حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1669174/41 زمان: 09:56   1398/11/29 بازدید: 15,554

چیزی از دروازه‌بانی نمی‌دانند و فقط حرف می‌زنند؛

تاوارس: پیام مرد یخی سپاهان است، او را نمی‌فهمم

روی تاوارس معتقد است که گلرهای ایرانی پتانسیل بالایی دارند ولی گلرهایی که خارج از ایران کار می کنند، در شرایط بسیار بهتری از لحاظ روحی و سخت افزاری قرار دارند.

به گزارش "ورزش سه"، در شرایطی که تیم فوتبال سپاهان تا ساعاتی دیگر در دومین دیدار لیگ قهرمانان آسیا به مصاف السد می رود، روز دوشنبه و در محل هتلی که سپاهانی ها در آن مستقر هستند، فرصت خوبی برای مصاحبه با دو مربی خارجی این تیم دست داد و خبرنگار "ورزش سه" که در دوحه مستقر است با هر دو پرتغالی کادر سپاهانی یعنی میگل تکسیرا و روی تاوارس مصاحبه ای مفصل انجام داده که در ادامه مصاحبه با تاوارس مربی گلرهای سپاهان را می خوانید. مصاحبه ای که حاوی نکات جذابی در مورد ویژگی های فنی پیام نیازمند، شرایط دروازه بانی در ایران و مقایسه آن با کشورهای اروپایی و موارد قابل توجه دیگری است.

 

در ادامه مصاحبه با روی تاوراس 40 ساله را بخوانید.

 

سوال- وقتی من با بسیاری از مربی های دروازه بانی در ایران صحبت کردم، آنها از شما تمجید می کردند. شما در حال حاضر وضعیت دروازه بانی در فوتبال ایران را چطور ارزیابی می کنید؟


فکر می کنم در ایران گلرهای خوبی داریم؛ این عقیده من است. فکر می کنم گلرها باید روی تکنیک های پایه ای بیشتر کار کنند. گلرهای زیادی پیش من می آیند و من با آنها کار می کنم، اشتباهات پایه ای زیادی در عملکرد آنها می بینم و این مربوط به گذشته است. من همیشه از خدا به خاطر بچه هایی که داشته ام (اشاره به شاگردهایش) تشکر می کنم؛ کسانی که با احترام به کار من باور داشته اند. "احترام" مهم ترین کلمه ای است که در دنیا به آن بیشتر از هر چیزی دیگری توجه دارم.

 

سوال- در ایران بازیکنان علاقه زیادی برای پیشرفت و گرفتن عناوین مختلف دارند. آنها می خواهند سخت کار کنند. شما این موضوع را دیده اید؟


در سال های اخیر که در ایران کار کرده ام، تمام گلرهایی که با آنها کار کرده ام، فرصت بازی کردن در خارج از کشور را داشته اند؛ محمدرضا اخباری اولینشان بود. من در مورد حامد لک صحبت نمی کنم، چون زمان زیادی با او کار نکردم؛ اما اخباری، رشید و الان پیام، این سه دروازه بان، پیشنهادهایی برای بازی کردن خارج از ایران را دریافت کرده اند. اخباری در آن زمان با سایپا قرارداد داشت و سایپا رضایت نامه او را صادر نکرد. رشید مظاهری پیشنهادی برای بازی در اروپا داشت ولی بندی در قراردادش وجود داشت و مدیرعامل اجازه جدایی او را نداد. الان هم پیام نیازمند چند پیشنهاد برای بازی کردن در پرتغال دریافت کرده است. این ها واقعیت است. من در مورد چیزهای غیرواقعی صحبت نمی کنم. این ها واقعیت است و اتفاق افتاده است  و من نیازی ندارم که الکی از کسی تعریف کنم. همیشه به گلرهایم می گویم که به آنها کمک کوچکی برای گرفتن این پیشنهادات و عملکردی که داشته اند، کرده ام. وقتی من کارم با شاگردانم شروع می کنم، همیشه از آنها می پرسم که چه هدفی برای آینده‌شان در نظر دارند و تمام آنها پاسخ های مشابهی دارند. آنها به من می گویند که دوست دارند برای تیم ملی بازی کنند و به باشگاه های اروپایی بروند. اولین سوال من در مواجهه با چنین موقعیت هایی این است که این سوال را می پرسم که آیا شما به این چیزی که می گوئید، باور دارید یا نه؟ وقتی این را می پرسم، هیچی کسی باور ندارد. گلرها می خواهند بروند و موفق بشوند، ولی رسیدن به این موفقیت خیلی سخت است. آنها باید بدانند که اول باید خودشان را باور کنند و دوم مربی هر روز با آنها کار خواهد کرد و بعد از این دو مرحله است که سینرژی (هم افزایی) ایجاد می شود و آنها به اهدافشان می رسند.


سوال- دروازه بانی نقش متفاوتی در بازی فوتبال است. مثلا اگر شما وینگر چپ باشید، این راه وجود دارد که در صورت ناکامی شانستان را در پستی دیگر پیدا کنید ولی در پست دروازه بانی شما فقط یک شانس دارید. به عنوان مثال این روزها ما در دروازه تیم ملی علیرضا بیرانوند را داریم و دو سه دروازه بان داریم که بسیار نزدیک به بیرانوند هستند. شما فکر می کنید که در آینده تغییر پیام و بیرانوند اتفاق می افتد؟


همیشه من اینگونه هستم که در مورد سایر دروازه بان ها صحبتی انجام نمی دهم، چون برای تمام آنها احترام قائلم. چون می دانم موقعیت بسیار سختی است. اگر دروازه بانی خوب بازی کند، همه در مورد او صحبت می کنند و او بهترین است و اگر دروازه بانی اشتباه کند، کسی نمی تواند او را مصون نگه دارد. به هر حال الان بیرانوند بازی های خوبی انجام داده و شماره یک تیم ملی است؛ پیام هم در حال رشد زیادی داشته و هر روز در حال پیشرفت است. اعتقاد دارم که پیام در آینده به چیزهای خوبی خواهد رسید؛ نه تنها در ایران که در خارج از ایران، چون او کیفیت فوق العاده ای دارد. او این توانایی ها را نشان داده است و نیازی نیست که من این چیزها را بگویم. من کارم را انجام می دهم و او هم کارش را. اما حقیقت این است که او فصل خوبی در لیگ هجدهم داشت و الان هم در حال تجربه نتایج فوق العاده ای است. او باید ادامه بدهد تا نتایج خوبی در آینده کسب کند.

 

سوال- بهترین دروازه بان جهان در حال حاضر کیست؟


این سوال سختی است، چون ما دروازه بان های زیادی داریم. من ادرسون را در منچسترسیتی دوست دارم. ترشتگن در بارسلونا. بوفون. همچنین گلر اول تیم فوتبال بنفیکا که دروازه بان فوق العاده ای است.


سوال- دروازه بان های برزیلی و آلمانی را چطور ارزیابی می کنید؟


 در فوتبال جدید دروازه بان های برزیلی خیلی خوب در فوتبال اروپا کار کرده اند. اما وقتی در مورد مربیان آلمانی صحبت می کنید، فقط امانوئل نویر و ترشتگن را می بینید ولی وقتی در مورد برزیلی ها صحبت می کنید، آنها بیشتر هستند؛ نظیر ادرسون، بکر و... اگر به صورت شخصی بخواهم بگویم، دوست دارم مدرسه فوتبال برزیلی ها را تماشا کنم ولی به مدرسه فوتبال آلمانی ها بروم.

 

 

سوال- سطح دروازه بان های ایرانی را در سطح بین المللی چطور می بینی؟


من به دروازه بان های ایرانی باور دارم ولی شما باید یک سری موارد را چک کنید؛ فرهنگ ایرانی، روش هایی که دروازه بان های ایرانی در ایران رشد می کنند و اینکه گلرهای خارجی در شرایط متفاوتی رشد می کنند. خارج از ایران گلرها در زمین های خوب، با مربی های خوب و با ذهنیت خوب کار می کنند و این موارد باعث می شود که آنها قوی تر بشوند. در اروپا اگر دروازه بان اشتباه کند، همه حمایتش می کنند ولی اگر در ایران دروازه بانی اشتباه کند، همه او را تحت فشار بیشتری قرار می دهند. من همیشه این مثال را می زنم. مثلا اگر شما چهار بار به خانه بروید ولی هر بار دعوا داشته باشد، دیگر در مرتبه پنجم ترجیح می دهید به کافی شاپ بروید. این شاید مثال احمقانه ای به شمار برود ولی شما باید دروازه بان ها را حمایت کنید، چون دروازه بانی پست بسیار سختی است. مردم هیچ چیزی در مورد پست دروازه بانی نمی دانند. یک مثال دیگر برای شما می زنم. وقتی پیام موفق نشد که یک پنالتی را بگیرد، خیلی ها در اینستاگرام به من پیام می دادند و دستور می دادند که تو باید بیشتر با پیام روی ضربات پنالتی کار کنی. من به پنالتی ها اهمیت نمی دهم. برای من پنالتی 50-50 است. غیرممکن است که دروازه بان پنالتی را بگیرد، چون فاصله خیلی کم است و به بازیکنی که ضربه را می زند هم بستگی دارد. همچنین قدرت ضربه هم می تواند خیلی زیاد باشد و با توجه به مکانیزمی که بدن ما دارد، غیرممکن است که توپ را بگیری. با این حال ما در فوتبال صحبت می کنیم و سعی می کنیم هر روز بهتر شویم.


سوال- دوست دارید پسرتان در دروازه بازی کند یا جای دیگری از زمین فوتبال؟


پدر من 25 سال در دروازه بازی می کرد ولی من کارم را به عنوان دروازه بان شروع نکردم، چون مادربزرگم همیشه به من می گفت که دروازه بان نشو، چون خیلی بد است و از این ماجراها. شروع فوتبال من با دروازه‌بانی نبود ولی من رفته رفته عقب آمدم و در نهایت به پست دروازه بانی رسیدم. این ها در مورد اشتیاق تو است؛ اینکه دوست داری یا نداری. من به پسرم در این زمینه چیزی نخواهم گفت و مهم این است که لحظات خوبی داشته باشند. این خیلی مهم تر است برای کودکان. این روزها در دنیای واقعی مدام پدرها به فرزندشان می گویند که مسی و رونالدو را ببین! تو باید شبیه این ها بشوی. نه، این درست نیست؛ اولین قانون این است که بچه ها خوشحال باشند و این خیلی برای بچه های من هم از چیزهای دیگر از نظر من مهم تر است.


سوال- پیش بینی شما از نتیجه بازی چیست؟


این بازی خیلی سختی است. همانطور که تکسیرا گفت اگر ما بتوانیم در نیمه اول تمرکز و سازماندهی خوبی داشته باشیم، می توانیم امتیاز بگیریم.  نمی گویم می بریم، چون می دانم که السد تیم بسیار قدرتمندی در بخش هجومی است. این تیم در بخش دفاعی اشتباهات کمی انجام می دهد و بازیکنان خوبی در بخش تهاجمی دارند. امیدوارم از این بازی امتیاز بگیریم و این برای ما خیلی خوب خواهد بود.

 

 

سوال- به نظر می رسد نقش پیام خیلی مهم خواهد بود؟


ببینید فکر می کنم پیام همیشه بازیکنی کلیدی است. من خیلی پیام را دوست دارم، چون ذهنیت بسیار قوی ای دارد و همیشه با تمرکز عمل می کند و این برای دروازه بان ها از هر چیز دیگری مهم تر است. گاهی وقت ها به او می گویم "مرد یخی"؛ بعضی وقت ها به او نگاه می کنم و سعی می کنم که احساس او را بفهمم ولی همیشه این غیرممکن است که احساسش را بفهمم. او همیشه در حالتی یخ مانند “ice position" قرار دارد و این ویژگی برای دروازه بان ها فوق العاده است.

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.