کد خبر : 1856849 | 11 آذر 1401 ساعت 08:46 | 59.6K بازدید | 17 دیدگاه

وقتی VAR دوباره به چالش کشیده شد

صفر تا صد جنجالی‌ترین گل جام جهانی

گل دوم ژاپن به اسپانیا در شرایطی به ثمر رسید که پذیرفتن آن توسط داور و به کمک VAR حسابی جنجال به پا کرد.

صفر تا صد جنجالی‌ترین گل جام جهانی

به گزارش "ورزش سه"، سرنوشت صعود گروه E با یک گل مشکوک و جنجالی مشخص شد. در دقیقه 53 بازی اسپانیا و ژاپن، شاگردان موریاسو توسط تاناکا به گل برتری (2-1) دست یافتند. ثانیه‌ای بعد از این گل اما داور آن را مردود و برای بررسی از VAR کمک گرفت؛ نتیجه تصمیم او جنجالی و بحث برانگیز بود.

یک توپ بی هدف از مقابل دروازه‌بان اسپانیا رد شد و می رفت به ضربه دروازه برای این تیم تبدیل شود که میتامو با تکلی بلند آن را به یک پاس رو به بیرون در دهانه دروازه تبدیل کرد. در این لحظه و با وجود دخالت مدافع حریف، تاناکا کار سختی برای گلزنی نداشت و تور دروازه را به لرزه در آورد. در نگاه اول تصور می شد که این گل مردود اعلام می شود اما با تصمیم گومز، ژاپنی‌هایی که شادی آنها در نطفه خفه شده بود، به شادترین انسان‌های آن لحظه کره خاکی تبدیل شدند.

مردود اعلام شدن گل تاناکا، بررسی و در نهایت پذیرفته شدنش، پروسه‌ای کوتاه بود با تاثیراتی بزرگ که نتیجه آن به سوژه شماره یک روز ماقبل پایانی دور گروهی جام جهانی تبدیل شد و دقت و کارایی VAR را هم مورد نقدی اساسی قرار داد. ده‌ها هزار توئیت، صدها اظهارنظر موافق و مخالف کارشناسی و چند صد خبر در عرض چند ساعت در خصوص این گل نوشته شد و حالا با گذشت چندین ساعت می خواهیم، لحظه به لحظه آن را به صورت تصویری مرور کنیم:

1773726
سیمون تصور نمی کرد این توپ مرده سر از دروازه او درآورد اما میتامو آن را با یک تکل‌ بلند به پاس گلی تبدیل کرد که تاکاما به ثمرش رساند.
1773727
همه اعضای نیمکت ژاپن بعد از گل تاناکا در کسری از ثانیه خود را به داخل زمین رساندند تا در شادی گل با او شریک شوند؛ این شادی اما یکی دو ثانیه بیشتر طول نکشید و داور اهل افریقای جنوبی از VAR برای تشخیص درستی گل کمک گرفت.
1773728
در لحظاتی که گومز از طریق بی‌سیم با داوران VAR در خصوص صحت گل بحث می کرد، موریاسو و تاناکا با استرسی که شاید شبیه آن را تاکنون تجربه نکرده بودند، چشم به او دوخته و منتظر اعلام تصمیم نهایی بودند.
1773729
سکانس آخر همانی بود که ژاپن دوست داشت و البته شروعی بود بر جنجال‌های بعد از بازی و نظرات موافق و مخالفی که هیچ یک توان بی‌اثر کردن دیگری را ندارد.

دیدگاهها