کد خبر : 1845627 | 06 مهر 1401 ساعت 19:13 | 28.8K بازدید | 6 دیدگاه

افشاریان: یک سری تغییرات برخلاف نظرم بود؛

دلیل حذف نام‌های شناخته شده از لیست داوران

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال روند و دلایل حذف یا انتخاب داوران بین‌المللی برای سال آتی را تشریح کرد.

دلیل حذف نام‌های شناخته شده از لیست داوران

به گزارش "ورزش سه"، خداداد افشاریان ضمن اشاره به جلسات متعدد کمیته داوران برای انتخاب داوران بین‌المللی گفت: پس از برگزاری چندین جلسه، در نهایت روز پنج‌شنبه ۳۱ شهریور نشستی را با حضور همه اعضای کمیته داوران به مدت چهار ساعت و با هدف تعیین و معرفی داوران بین‌المللی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی کشورمان به فیفا، برگزار کردیم. مبنای این جلسه پیرو تاکید رئیس فدراسیون بر رعایت حق، عدالت و مصالح فوتبال کشور بود و باید از همه اعضای هیئت رئیسه نیز تشکر ویژه‌ای به جهت حمایت از جامعه داوری کشور داشته باشم و همچنین درخصوص این جلسه باید چند نکته را جهت شفافیت هرچه بیشتر و آگاهی فوتبال دوستان تشریح کنم.

او پیرامون علت حذف نام علیرضا فغانی از فهرست داوران بین‌المللی فوتبال ایران گفت: همانطور که همه می‌دانند آنچه که تمام داوران ایران در سال‌های گذشته در عرصه بین‌المللی کسب کردند، فغانی خودش به تنهایی همه این افتخارات مانند حضور در سه دوره جام‌جهانی، سه دوره جام‌ملت‌های آسیا‌، بازی‌های المپیک، فینال جام باشگاه‌های جهان ‌و صدها بازی بزرگ دنیا در آسیا و جهان و هر افتخار دیگری که می‌خواسته؛ به دست آورده است.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال اضافه کرد: فغانی در سال ۲۰۲۱ توسط کمیته داوران وقت در لیست بین‌المللی قرار نگرفته بود، اما با هماهنگی فدراسیون فوتبال مجددا به لیست بازگشت. در سال ۲۰۲۲ خودم به‌عنوان مسئول کمیته داوران وی را به‌عنوان نفر نخست لیست معرفی کردم، چراکه شانس اصلی قضاوت در جام جهانی بود و به اعتقادم حق وی بود که در صدر لیست قرار بگیرد و امیدواریم در جام جهانی نیز بسیار موفق عمل کند.

افشاریان ادامه داد: باتوجه به تغییر محل جغرافیایی زندگی فغانی، اینکه در اول سال میلادی ۴۴سال و ۹ ماه سن خواهد داشت و تورنمنتی وجود ندارد که او تا به حال موفق به حضور در آن نشده باشد؛ به اعتقاد همه اعضای کمیته داوران، داورانی در داخل کشور داریم که توانایی حضور در جام ملت‌های آسیا و درخشیدن در عرصه بین‌الملل در آینده را دارند؛ به همین دلیل برای سال ۲۰۲۳ نام فغانی را در لیست قرار ندادیم.

او تاکید کرد: به نظرم با نگاه بسیار مثبتی که AFC روی مدرسی و نظارت فغانی دارد، قطعا در این عرصه نیز به فعالیت ادامه خواهد داد. برای وی در هر عرصه‌ای که حضور داشته باشد، آرزوی موفقیت داریم.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص حذف نام علی‌اصغر مومنی از فهرست داوران الیت عنوان کرد: متاسفانه بر خلاف میل باطنی من و اعضای کمیته داوران، با اینکه وی از داوران بزرگ بین‌المللی ما است، اما پیرو نامه نگاری‌هایی که با کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره او انجام داده بودیم، AFC به‌صورت مکتوب به ما اعلام کرد داورانی که در ابتدای سال میلادی بالای ٣۵ سال باشند و در لیست الیت قرار نگرفته باشند، امکان الیت شدن را ندارند و عملا دیگر نمی‌توانستیم وی را در لیست داشته باشیم؛ البته با خود او هم صحبت کردیم و خوشبختانه با آگاهی از جزئیات موضوع را قبول کرد و ان‌شاالله برای ۱۰ سال آینده بتوانیم او را در مسابقات داخلی در کنار خودمان داشته باشیم.

افشاریان تصریح کرد: بنابراین شرایط لیست ما برای دو نفر جا داشت که باتوجه به نمرات و قضاوت‌های خوب امیر عرب‌براقی و مرتضی منصوریان که از بزرگان داوری ما و عضو آکادمی داوران آسیا هستند، به تشخیص کمیته داوران وارد لیست شدند؛ ناگفته نماند امیرسامان سلطانی نیز کاندیدای حضور در لیست بود که بسیار داور قابل و آینده‌داری است، اما به دلیل شرایط سنی این امکان هست که در سال‌های آینده در صورت ادامه همین روند خوبی که دارد به لیست اضافه شود.

او ادامه داد: در لیست داوران این نکته نیز حائز توجه است که به دلیل سن کمتر پیام حیدری به نسبت بیژن حیدری، در لیست جدید با یک آینده‌نگری، پیام را به‌عنوان نفر دوم و بیژن حیدری را در جایگاه سوم معرفی کردیم.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در خصوص کمک داوران این فهرست اظهار کرد: محمدرضا ابوالفضلی ابتدای ژانویه از ۴۵ سال عبور می‌کند و طبق آیین‌نامه فدراسیون فوتبال نمی‌تواند در لیست حضور داشته باشد؛ پس برخلاف میل باطنی، نام او را از لیست درآوردیم و امیدواریم در مدرسی و نظارت ای‌اف‌سی همچنان مثل دوران کمک داوری موفق باشد، اما در بخش کمک داوران آنچه به شدت موجب رنج من شد، خارج شدن علی میرزابیگی از لیست بود.

افشاریان اضافه کرد: متاسفانه در تست پیش‌فصل لیگ برتر موفق به پاس کردن تست نشد و برای اینکه یک فرصت دیگر به وی بدهیم، او را به تست معرفی داوران فیفا دعوت کردیم، اما بازهم به هر دلیلی موفق نشد. واقعا در روز تست دلم شکست و هیچ کار دیگری از دست ما بر نمی‌آمد. البته قطعا او را در کنار خودمان در داوری کشور خواهیم داشت؛ بر این اساس دو جای خالی هم در لیست کمک داوران به وجود آمد که بر اساس نمرات، سابقه قضاوت و توانایی کمک داوران آقایان فرهاد فرهادپور و علیرضا مرادی را به اتفاق آرای اعضای کمیته داوران به لیست اضافه کردیم.

او در مورد بخش داوران بانوان که در لیست قرار گرفته‌اند، ابراز کرد: با توجه به شرایط سنی و الیت بودن همه داوران دست به ترکیب لیست نزدیم. بر این اساس مهسا قربانی را در صدر لیست و سلطنت نوروزی را نفر دوم و مهناز ذکایی را نفر سوم قرار دادیم. با این توضیح که درخصوص ذکایی به دلیل پاس نکردن تست‌هایش در جام ملت‌ها تصمیم گرفتیم تا یک تلنگر بزنیم و به همین دلیل او را جایگاه سوم گذاشتیم تا به نوعی به خودش بیاید. در بخش کمک داوران بانوان نیز همان لیست سال گذشته یعنی انسیه مافی‌نژاد، بهاره سیفی نهاوندی و آتنا لشنی را خواهیم داشت.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال تاکید کرد: در فوتسال نیز با توجه با اینکه اسماعیل کمربسته یکی از بهترین داوران فوتسال ما بوده، اما متاسفانه او را به خاطر همان شرایط سنی که تا ٣۵سالگی در لیست الیت قرار نگرفته، بر اساس اعلام AFC دیگر نمی‌توانیم در لیست داشته باشیم. این مورد نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که برخلاف آنچه در دلمان بوده مجبور به اتخاذ تصمیم شدیم. بر این اساس، محمدجواد احتشام را بر اساس تمامی شرایط در لیست قرار دادیم.

افشاریان یادآور شد: در فوتسال بانوان نیز گلاره ناظمی داور بزرگ فوتسال بانوان کشور، زری فتحی و زهرا رحیمی را داریم.

او با اشاره به داوران فوتبال ایران که در لیست الیت هستند، گفت: ابراهیم اکبرپور، حمید متین‌مقدم و ابراهیم کرد را در لیست داشتیم و برای امسال حسام عرب را بر اساس نمرات و قابلیت‌ها به لیست اضافه کردیم.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال تصریح کرد: حضور افراد در لیست بر پایه تحلیل و تصمیم تمام اعضای کمیته داوران و به دور از هرگونه خود رایی، نگاه استانی و فردی بود. به داوران تازه اضافه شده به لیست بین‌المللی خوش‌آمد می‌گویم و برای داورانی که دیگر در لیست حضور ندارند نیز آرزوی موفقیت داریم. ما سعی کردیم بر اساس حق و بدون جانبداری تصمیمات را در گروه تصمیم جمعی بگیریم و لیست جوان و بر پایه شایستگی را به فیفا معرفی کنیم.

دیدگاهها