حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1653024/2 زمان: 10:27   1398/09/11 بازدید: 12,556

لیگ و بازی‌هایی که مدام تغییر می‌کنند

این ساعت‌ها تماشاگران را فراری می‌دهد!

وقتی یک دوره مسابقه ورزشی مثل لیگ برگزار می‌شود، نهاد برگزارکننده اهداف متنوعی را دنبال می‌کند.

به گزارش "ورزش سه" ، قاعدتاً یکی از این اهداف باید جذب حداکثری تماشاگرانی باشد که به ورزشگاه می‌آیند و آنهایی که بازی‌ها را از طریق تلویزیون دنبال می‌کنند. طبعاً هرچه تعداد تماشاگران و بینندگان یک رویداد ورزشی افزایش یابد، موفقیت بیشتری حاصل شده اما اینجا در سازمان لیگ فوتبال، انگار درنظر گرفتن منافع تماشاگران، تبدیل به یکی از آخرین اولویت‌ها شده است! به برنامه دو سه هفته اخیر لیگ نگاه کنید.


به شکل عجیبی، مهم‌ترین بازی‌های هفته در بدترین ساعات برگزار می‌شود. این بی‌سلیقگی در برنامه‌ریزی، از آن علامت سؤال‌های بزرگی است که میانگین تماشاگران لیگ نوزدهم را به نسبت دوره قبلی، با کاهش محسوسی مواجه کرده است. اگر 12 هفته اول لیگ امسال را با دوره مشابه در سال گذشته مقایسه کنیم، می‌بینیم که تماشاگران کمتری به ورزشگاه می‌آیند که در کنار عوامل مهمی مثل اجبار به بلیت فروشی اینترنتی و دشواری‌های خاص آن، ساعات نامناسب برگزاری بازی‌ها هم عامل مؤثری در کاهش معنی‌دار تعداد تماشاگران بوده است.


اگر برنامه فشرده بازی‌ها این اجازه را به سازمان لیگ نمی‌دهد که فقط در روزهای آخر هفته لیگ را برگزار کنیم، لااقل می‌شود ساعت بهتری برای آنها درنظر گرفت. بازی در یک روز وسط هفته در ساعت 3 بعد از ظهر، هم هزاران تماشاگر بالقوه ورزشگاه را از بین می‌برد و هم تماشاگران تلویزیونی را به شکلی محسوس کاهش می‌دهد. اینکه چه بسا مسئولان محلی تمایل داشته باشند بازی‌های لیگ قبل از غروب آفتاب به پایان برسد، دلیلی بر آن نیست که سازمان لیگ روی اجرای برنامه‌هایش اصرار نکند. تجربه سال‌های اخیر در ماه مبارک رمضان نشان داده که به سادگی می‌توان بازی‌های لیگ را حتی ساعت 9 شب برگزار کرد و هیچ مشکلی هم به وجود نیاید.


نکته مهم دیگر تغییر مداوم ساعت برگزاری بازی‌هاست. از ساعت 5 به ساعت 2، از ساعت 2 به ساعت 3 و تکرار این سیکل معیوب. مگر همه تصمیم گیرندگان برگزاری یک مسابقه از الان نمی‌دانند که هفته دیگر قرار است یک بازی خاص به میزبانی چه شهری برگزار شود؟ کمی هم به این فکر کنید که تماشاگرانی در زندگی روزانه‌شان برنامه‌ریزی کرده‌انده یک محدوده زمانی خاص را به تماشای فوتبال اختصاص دهند. به هزاران نفری که در صنعت فوتبال فعالیت می‌کنند و به اقتضای شغل‌شان باید بازی‌های لیگ را پیگیری کنند. به هزاران هزار ایرانی خارج از کشور که معمولاً در روزهای غیرتعطیل مرخصی می‌گیرند تا تماشاگر بازی تیم محبوب‌شان باشند. اینها همه مخاطبان فوتبال و لیگ برتر هستند که این تغییرات مداوم، به آنها لطمه می‌زند.


 
علی مغانی / ایران ورزشی

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.