کد خبر : 1676801 | 17 فروردين 1399 ساعت 15:10 | 131.6K بازدید | 0 دیدگاه

از سیارگان تا فریبا و از معاف تا شجریان 

خاص ترین نام فوتبال ایران چگونه به سریال پایتخت رسید؟

ستاره سابق فوتبال ایران داستان های جالب تری از همنامی با یکی از ستاره های سریال پرطرفدار پایتخت دارد.

خاص ترین نام فوتبال ایران چگونه به سریال پایتخت رسید؟

به گزارش" ورزش سه"  بهتاش فریبا مهاجم و هافبکی که یک بی مهری خاص بین او و دوران درخشان ملی اش فاصله انداخته است. تصمیمی که هنوز معلوم  نیست چرا درباره او گرفته شده است.


بهتاش که از شاگردان اردشیر اردوی در تیم راه آهن به شمار می آید در این باره روایت جالبی دارد:" وقتی می خواستم برای مسابقات جوانان باشگاه های تهران بروم برادرانم مخالفت کردند چون درگیر انتخاب رشته و امتحانات بودم و به همین خاطر یک ماه تمرین را رها کردم.بعد از یک ماه رفتم سرتمرین راه آهن و آقای لارودی گفت ما تیم را بسته ایم و تو تنها می توانی گوش چپ بازی کنی. 


گفتم  هافبک هستم ضمن اینکه پای تخصصی ام راست است و با چپ نمی توانم بازی کنم. آقای لارودی گفت درستش می کنیم و تمرینات سخت از آنجا شروع شد؛ تمریناتی که من را تبدیل به یک بازیکن دو پا کرد. اردشیرخان من را مجبور می کرد که با پای چپ به توپ ضربه بزنم و در بعضی تمرینات کفش پای راستم را در می آوردم تا فقط با پای چپ مجبور به  کار کردن باشم.تازه این به جز تمرینات شوتزنی آخر کار بود که می ایستادیم و زیرنور ضعیف نورافکن ورزشگاه تا یک ساعت بعد از تمرین باپای چپ و راست شوت می زدم. این باعث شد من بازیکنی به اصطلاح  دو پا شوم و بعد از آن خیلی از گل هایم را با پای چپ بزنم." 


فریبا درباره دوران حضورش در پست مهاجم در تیم ملی ایران گفت:" ما در مسابقات جام ریاست جمهوری کره شرکت کرده بودیم که در شروع مسابقات حسین فرکی مهاجم تیم مصدوم شد و من رفتم پیش آقایان حبیبی و شاهرخی مربیان تیم که هرکجا هستند سلامت باشند، و گفتم می توانم مهاجم بازی کنم. آن ها من را در این بازی ها در پست مهاجم بازی دادند و من هم بهترین بازی های عمرم را انجام دادم و در همه مسابقات در همان ده دقیقه اول گل زدم و گلم به کره  تبدیل به آرم مسابقات شد. بعد از آن آقایان حبیبی و شاهرخی سرمربی و مربی تیم ملی شدند و در جام ملت ها من را در پست مهاجم بازی دادند که آقای گل مسابقات شدم."


این در شرایطی است که او که در جام ملت های آسیا 1980 آقای گل مسابقات شده بود در یک اتفاقی  که با مختصات امروز فوتبال کاملا باورنکردنی به نظر می رسد به تیم ملی دعوت نشد. نکته ای عجیب درباره هافبکی که با وجود بازی در پست غیرتخصصی اش در خط حمله تیم  ملی در 15 مسابقه 12 گل به ثمر رساند:" آن زمان تعداد بازی ها خیلی کم بود، دوسال که تمام مسابقات ملی به  خاطر شرایط کشور تعطیل بود. با اینحال من در سال 1980 آقای گل شدم اما در زمان بازی های آسیایی به تیم ملی دعوت نشدم. ناصرابراهیمی سرمربی تیم ملی در آن بازی ها اتفاقا از آن دسته از مربیانی بود که به بازی من علاقه داشت. اما وقتی سال ها بعد از او دلیل دعوت نشدنم را پرسیدم گفت به من گفتند که تو را دعوت نکنم." با این وجود او با لباس تیم ملی ایران صاحب رکوردی عالی از نظر تعداد بازی و گلزنی است و شاید اگر بازهم دعوت می شد تعداد بازی ها و گل هایش به مراتب بیشتر از امروز بود. او که در فوتبال باشگاهی در تیم های استقلال و پاس بازی می کرد یک هافبک گلزن و بازیساز بود و گل های زیادی را با شوت ، ضربه سر و یا حضوربه موقعش در محوطه جریمه به ثمر می رساند. البته که اسم و فامیل خاص و متفاوت بهتاش فریبا بخصوص نسبت به آن زمان همیشه مورد توجه بوده و حتی در آن زمان شایعاتی مبنی بر دلیل کنار گذاشتنش از تیم ملی  به خاطر همین اسم و فامیل به گوش می رسید:" پدر خدابیامرزم محمدعلی فریبا (تخلص معاف) شاعر بود  و کتاب داشت؛ موسیقی را خوب می دانست و بارها آقای شجریان به خانه ما می آمد و با پدرم در مورد دستگاه های موسیقی بحث می کردند. پدرم همچنین عودنواز چیره دستی بود و اسم تمام یازده فرزندش را به گونه ای انتخاب کرد که با حروف "ب" و "ه" شروع می شدند."

 

1489140


او همچنین گفت:" البته فامیل ما سیارگان بود که پدرم قبل از اینکه فرزندی داشته باشد فامیلی اش را به فریبا تغییرداد. آن زمان خیلی اسم بهتاش کم بود اما بعدها کمی بیشتر دیدم کسانی که همین اسم را داشتند. مثلا یادم هستم آقای اکبر میثاقیان به من زنگ زد سال ها پیش و گفت می خواهم اسم پسرم را بهتاش بگذارم که من با او شوخی کردم و گفتم اگر شکل خودت است اسم دیگری برایش انتخاب کن."

 

اما در چند فصل اخیر سریال پایتخت و با ورود شخصیتی به نام بهتاش فریبا ، این موضوع با واکنش هایی روبرو بود بخصوص اینکه یکی از روزنامه تیتر زد:" ناراحتی بهتاش فریبا از شوخی با اسمش در پایتخت."  او اما در این رابطه گفت:" من راستش در این شرایط اصلا دلم نمی خواهد راجع به این مساله صحبت کنم. در حالی که کشور ماو کل دنیا درگیر با ویروس کرونا است  برخی هموطنانمان را از دست داده ایم صحبت کردن از اینکه اسم من در یک سریال استفاده شده کار درستی نیست. بعدها اما وقتی کرونا رفت در این رابطه صحبت می کنم.الان تنها آرزویم این است که پزشکان کشورخودمان بتوانند هرچه زودتر به داروی کرونا دست پیدا کنند. من از طرفداران سریال پایتخت هستم و حتی تکرارش را هم می دیدم و  می دانم که  عوامل اصلی سریال پایتخت همه استقلالی هستند ، محسن تنابنده هم در مصاحبه ای که قبلا داشت در این رابطه صحبت کرده و از من تشکر کرده بود. با این وجود الان و در این شرایط اصلا علاقه ندارم درباره این مسایل صحبت کنم اما شرایط که نرمال شود حرف خواهم زد."


بهتاش فریبا در پایان مصاحبه اش و در ارتباط با مرحوم ایرج قلیچ خانی مربی و روزنامه نگار قدیمی فوتبال ایران گفت:"آقای قلیچ خانی مربی ما در مسابقات جوانان قبل از انقلاب بود و یکی از مربیانی بود که زیر نظر فرانک اوفارل سرمربی تیم  ملی کار می کرد. ایشان از مربیان سازنده و مهم فوتبال  ایران بودند که من تا این اواخر باایشان ارتباط داشتم  چرا که از دوستان آقای لارودی بودند و با هم رابطه خیلی خوب و خانوادگی داشتیم. در زمانی که آقای قلیچ خانی زنده بود به همراه بازیکنان راه آهن به ایشان سرمی زدیم. انشالله روحشان شاد باشد. او از جمله مربیان سازنده ای است که جایشان در فوتبال امروز ایران خالی است مربیان سازنده ای که همانطور که در ابتدا گفتم می توانستند از جوانان مستعد بازیکنان سطح بالا بسازند."

دیدگاهها