کد خبر : 1864662 | 24 دی 1401 ساعت 14:10 | 5.2K بازدید | 1 دیدگاه

ایران چگونه ابرقدرت والیبال نشسته جهان شد

کمیته بین المللی پارالمپیک در گزارشی به قدرت والیبال نشسته ایران پرداخت.

ایران چگونه ابرقدرت والیبال نشسته جهان شد

به گزارش خبرگزاری فارس، کمیته بین المللی پارالمپیک در گزارشی به قدرت والیبال نشسته ایران اشاره کرد و نوشت: ورزشکاران مرد والیبال نشسته با لباس‌های ملی و ماسک‌هایی که پرچم ایران را نشان می‌دهند، در حالی که منتظر مراسم مدال در توکیو 2020 هستند عکس می‌گیرند. تیم ایران در هفت بازی از 9 بازی پارالمپیکی که از سال 1988 سئول در آن شرکت کرده بود، قهرمان پارالمپیک شد و برنده شد. آخرین طلای ایران در توکیو 2020 به دست آمد.

هادی رضایی به عنوان بازیکن، کاپیتان و سرمربی، بخشی جدایی ناپذیر از تسلط فوق العاده چهار دهه ای ایران در والیبال نشسته مردان بوده است.

بنابراین، چه کسی شایستگی بهتری برای انعکاس موفقیت تاریخی ایران دارد، به‌خصوص که رضایی در نوامبر 2022 از بازنشستگی وسوسه شد و این تیم را به هشتمین عنوان قهرمانی جهان رساند؟

قهرمانان پارالمپیک در حالی که نزدیکترین رقبای خود بوسنی و هرزگوین را در سارایوو شکست دادند، حتی یک ست را هم رها نکردند تا تایید کنند که شمارش معکوس برای پاریس 2024 خواهند بود.

نه اینکه آنها چیزی را بدیهی می‌دانند، زیرا سنگینی توقع عظیم را نیز بر دوش خود حمل می‌کنند.

رضایی سرمربی والیبال نشسته ایران در این باره می گوید: بزرگترین چالش ما این است که مردم ایران از ما انتظار دارند که قهرمان شویم که مسئولیت سنگینی بر دوش ورزشکاران و مربیان ما می‌گذارد. در برخی رشته های ورزشی قهرمانی در آسیا یا حضور در پارالمپیک افتخار است، اما به نظر می رسد در والیبال نشسته، شرکت و قهرمانی معیارهای متفاوتی دارد.

ملاک این است که اگر در مسابقات پارالمپیک به مقام دوم رسیدیم یعنی شکست خورده ایم.

محمد تابع، دبیر کل NPC جمهوری اسلامی ایران، مقایسه دیگری انجام داد و گفت: همانطور که مردم برزیل همیشه دوست دارند تیم فوتبال آنها قهرمان جهان شود، مردم ما در ایران نیز می خواهند و انتظار دارند که تیم والیبال نشسته مردان ما همچنان در صدر این رشته ورزشی در جهان باقی بماند.

یک رکورد طلایی

ایران  چگونه پس از معرفی به این ورزش در سال 1980 به یک ابرقدرت والیبال نشسته تبدیل شده است؟

رضایی بازی را از سال 1362 با تعویض از هندبال آغاز کرد. او 12 سال کاپیتان تیم ملی بود و در 3 بازی پارالمپیک به عنوان بازیکن و 6 بازی به عنوان مربی شرکت کرد.

بازیکنان تیم والیبال نشسته مردان ایران با مدال های طلای خود در زمین مسابقه ژست گرفتند. پیروزی 3-1 مقابل کمیته پارالمپیک روسیه، ایران را برای هفتمین قهرمانی پارالمپیک در توکیو 2020 تضمین کرد.

در 9 بازی پس از سئول 1988، ایران در 7 بازی قهرمان پارالمپیک شد. او پیشرفت این ورزش را در ترکیبی از عوامل قرار می‌دهد و از آتلانتا 1996 به عنوان نقطه اوج خاصی یاد می کند که او کاپیتان تیم بود و به عنوان بهترین بازیکن بازی‌ها شناخته شد.

رضایی حمایت دولت، مردم، باشگاه‌ها، حامیان مالی، زیبایی ورزش و حمایت از ورزشکاران را از دلایل رشد آن می‌داند.

افسانه سازی

از همان ابتدا با والیبال نشسته در ایران میل زیادی وجود داشت که به دلیل این واقعیت بود که تجهیزات زیادی برای شروع بازی مورد نیاز نبود در حالی که تغییرات در طبقه بندی باعث دسترسی بیشتر به این ورزش شد.

رضایی به نوآوری های متنوعی اشاره می کند که از آن زمان تاکنون ارائه شده است. ما از علم مدرن استفاده می کنیم. همچنین از نظر تاکتیکی والیبال ایستاده و نشسته ادغام شده است. استفاده از حداکثر توان معلولان وجود دارد.»

استفاده از قدرت و سرعت در اجرای تکنیک ها و تاکتیک ها در والیبال نشسته بسیار مهم است. از زمانی که به عنوان مربی انتخاب شدم سعی کردم از همه این موارد برای ترویج والیبال نشسته استفاده کنم.

یک بازیکن مرد والیبال نشسته، بازوی چپ خود را دراز می کند و در حالی که تلاش می کند توپ را برگرداند، به عقب برمی گردد.
قدرت و سرعت هسته اصلی رژیم تمرینی تیم است و از عوامل کلیدی در موفقیت آنها می باشد.

رضایی یک روز پس از توکیو 2020 آن را صدا کرد اما با درخواست‌هایی مبنی بر بازگشت به مسابقات قهرمانی جهان مواجه شد. او مطمئن نیست در سال 2024 چه اتفاقی خواهد افتاد.

من معتقدم در یک زمان مشخص، یک فرد باید مسئولیت خود را به دیگران واگذار کند و به همین دلیل استعفا دادم. اما چالش قهرمانی در بوسنی برای من بسیار جالب و مهم بود، بنابراین تصمیم گرفتم برگردم.

کسب عنوان قهرمانی در بوسنی یکی از افتخارات من در ورزش بود، زیرا می دانستم که تیم بوسنی در آن زمان در اوج آمادگی قرار داشت.

بهترین در تاریخ؟

ایران ادعا می کند که بهترین کشور والیبال نشسته مردان در تاریخ است، اما رئیس NPC به سرعت این پیشنهاد را کم اهمیت جلوه می دهد و در عوض به کارهای پشت صحنه اشاره می کند، از جمله لیگ قدرتمند داخلی، که به تبدیل تیم ملی به کشور کمک کرده است. برندگان سریال همچنین برنامه هایی برای توسعه تیم بانوان وجود دارد.

تابع گفت: برگزاری مستمر مسابقات سالانه قهرمانی کشور و برگزاری لیگ باعث جذب ورزشکاران زیادی شده است. تجهیز سالن‌های ورزشی سراسر کشور و حضور مستمر بازیکنان برتر در رویدادهای بین المللی را می‌توان از عوامل مهم این پیشرفت دانست.

حمایت‌های مالی در کنار رویکرد عملی، حمایت‌های دولتی، رسانه‌ای و پرداخت مساوی جوایز ورزشکاران المپیک و پارالمپیک به تداوم این موفقیت کمک کرده است.

یک بازیکن بلند قد والیبال نشسته در حالی که هم تیمی ها و حریفان او حرکت را با چشمان خود دنبال می کنند، سرویس را روی تور برمی گرداند.

مرتضی مهرزاد سلاکجانی قدبلندترین مرد ایران و یکی از محبوب ترین ورزشکاران کشور است. یکی از ستارگان این تیم مرتضی مهرزادسلاکجانی با قد 2.46 متر (8 فوت 1 اینچ) بلندقدترین مرد ایران است. او در یک تصادف با دوچرخه دچار شکستگی لگن شد که باعث توقف رشد پای راست شد. اکنون شش اینچ از سمت چپ او کوتاهتر است. او می تواند به یک کلوب هواداران بزرگ ببالد.

او گفت: «والیبال نشسته زندگی من را تغییر داد. «مردم خیلی مهربان هستند و شناخته شدن برای من طبیعی شده است. ما تیم خوبی هستیم و انتظارات بسیار بالاست، اما این طبیعی است.»

دیدگاهها