کد خبر : 2001580 | 23 بهمن 1402 ساعت 11:35 | 3.2K بازدید | 1 دیدگاه

كريستين بائور سرمربى، ايران يازدهم، پاكدامن نقره

معادلات شمشيربازى براى المپيک بهم ريخت!

اميدهاى شمشيربازى ايران براى رسيدن به المپيك ٢٠٢٤ در جام جهانى گرجستان رنگ نباخت تا استرس ادامه داشته باشد.

معادلات شمشيربازى براى المپيک بهم ريخت!

به گزارش "ورزش سه"، شمشيربازى اسلحه سابر ايران در جام جهانى گرجستان كسب سهميه تيمى و صعود به المپيك ٣٠٢٤ پاريس را به جام‌هاى جهانى در ايتاليا و مجارستان موكول كرد تا استرس تحقق اين رويداد مهم در ماه‌هاى اسفند و چند روز ابتداى فروردين ١٤٠٣ براى شمشيربازان ايرانى ادامه‌دار باشد.

البته شمشيربازى ايران در جام جهانى گرجستان با قرار گرفتن در رده تيمى يازدهم، سه اتفاق مطلوب و خوشايند را هم تجربه كرد تا اميدوارى‌هاى خود براى كسب سهميه تيمى المپيك و حتى تحقق روياى حداقل به دست آوردن مدال ارزشمند انفرادى اين بازي‌ها را براى اولين‌بار در تاريخ پر رنگ ببيند.

به تفاهم رسيدن و امضا قرارداد با كريستين بائور فرانسوى به عنوان سكان‌دار فنى تيم ملى تا المپيك به عنوان يكى از سرشناس ترين مربيان جهان آن‌هم براى هدايت شمشيربازان خبر خوبى بود كه توسط عليرضا پورسلمان رئيس فدراسيون به نتيجه رسيد.

حتى امكان بسيار بالايى وجود دارد كه اين مربى شناخته شده در المپيك هم شمشيربازى ايران را هدايت كند و بازگشت پيمان فخرى به تيم ملى براى پاريس منتفى شود.

اتفاقى كه به گونه‌اى به ضرر شمشيربازى ايران نخواهد بود چون كريستين بائور فرانسوى به حساب مى‌آيد و بازي‌هاى المپيك سى و سوم نيز به ميزبانى پاريس پايتخت كشور اين مربى مشهور برگزار خواهد شد.

اما دو اتفاق ديگر در جام جهانى گرجستان طعم تلخ قرار گرفتن در جايگاه يازدهم تيمى و شكست مقابل مصر را شيرين كرد، كسب مدال نقره تاريخى انفرادى على پاكدامن، كاپيتان تيمى ملى كه كسب سهميه انفرادى المپيك را تا حدود زيادى قطعى كرده و شكست تيمى ژاپنى‌ها مقابل چين كه فاصله امتيازى ايران و چين براى رسيدن كشورمان به پاريس را تنها دو امتياز كاهش داد.

1990011

على پاكدامن كه پيش از اين در سال ٢٠١٨ مدال برنز انفرادى جام جهانى را به گردن آويخته بود در همين رقابت‌ها اما اين بار به ميزبانى گرجستان دست به كار بزرگى زد و با شكست "ساندرو بازادزه" نفر اول رنكينگ جهان در مقابل طرفداران گرجى به فينال راه پيدا كرد.

در فينال على پاكدامن مقابل آرون ژيلاگى شمشيرباز بزرگ مجارستانى بازى را واگذار كرد كه در حال حاضر جايگاه دوم جهان را به خود اختصاص داده و سه مدال طلاى المپيك را در كلكسيون افتخاراتش دارد.

به اين ترتيب پاكدامن مدال نقره انفرادى جام جهانى را براى اولين‌بار كسب كرد و عنوان‌دارانى چون لوئيجى سامله ايتاليايى نفر سوم المپيك ٢٠٢٠ توكيو و ساندرو بازادزه گرجستانى نفر اول رنكينگ جهانى با سه طلاى المپيك پايين‌تر از كاپيتان تيم ملى ايران مدال برنز را به گردن آويختند.

به نظر روند صعودى على پاكدامن در سال‌هاى ٢٠٢٣ و ابتداى ٢٠٢٤ با كسب طلاى انفرادى آسيا و نقره جام جهانى، ورزش ايران را به بالا رفتن احتمال كسب مدال انفرادى شمشيربازى در المپيك پاريس اميدوار مى‌كند.

در بخش تيمى داستان متفاوت پيش رفت، تيم شمشيربازى بايد در دو جام جهانى باقى مانده براى كسب سهميه تيمى در جمع هشت تيم قرار بگيرد مگر اينكه ژاپنى‌ها هم به مانند گرجستان شكست بخورند كه اين اتفاق با واگذار كردن نتيجه به مصر براى ژاپن هم مقابل چين پيش آمد.

1990012

ژاپنى‌ها كه قبل از راه‌يابى به جمع هشت تيم برتر مغلوب چين شدند توانستند با جبران دو امتياز تيمى اختلاف با كشورمان به هجده امتيازى ايران برسند.

حال همه چيز به نهم و دهم اسفند در ايتاليا و دوم و سوم فروردين ١٤٠٣ در مجارستان موكول مى‌شود جايى كه نگرانى براى كسب ويزا به بزرگترين دغدغه فدراسيون شمشيربازى تبديل شده است.

كسب سهميه تيمى باعث مى‌شود چهار شمشيرباز اسلحه سابر ايران به المپيك راه يابند و غير از رقابت براى يكى از مدال‌هاى طلا، نقره و برنز تيمى براى سه مدال انفرادى هم مبارزه كنند تا اين رشته ورزشى در بهترين حالت شانس كسب چهار مدال تيمى و انفرادى را به خود اختصاص دهد.

شمشيربازان كشورمان در آخرين تلاش‌هاى خود براى كسب سهميه تيمى المپيك اوايل اسفند به جام جهانى ايتاليا و اوايل فروردين ١٤٠٢ به جام جهانى مجارستان اعزام خواهند شد.

شمشيربازى اسلحه سابر ايران به ترتيب در دو المپيك ٢٠١٦ ريو و المپيك ٢٠٢٠ توكيو تا آستانه‌ كسب مدال‌هاى تاريخى انفرادى توسط مجتبى عابدينى و تيمى پيش رفت كه عابدينى چهارم شد و در بخش تيمى هم با اشتباه داور مصرى كه مادام‌العمر نيز از قضاوت محروم شد، دستش از مدال كوتاه ماند.

✍🏻 پوريا تابان

دیدگاهها