حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1663740/47 زمان: 13:21   1398/11/03 بازدید: 135,972

فرار از سنگین ترین جریمه تاریخ آسیا؛

انصراف از لیگ قهرمانان چه تبعاتی داشت؟

انصراف از لیگ قهرمانان آسیا، تبعاتی چون محرومیت دو ساله، پرداخت چند میلیون دلار جریمه مالی و... را برای فوتبال ایران در پی داشت.

به گزارش "ورزش سه"، پس از جلسه در مالزی با دبیرکل و چند مسئول دیگر AFC، مدیران فوتبال ایران تصمیم گرفتند که از لیگ قهرمانان آسیا انصراف ندهند و باتوجه به تضمین کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر میزبانی تیم های ایرانی در دور برگشت، در این رقابت ها حضور پیدا کنند. این در حالی است که گفتمان غالب بر مسئولان ایرانی در روزهای نخست اعلام این خبر «انصراف» قطعی از این رقابت ها بود اما در نهایت تصمیم آن ها تغییر پیدا کرد.

 

پس از اعلام خبر اولیه از سوی خبرنگاران نزدیک به کنفدراسیون فوتبال آسیا و همچنین اعلام موضع طرف ایرانی، صحبت های زیادی درباره انصراف از این رقابت ها اعلام شد. این که تبعات چنین تصمیمی چه خواهد بود و در موارد قبلی چه اتفاقاتی رخ داده و مهم تر از آن، در قوانین AFC چه جریمه هایی در نظر گرفته شده است. اگرچه آن‌موقع مدیران باشگاه ها با گفتمانی متفاوت پیش می‌رفتند اما در نهایت به نظر می‌رسد علاوه بر تضمین AFC، این تبعات سنگین نیز نظر فوتبالی ها را تغییر داد.

 

* ای اف سی در این باره چه می‌گوید؟

 

کنفدراسیون فوتبال آسیا در اساسنامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، صراحتا به موضوع انصراف پرداخته و در سه صفحه، این موضوع را شرح داده است. انصراف از لیگ قهرمانان اسیا در دو حالت ممکن است:

 

1) پیش از شروع مسابقات: AFC در برخی موارد زمان شروع مسابقات را «تاریخ قرعه کشی» و در برخی موارد «نخستین بازی پلی آف» دانسته است. به هر حال اگر 30 روز پیش از اولین بازی انصراف داده شود، 10 هزار دلار جریمه در انتظار باشگاه خواهد بود و در صورتی که کمتر از یک ماه تا زمان شروع باقی مانده باشد، این جریمه به 20 هزار دلار خواهد رسید. همچنین کمیته اخلاق و انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا، می‌تواند هر تصمیم لازم الاجرایی را در این زمینه اتخاذ کند.

 

همچنین ای اف سی می‌تواند سیستم، تقویم و نوع مسابقات را باتوجه به این انصراف تغییر دهد یا تیمی را جایگزین کند.

 

2) پس از شروع مسابقات: انصراف پس از آغاز تورنمنت، تبعات بسیار سنگینی برای باشگاه ها خواهد داشت. تمام بازی های این تیم در لیگ قهرمانان احتساب نخواهد شد، دو سال بعدی را نیز تیم مذکور محروم خواهد بود و از 20 تا 100 هزار دلار نیز جریمه وجود خواهد داشت؛ البته این تنها یک طرف ماجراست.

 

در موضوع انصراف پس از آغاز تورنمنت، ای اف سی این را به اسپانسرها، مجری حق پخش و تیم های حریف تا با طرح شکایت درخواست غرامت کنند. اما در غیر این صورت نیز جریمه هایی سنگین فارغ از آن 20-100 هزار دلار، در انتظار تیم انصراف دهنده خواهد بود. نکته مهم این که «کمیته مسابقات AFC اختیار دارد تا هر تصمیمی را درباره فدراسیون فوتبال کشور انصراف دهنده، بگیرد».

 


جرایم انصراف از لیگ قهرمانان آسیا طبق اساسنامه AFC؛ این جرایم مربوط به انصراف پیش از شروع تورنمنت است.

 

* شارجه؛ محرومیت دو ساله و جریمه 2.5 میلیون دلاری

 

هواداران پرسپولیس به خاطر دارند که تیم الشارجه امارات در میانه های لیگ قهرمانان سال 2009 از این رقابت ها انصراف داد. کنفدراسیون فوتبال آسیا بلافاصله تمام امتیازات این تیم در مرحله گروهی را صفر و سپس 2.5 میلیون دلار جریمه در آن زمان برای این تیم صادر کرد. این در حالی است که الشارجه از تمام مسابقات قاره ای تا سال 2011 محروم شد و فدراسیون فوتبال امارات نیز تذکری جدی گرفت.

 

البته نباید فراموش کرد که جریمه 2.5 دلاری در زمانی رخ داد که قراردادهای اسپانسرینگ و حق پخش به این شکل وجود نداشت. اکنون یک شرکت چینی قرارداد 4 میلیارد یورویی برای حق پخش داد و بین اسپورت نیز قراردادی 10 میلیارد یورویی امضا کرده است.

 


انصراف از لیگ قهرمانان پس از شروع تورنمنت، تبعاتی سنگین در پی خواهد داشت و حتی ممکن است به جریمه و محرومیت فدراسیون نیز منجر شود.

 

* مورد فوتبال ایران؛ شدیدترین جریمه تاریخ؟

 

اما موضوع ایران با الشارجه و دیگر تیم های انصراف دهنده، تفاوت هایی کلی دارد. ایرانی ها تصمیم به انصراف کلی (هر 4 نماینده) را داشتند که طبیعتا می‌توانست علاوه بر محرومیت دو ساله، محرومیت های بیشتری را هم از سوی کمیته انضباطی و اخلاق در پی داشته باشد. همچنین علاوه بر اعمال جریمه 100 هزار دلاری، احتمالا جریمه هایی در حدود 20 میلیون دلار هم تعیین می‌شد.

 

اما نکته مهم تر جایی است که AFC این اختیار را داشت تا برای بازی های ملی نیز هر قرار مشخصی را صادر کند و برای فدراسیون هم جرایمی را در نظر بگیرد؛ خصوصا این که جلسات نمایندگان ایرانی در ساختمان فدراسیون و با حضور نمایندگان وزارت ورزش برگزار می‌شد.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.