کد خبر : 1939088 | 01 خرداد 1402 ساعت 12:57 | 70.5K بازدید | 9 دیدگاه

نام مهدی طارمی در تاریخ اژدها ثبت شد

پادشاه ایرانی سکوهای گلزنی پورتو را در هم شکست

پوکر مهدی طارمی در استادیوم 22 ژوئن فامالیسائو نام او را وارد کتاب تاریخ و آمارهای ماندگار باشگاه پورتو کرده است.

پادشاه ایرانی سکوهای گلزنی پورتو را در هم شکست

به گزارش "ورزش سه"، مهدی طارمی شب باشکوهی را برابر فامالیسائو سپری کرد و برای اولین بار در دوران ورزشی خود موفق به ثبت پوکر شد. چهار گلی که او وارد دروازه میزبان کرد، مهاجم ایرانی را در صدر جدول گلزنان قرار داد و او توانست از گونچالو راموس، ستاره پرتغالی بنفیکا عبور کرد.

روزنامه اوجوگو در شماره امروز به بررسی عملکرد مهدی طارمی و درخشش او با لباس پورتو پرداخته و در صفحه اول خود نوشته است: مهدی یک جایگاه تاریخی در پورتو دارد و تاکنون 79 بار با پیراهن آبی و سفید گلزنی کرده است. فقط ژاردل و جکسون مارتینز از این ایرانی بیشتر گلزنی کرده اند. او با عبور از هالک، سومین گلزن برتر خارجی تاریخ باشگاه شد.

1878399

در ادامه این روزنامه با تیتر "پادشاه ایرانی سکو را می‌شکند"، نوشت: پوکر در فامالیسائو این ایرانی را پشت سر جکسون و ژاردل قرار داد. مهاجم کلمبیایی آخرین نفری بود که در یک فصل، 30 گل به ثمر رساند و خود را به عنوان بهترین گلزن پرتغال معرفی کرد.

1878400

هیچکس جایگاه تاریخی مهدی طارمی در باشگاه پورتو را از او نمی‌گیرد. پس از پوکر در فامالیائو، این ایرانی با 79 گل از هالک پیشی گرفت و سومین گلزن برتر خارجی تاریخ باشگاه شد. همانطور که در اینفوگرافیک دیده می‌شود، جکسون مارتینز (92 گل) و ماریو ژاردل (168 گل) بالاتر از این ایرانی قرار دارند که هنوز از دسترس او دور هستند، به خصوص برزیلی که دوران باشکوهی را در جمع اژدهایان رقم زد.

در حال حاضر رسیدن به کلمبیایی هدفی کاملاً در دسترس طارمی است. او تا سال 2024 قرارداد دارد و همه سناریوها از جمله تمدید یا جدایی روی میز است، که البته بحث درباره این موضوع برای زمان دیگری است. در این فصل، هنوز 2 بازی برای طارمی باقی مانده است تا رکوردش را بهبود ببخشد که در حال حاضر با 30 گل زده، بهترین دوران حرفه ای خود را رقم زده است. در واقع، از زمان ورود مهدی به پرتغال در فصل 2019 – 2020 و بازی برای ریو آوه، همیشه بهتر از فصل قبلش عمل کرده است و دقیقاً 100 گل را برای ریو آوه و پورتو به ثمر رسانده است.

1878051

در فهرست خارجی‌ها، ارقامی با میانگین گل بهتر دیده می‌شود، اما رکورد ایرانی در پاس گل‌ها برجسته است: او 39 پاس گل برای هم تیمی هایش به ثبت رسانده است که این آمار همیشه در هر فصل دو رقمی بوده است. نمی‌توان به آمارهای پاس گل بازیکنان پورتو در زمان‌های قدیم استناد کرد اما در دوران مدرن، فقط هالک با 50 پاس گل عملکرد بهتری نسبت به طارمی دارد. در مجموع و در 145 بازی، طارمی مستقیماً روی 118 گل پورتو نقش اصلی را ایفا کرده است. تأثیری آشکار و اجتناب ناپذیر که هنوز هم می توان آن را به گونه ای دیگر تاج گذاری کرد.

طارمی با 21 گل زده در این فصل، به صدر جدول گلزنان لیگ برتر صعود کرد و یک بازی دیگر فرصت دارد تا این جایزه انفرادی را به دست بیاورد. از فصل 2014 – 2015، هیچ بازیکنی از پورتو آقای گل لیگ پرتغال نشده است. او در این فصل 30 گل به ثمر رسانده و می تواند در میان 15 گلزن برتر تاریخ باشگاه قرار بگیرد. او فقط 2 گل با خوزه ماریا، بازیکن دهه 1950 پورتو فاصله دارد.

دیدگاهها