کد خبر : 1856851 | 11 آذر 1401 ساعت 08:55 | 134.9K بازدید | 7 دیدگاه

شاهکار اولین داور خانم در تاریخ جام جهانی

استفانی فراپارت، داور فرانسوی به اولین زنی تبدیل شد که قضاوت یک دیدار در رقابت‌های جام جهانی را عهده‌دار شده است.

شاهکار اولین داور خانم در تاریخ جام جهانی

به گزارش ورزش سه، این داور 38 ساله فرانسوی دیدار آلمان - کاستاریکا را سوت زد و عملکرد درست و بی‌نقصی هم در این دیدار تاریخی داشت.

استفانی فراپارت با لبخند وارد تاریخ جام جهانی شد. اگر عصبی بود یا استرس داشت این را نشان نمی داد. او در هنگام ورود به زمین چشمانش می درخشید چون رویاهایش را زندگی می کرد. داور فرانسوی روحش هم خبر نداشت که این مسابقه برای دومین حذف متوالی آلمان در مرحله گروهی نیز در تاریخ ثبت خواهد شد.

1773733

13 ثانیه طول کشید تا پس از سوت شروع بازی، برای دومین بار سوت بزند. زن 38 ساله فرانسوی به دلیل درگیری بین سلسو بورخس و توماس مولر، مسابقه را متوقف کرد. او به بازیکن کاستاریکا هشدار داد. پس از ورود به دقیقه دو، اولین کرنر خود را به سود ژرمن ها اعلام کرد و یکی از ویژگی‌های خود را در طول مسابقه به نمایش گذاشت: هشدار به بازیکنان برای اینکه یکدیگر را شارژ نکنند! سپس در دقیقه 9 و ثانیه 34،  لحظه تاریخی دیگری رخ داد و اولین گلی که توسط یک داور زن در رقابت های جام جهانی مورد قبول قرار گرفت، توسط سرژ گنبری به ثمر رسید.

فراپارت در این باره گفت: "من باید احساساتم را کنترل کنم تا روی بازی تمرکز کنم. وقتی وارد ورزشگاه جام جهانی می شوم، مطمئناً مملو از جمعیت خواهد بود و انتظارات زیادی از من وجود دارد، همچنین احساسات زیادی را تجربه خواهم کرد اما فوراً باید روی بازی تمرکز کنیم زیرا باید تصمیمات خوبی بگیریم. وقتی روی هدف اصلی یعنی قضاوت در زمین بازی تمرکز کنید عملکرد خوبی دارید."

1773732

قضاوت داور فرانسوی در این دیدار عالی بود. او در دقیقه 77 اسکار دوارته را با کارت زرد محروم کرد و تنها صحنه‌ای که غافلگیر شده بود، پس از به ثمر رسیدن گل سوم و درگیری کای هاورتز با مدافع کاستاریکا در درون دروازه بود که موضوع بدون مشکل پس از چند ثانیه رفع شد.
اما جنجال های داوری در تصمیمات VAR بود و صحنه های آفساید در گل دوم کاستاریکا و گل چهارم آلمان قابل بحث بود. کسی که مرتکب اشتباه شد کارن دیاز مدینا، دستیار مکزیکی او بود که در نیمه اول متوجه برخورد توپ با کیلور ناواس و ضربه کرنر نشد.

با این وجود این اولین بار نیست که استفانی فراپارت موانع را از پیش روی خود بر می دارد. او اولین زنی بود که در دسته دوم فرانسه در سال 2014 و سپس در لیگ 1 فرانسه در سال 2019 قضاوت کرد. او همچنین در سوپرکاپ اروپا در آگوست 2019، در لیگ قهرمانان اروپا در دسامبر 2020 و در فینال جام حذفی فرانسه اولین زنی بود که در این رقابت‌ها قضاوت کرده است.

فراپارت چهار برادر دارد که دو نفر از آنها داور بودند. داور فرانسوی که به زودی 39 ساله خواهد شد مدتی پیش گفت: "من به عنوان یک داور، سمج و پیگیر بودم. از کودکی شغل داوری را دوست داشتم و همیشه در دنیای پسران زندگی می کردم."

1773734

در جام جهانی قطر او قبلاً داور چهارم دیدار مکزیک-لهستان و پرتغال-غنا بوده است اما او به این قانع نبود و توقع قضاوت به عنوان داور اول را هم داشت.
قبل از شروع تورنومنت، زمانی که به عنوان یکی از 36 داور جام جهانی منصوب شد، گفت: "انتظارش را نداشتم اما وقتی فهمیدم، بسیار هیجان‌زده شدم. به این موضوع بسیار افتخار می کنم که نماینده فرانسه در جام جهانی هستم."
 

دیدگاهها