مقدمات فراهم شود  در یک مسابقه ورزشی وزنه برداری این کار انجام می شود.


وی درباره نظرات مثبت مردم و امیدشان به وزنه برداری گفت: مردم همیشه به وزنه برداری علاقه مند بودند ولی متاسفانه ما در المپیک پیش رو دو سهمیه داریم و باید خیلی با دقت برنامه ریزی کنیم. شانس مدال هم داریم.


این قهرمان وزنه بردار درباره وضعیت سهراب مرادی گفت: آسیب دیدگی او قدری شدید بود و برای درمان 20 روزی است در آلمان به سر می برد. امیدوارم او هم برسد و خودش هم خیلی علاقمند است.


نصیرشلال درباره انتخابات فدراسیون وزنه برداری اظهار کرد: این انتخابات شرایطی که باید انتخابات داشته باشد ندارد و برخی مسائل رعایت نشده بود، امیدوارم تخلفی شکل نگرفته باشد.


وی دراین باره که چرا چهره های وزنه برداری در فدراسیون نیستند، گفت: قهرمان و پیشکسوتی که چیزی برای ارائه دارد معمولا خیلی پیگیر نیست که بخواهد خودش را عرضه کند و شرایط امروز فدراسیون به گونه ای است که جایی برای قهرمانان و پیشکسوتان و بزرگترهای وزنه برداری نیست و فضایی برای آنها دیده نمی شود. اکنون قدری بد و سلیقه ای برخورد می کنیم و قدر و جایگاه قهرمانانمان را نمی دانیم و آنها از رشته های دیگر و کشورهای دیگر سر در می آورند.


این ورزشکار درباره کسب و کار خود هم گفت: در عرصه ورزش کار نمی کنم و خارج از این فضا فعالیت های اقتصادی خوبی دارم. کمی ساخت و ساز می کنم و کارهای ورزشی هم انجام می‌دهم.


نصیرشلال در پایان درباره کلاه برداری که از او شده، افزود: بله این اتفاق افتاد ولی بحث بر سر این بود که ورزشکاران که سالهای زیادی را در اردوها هستند، فقط ورزش می کنند و مسابقه می دهند بعد از اتمام کارشان در دنیای ورزش خیلی تجربه کافی درباره دنیای بیرون ندارند و باید با احتیاط رفتار کنند و متاسفانه این اتفاقات برایشان می افتد.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.