کد خبر : 1856004 | 07 آذر 1401 ساعت 08:00 | 2.3K بازدید | 0 دیدگاه

اولین نیاز حرفه‌ای بودن حرفه‌ای حرف زدن است

خواجوی: دوستان منتقد پیشینه علمی خود را بگویند

مربی بدنساز تیم ملی تکواندو گفت: دوستان منتقدی که به برنامه بدنسازی تیم ملی ایراد می‌گیرند پیشینه علمی خود در خصوص بدنسازی را بگویند.

خواجوی: دوستان منتقد پیشینه علمی خود را بگویند

به گزارش "ورزش سه" نعیما خواجوی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص شرایط بدنی ملی‌پوشان در مسابقات جهانی تکواندو اظهار داشت: با فرصتی 3، 4 ماه‌ای که بعد از قهرمانی آسیا در دست داشتیم و کنار گذاشتن زمان‌های استراحت و زمان‌های تمرینات فنی و تکنیکی در مجموع با شرایط عالی وارد مسابقات شدیم. می‌دانستیم قرار است وارد مسابقات بسیار سنگینی شویم و بر همین اساس کارهایی که می‌توانستیم را در مدتی که در اختیار داشتیم، انجام دادیم.

وی تصریح کرد: از طرفی سه‌، چهار بازیکن نوجوان به ما اضافه شدند که از لحاظ فیزیکی خوب بودند، اما آمادگی حضور در مسابقات سنگین بزرگسالان را نداشتند و آشنایی چندانی نیز به کار با وزنه نداشتند. حدود یک ماه و نیم وقت صرف کردیم تا بچه‌ها تکنیک‌ها و مهارت کار با وزنه‌ و کارهای بدنسازی را یاد بگیرند. برخی از دوستان از سجاد مردانی کاپیتان تیم ایراد می‌گرفتند که مردانی با عملکرد خود ثابت کرد در چه شرایط قرار داشته است.

مربی بدنساز تیم ملی تکواندو خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم در ورزش حرفه‌ای سن تا زمانی که بتوانید تمرینات خوب و سختکوشی داشته باشید یک عدد بیشتر نیست. در گذشته همین صحبت‌ها در خصوص ذبیح‌الله پورشیب کاپیتان تیم ملی کاراته نیز مطرح می‌شد، اما پورشیب بسیار سختکوش است و سخت‌ترین تمرینات را پشت سر گذاشت تا از رنکینگ 15 به رنکینگ یک دنیا رسید. مردانی نیز با بازی‌های خود خیلی چیزها را ثابت کرد و  به گفته همه مربیان اگر کم لطفی داوران کمتر بود باید او به دیدار فینال راه پیدا می‌کرد.

خواجوی با تمجید از عملکرد بدنی سایر ملی‌پوشان گفت: کلهر با وجود ضربه‌ای که به فکش خورد و مشت خطای بازیکن انگلیسی که باعث شد چند دقیقه بازی متوقف شود، باز هم بلند شد و بازی را ادامه داد. موضوعی که نشان می‌دهد بچه‌ها در شرایط فیزیکی خوبی قرار داشتند. تلاش کردیم به گفته یکی از مربیان بزرگ دنیا کار اشتباهی کمتر انجام بدهیم و با توجه به بازخوردی که از شرایط فیزیکی بچه‌ها گرفتیم، شرایط بهینه بود.

وی افزود: شاید به خاطر کم تجربگی و عدم تمرکز برخی بازی‌ها را واگذار کردیم، اما این به خاطر مسئله فیزیکی نیست. مربیان بزرگ دنیا که با مقانلو ارتباط داشتند همه اذعان داشتند که تیم ایران تیم قوی و گردن کلفتی است. برخی دوستان انگلیسی بلد نیستند و شاید فکر کنند که اغراق می‌کنم، اما ای کاش حضور داشتند و نظرات مربیان سایر کشورها را در خصوص ایران می‌شنیدند.

مربی بدنسازی تیم ملی تکواندو در خصوص انتقادات شدید برخی کارشناسان تکواندو به شرایط بدنی ملی‌پوشان  و  اینکه مدعی هستند او از کاراته آمده است و به بدنسازی تکواندو آگاه نیست، گفت: ضمن احترام به سوابق ورزشی دوستان، اما اعتقاد دارم در بحث علمی باید جایگاهی تعریف شود. شوربختانه پیش از این نیز دیدیم که برخی دوستان با پایان هر رویدادی و در رشته ورزشی بلافاصله سراغ کاری می‌روند که در تخصص آنها نیست. دوستانی که عنوان می‌کنند از کاراته آمدم ای کاش به سوابق و تحصیلاتم نگاه کنند و بعد حرف بزنند.

خواجوی تصریح کرد: دکترای علم تمرین دارم و در دو ومیدانی قهرمان ایران بودم. پیشینه‌ام از دوومیدانی است و پیشینه اکثر مربیان بدنساز دنیا از دوومیدانی است و می‌توانم این را ثابت کنم. چندین جلد کتاب نوشتم و فیزیولوژی را به خوبی می‌دانم و در همه رشته‌های ورزشی می‌توانم مطالعه کنم و نیازها، سیستم‌های انرژی، نیازهای فیزیولوژی و روانی را بفهمم. فقط بدنساز کاراته نبودم و در ووشو، شمشیربازی، بوکس، کاراته، والیبال، فوتبال و رشته‌های گوناگون دیگر بودم.

وی خاطرنشان کرد: زندگی من علم تمرین است و شب و روز نیز به دنبال یادگیری هستم و هیچ وقت ادعایی نداشتم. رزومه و کار من در سالیان گذشته گویا است و نیاز به سخن گفتن در این زمینه نیست. دوستان نیز اگر می‌خواهند حرف بزنند با سند و مدرک و مسائل علمی باشد و پیشینه علمی خود را نیز بگویند. ای کاش این دوستان فقط در خصوص تخصص خود حرف بزنند؛ چرا که حرف زدن در حوزه تغذیه نیازمند یک اقیانوس اطلاعات است.

مربی بدنسازی تیم ملی تکواندو عنوان کرد: این دوستان آیا دوره و مدرک بدنسازی دارند. دویدن و چند بار وزنه زدن که بدنسازی نیست. بدنسازی تعریف، پروسه و برنامه‌ریزی و طراحی دارد. هر کسی در حوزه تخصصی خود صحبت کند، شرایط بهتر خواهد شد و اگر دوستان ادعای مربیگری حرفه‌ای دارند باید بدانند اولین بحث حرفه‌ای بودن حرفه‌ای حرف زدن است.

خواجوی در پایان گفت: باید در خصوص موضوعی که آگاه هستیم صحبت کنیم نه اینکه پراکنده‌گویی کنیم. خوشبختانه این روزها اینترنت و منابع اطلاعاتی آنقدر زیاد است که اگر بخواهیم راجب هر کسی اطلاعات به دست بیاوریم، بلافاصله ممکن است. چرا باید این فرهنگ زشت را روا بدهیم تا تیمی بالا و پایین شد بدون تحقیق و بررسی و فقط به دلیل خوش آمدن و نیامدن از کسی همه مسائل را نادیده بگیریم.

دیدگاهها