کد خبر : 1896919 | 01 فروردين 1402 ساعت 18:00 | 310K بازدید | 61 دیدگاه

تکنولوژی آفساید نیمه‌خودکار در لالیگا

فدراسیون فوتبال اسپانیا تسلیم اعتراضات رئال شد

پس از اعتراضات شدید کارلو آنچلوتی و باشگاه رئال مادرید روی گل مردود مارکو آسنسیو به بارسلونا، امروز اعلام شد که از فصل بعد تکنولوژی تشخیص آفساید نیمه‌خودکار در لالیگا استفاده خواهد شد.

فدراسیون فوتبال اسپانیا تسلیم اعتراضات رئال شد

به گزارش "ورزش سه"، امروز فدراسیون فوتبال اسپانیا اعلام کرد که تکنولوژی تشخیص آفساید نیمه‌خودکار که در جام جهانی 2022 استفاده شد و در لیگ قهرمانان نیز استفاده می شود را از فصل بعد در لالیگا نیز شاهد خواهیم بود. از این تکنولوژی دو ماه پیش در سوپرجام اسپانیا نیز استفاده شد. تورنمنتی که در عربستان و با شرکت تیم های رئال مادرید، بارسا، بتیس و والنسیا برگزار شد و با قهرمانی بارسا پایان یافت. این تکنولوژی سرعت تشخیص آفساید را بسیار بالا برده و از تلف شدن بیش از اندازه وقت نیز جلوگیری می‌کند.

1833968

پس از ال کلاسیکوی یکشنبه شب و مردود اعلام شدن گل مارکو آسنسیو به بارسلونا، کارلو آنچلوتی در نشست خبری خود صراحتا از VAR انتقاد کرد و گفت: «در مورد گل مردود آسنسیو شما 100 درصد مطمئنید او در آفساید بود؟ من که این‌طور فکر نمی‌کنم. صحنه اصلا واضح نیست. حق داریم که به مردود شدن گل اعتراض کنیم و مشکوک باشیم. در جام جهانی آفسایدها به کمک تکنولوژی متفاوتی که وجود داشت، واضح بود اما اینجا این‌طور نیست.»

1834419

در دو روز اخیر تلویزیون رئال مادرید با پخش صحنه آفساید و چند صحنه جنجالی دیگر به شدت علیه کمیته داوران فوتبال اسپانیا و VAR موضع گرفت تا فدراسیون فوتبال اسپانیا اینگونه واکنشی سریع داشته باشد.

سیستم تشخیص آفساید نیمه‌خودکار ‌فناوری‌ای است که بسیار به کمک داوران جام جهانی آمد. این ابزار فناورانه از ۱۲ دوربین نصب‌شده در زیر سقف ورزشگاه برای ردیابی حرکات دست‌و‌پای بازیکنان استفاده می‌کند. د‌ر واقع، برای هر بازیکن در زمین ۲۹ نقطه داده تعریف شده که موقعیت دقیق آنها را در زمین محاسبه می‌کند. در توپ‌ هم سنسوری تعبیه شده که در هر ثانیه ۵۰۰ مرتبه داده‌ها را از توپ به مرکز ویدئویی ارسال می‌کرد تا نقطه دقیق ضربات مشخص شود. 

دیدگاهها