حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1636520/51 زمان: 23:53   1398/06/23 بازدید: 26,293

حسن زاده‌: رای جدید صادره به عدالت نزدیک تر است

ریاست کمیته انضباطی در گفت و گوی تلفنی در خصوص رای صادره درباره دروازه بان ملی پوش پرسپولیس توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش "ورزش سه"، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران دقایقی پیش با انتشار حکمی، یک جلسه محرومیت را به علیرضا بیرانوند دروازه بان پرسپولیس ابلاغ کرد و این باعث ایجاد حاشیه های زیادی در محافل ورزشی شد. در همین ارتباط اسماعیل حسن زاده رییس کمتیه انضباطی فدراسیون فوتبال در گفتگو با صداو سیما در باره این رای اظهار داشت: «رای دیگر ابلاغ شده است و بعد از ابلاغ دیگر حرف خاصی نمی ماند. البته با آیتمی که پخش شد تقریبا گفته های ما همین بود .  ما امروز در جلسه رسیدگی به همراه آقای بیرانوند و وکیل ایشان و همکاران من حاضر بودیم.


فیلم را دیده بودیم و نکاتی را که یادداشت کرده بودیم و ایشان پاسخگو بودند. خوشبختانه ایشان هم در جلسه رسیدگی سوء تفاهم پیش آمده توضیحاتی در مورد آن حرکت عنوان کردند که در واقع گفتند مقصودم اهانت نبود و اگر رفتار من باعث رنجش خاطر طرفداران تراکتور شده است حتی عذر خواهی کردند. پیرو همان عذر خواهی که باشگاه پرسپولیس انجام داد. طبق ماده 93 حتی ما می توانیم به خاطر پذیرفتن  اشتباه و عذر خواهی فرد خاطی از حداقل مجازات هم پایین بیاییم . شنیدم بعضی از دوستان اظهار داشتند که محکومیت حداقل از دو جلسه شروع می شد و چرا باید یک جلسه حکم صادر شود در جواب آن دسته  باید بگویم به هر حال وقتی یک باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس و یک ملی پوش می آید عذر خواهی می کند باید ما همه چیز را لحاظ کنیم که به این ترتیب جریمه نقدی و محرومیتی را برای او در نظر گرفتیم که انشاءالله عادلانه و بازدارنده باشد و از این بازیکن ارزنده مان دیگر اینگونه حرکات نبینیم.»


حسن زاده در ادامه خاطر نشان کرد:« به هر حال حکم یک جلسه محرومیت قطعی است و به ایشان ابلاغ شده است و از بازی آینده این حکم قابل اجرا می باشد.»


وی درخصوص رای کمیته اخلاق هم اظهار داشت: « دو مرجع متفاوت است. اینکه در کمیته اخلاق جنس تخلفات و یا رفتارهایی بررسی می شود  که اساسا با کمیته انضباطی فرق می کند و قانون آیین نامه ای که آنها در اختیار دارند با مقرراتی که ما در اختیار داریم تفاوت دارد و ما دو مرجع مختلف از رکن قضایی فدراسیون هستیم. لذا این ارتباطی به این حکم ندارد و ما صراحتی هم در قانون نداریم که اگر یک عامل فوتبالی مثل بازیکن و مربی و یا هر شخصی دیگری در تمام نهاد ها و تشکیلات فوتبالی تخلفی انجام داده باشند، حکمشان تجمیع شود، چنین صراحتی وجود ندارد و طبق اصول عمومی و مقرراتی که در قانون جزا وجود دارد و قوانینی که فعلا در اختیار ما است این اجازه را به ما می دهد که ما فقط در خصوص رفتار انضباطی افراد ورود کنیم و سوابق انها حتی اگر تعلیقی هم باشد قابل برگشت است. یعنی ما تعلیقی های انضباطی را احیا می کنیم.»


وی در همین ارتباط مثالی را هم زد:« مثلا ما امروز باشگاه تراکتور را به خاطر رفتار جدیدشان یک مبلغی جریمه کردیم، ولی چون رفتار تماشاگران این تیم باعث شده بود آن ها را جریمه کنیم، یک محرومیت تعلیقی باقی مانده از فصل گذشته هوادارانشان احیا شد. اگر درخبرها دنبال کرده باشید عملا باشگاه تراکتور امروز با توجه به رای جدید، رای تعلیقی قبل که مربوط به اردیبهشت ماه فصل گذشته بود احیا شد چون آن انضباطی بود و این هم همین طور است. ولی هر آن چه که در کمیته اخلاق رای صادر شده که ما هم از جزییات آن چه که در کمیته گذشته است بی اطلاع هستیم و آن رای صادره هیچ تاثیری در پرونده امروز نداشته است. چون ما نمی دانیم چه چیزی به ایشان تفهیم شد.»


وی درباره اینکه آیا رای کمیته اخلاق ضمانت اجرایی ندارد گفت: « چرا دارد، اگر ایشان مرتکب رفتار هایی بشود که مجددا مورد صلاحیت کمیته اخلاق نباشد و رفتاری را انجام دهد که کمیته رای به محرومیت ایشان دهد آن محکومیت قبلی هم دوباره احیا می شود. یعنی اگر علیرضا بیرانوند و هرشخص دیگری مجددا مرتکب تخلفی شود و پرونده اش به سمت کمیته اخلاق برود و محکوم شود این پرونده باعث می شود محرومیت قبلی و تعلیقی هم احیا شود ولی اگر ایشان تا آخر عمر فوتبالی خودش به کمیته اخلاق نرود این رای خواهد ماند و بعد از تعلیق حتی می تواند مستهلک شود.»

 

وی درباره اینکه درآستانه بازی دربی ممکن است شائبه هایی به وجود بیایید گفت: «اگر در مورد تیم های بزرگ صحبت نشود ما شک می کنیم چون همیشه به هر صورت که ما راجع به تیم های بزرگ رای داده ایم این طور اظهارات وجود دارد. اما مهم این است که بنده و همکارانم تشخیص دادیم که تناسب رفتار او و عذر خواهی و نهایتا تمام آن چه که در پرونده گذشت با این مجازات که هم محرومیت و هم جریمه نقدی دارد به عدالت نزدیک تر است ولی باور بفرمایید که تمام تلاش ما این است که رای عادلانه و مناسب صادر کنیم ولی خب چه کنیم تمام آرای ما مخصوصا در خصوص قرمز و آبی همیشه تحلیل های خودش را دارد و ما دیگر عادت کردیم.»

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.