کد خبر: 1752561/1 زمان: 12:30   1400/02/10 بازدید: 8,503

برگی از تاریخ

گل کوچک ؛ گم شده های افطار تا سحر

فوتبال ایران در دهه 60و 70حرفه ای نبود ولی عاشقانی داشت که در ماه رمضان مهمترین رقابت های محلی را برگزار می کردند

به گزارش "ورزش سه " فوتبال در ایران حرفه ای نشده بود ، در دهه 60مسابقات باشگاهی تهران برگزار می شد و ازآخر آن دهه و آغاز دهه 70به لیگ ایران تبدیل شد ولی فوتبال در خون جوانان و مردان این سرزمین در جریان بود از تیر دروازه های گل کوچک تهیه شده در هر کوچه و خانه  که با گونی و طناب تور آن تهیه می شد تا مسابقات زمین هندبالی که در زمین های آسفالت با توپ پلاستیکی و یا  با نمره چهار برگزار می شد و جماعتی را به محل برگزاری رقابت ها می کشاند . مسابقاتی که حساسیت آن برای محله ها بعضا از دربی های پایتخت کمتر نبود و تیم ها برای پیروزی کوچه و محل از جان مایه می گذاشتند.


ماه مبارک رمضان فرصتی بود برای برگزاری مهمترین تورنمنت زمین هندبالی در دهه 60و اوایل دهه 70که در اواخر آن به سالن های زمین فوتسال کشیده شد.

 


بازیکنان معروفی در این مسابقات چهره شده بودند و حضورشان وزن مسابقات بالا می برد . جعفر دل افروز،جمشید هزارپا،برادران سکاکی ، علی پازوکی ، امیرشمسائی و کمی بعد محمدرضا حیدریان هم به این قافله اضافه شد.سه نفر از این مردان سابقه پوشیدن تیم ملی فوتسال  و کاپیتانی آن را از همین مسابقات دارند .علی پازوکی و امیر شمسائی  دو عقب گیر معروف تهران به همراه محمدرضا حیدریان سلطان فوتسال آسیا از همین رقابت ها چهره شدند و به تیم ملی ایران رسیدند و در کنار دیگر بزرگان آن روزها مثل رجبی ، ابطحی و ورمزیار که استارت  جهانی شدن فوتسال ایران زدند پرچمدار این راه بودند.بعدها وحید شمسائی راه برادر رفت و سال ها بهترین فوتسالیست آسیا بود و به افتخار آقای گلی جهان هم رسید.


سال ها از آن روزها می گذرد و دیگر تیر دروازه گل کوچکی در محله ها دیده نمی شود . دیگر روزهای تعطیل کسی صبح زود برای گرفتن زمین برای بچه محل ها از خواب خود نمی زند. دنیای نوجوانان و جوانان دنیای دیجیتال شده و پلی استیشن ها و شبکه های مجازی گوی رقابت از فوتبال واقعی ربوده اند.

 


مسابقات فوتسال رمضان خیلی کم رنگ شده و دیگر جماعتی را از افطار تا سحر مشغول خود نمی کند. همه چیز به مدارس فوتبال کشیده شده است . ظهور جادوگری مثل علی کریمی از این مکان ها  تبدیل به آرزوی محال شده است .انگار همین دیروز بود که علی کریمی 20ساله در سالن 12هزارنفری آزادی برای رسیدن به عنوان  مرد سال آسیا و گرفتن لقب جادوگر و رسیدن به پیراهن بایرن مونیخ یک تنه فتح برابر استقلال پیروز کرد و این تیم قهرمان فوتسال تهران کرد و اسم خودش به زبان ها انداخت .


 انگار همین دیروز بود در حضور خیل عظیم هواداران پرسپولیس ،جوانان تهران با 4گل برابر پرسپولیس در این سالن مساوی کرد و پسر بچه 18ساله ای به نام وحید خداوردی برابر بزرگان پرسپولیس  ستاره زمین بود.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.