کد خبر : 2024423 | 07 خرداد 1403 ساعت 15:16 | 211.7K بازدید | 103 دیدگاه

بازیکنانی که باید مسیر میلاد سرلک بروند؛

مقصد غیرمنتظره ستاره سپاهان: ملوان بندرانزلی

ستاره چند سال اخیر طلایی پوشان اصفهانی در پایان فصل راهی ندارد جز ترک باشگاه. البته مگر اینکه فدراسیون در این مدت اقدام ویژه‌ای انجام بدهد.

مقصد غیرمنتظره ستاره سپاهان: ملوان بندرانزلی

به گزارش "ورزش‌سه"، در مرداد‌ماه سال 97 مصوبه مهمی در این زمینه اجرایی شد که به‌نظر می‌رسید این مشکل و معضل قدیمی بالاخره راه‌حل خود را پیدا کرده است. در آن زمان ستادکل نیروهای مسلح این مجوز را به مشمولان شاغل در سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال داد که تا 28‌سالگی در لیگ‌های این سه رشته مشغول بازی باشند و پس از آن راهی خدمت مقدس سربازی شوند. البته این مجوز برای ملی‌پوشان تا 30‌سالگی بود و به این ترتیب تا مدتی ورزشکاران این سه رشته دغدغه‌ای برای سربازی نداشته‌اند، اما در مهرماه امسال نامه جدید این ستاد درباره این مصوبه اوضاع را بسیار پیچیده کرد. در این نامه با توضیح اینکه مدت زمان اجرای آزمایشی این مصوبه به پایان رسیده است به‌نوعی اعلام شده که از انتهای سال‌جاری باید افرادی که از این مصوبه استفاده می‌کردند برای تعیین‌تکلیف خدمت وظیفه خود اقدام کنند.

یکی از بازیکنانی که با تغییر قانون سرنوشتش دستخوش تغییر شده امید نورافکن است؛ بازیکن 27 ساله تیم فوتبال سپاهان که در پایان فصل جاری راهی جز جدایی از اردوی طلایی‌پوشان اصفهانی و پیوستن به یکی از دو تیم ملوان بندرانزلی یا فجرشهیدسپاسی شیراز ندارد

در این بین نورافکن که حضور در جام جهانی 2022 را با تصمیم عجیب کی‌روش از دست داد و به دلیل مصدومیت نتوانست به جام ملت‌های آسیای 2023 برود، حالا نگران است و می‌ترسد که جدایی‌اش از سپاهان و حضور در تیم‌هایی که از نظر شرایط مالی و سخت‌افزاری وضعیت مناسبی ندارند، سبب شود که جایگاه او در تیم ملی با تهدید مواجه شود.

2027092

نورافکن در گفت‌وگویی که با "ورزش‌سه"، داشت درباره وضعیت خود برای حضور در جام جهانی 2026 پس از اینکه دو تورنمنت مهم جهانی و آسیایی را طی دو سال اخیر از دست داده گفت: « با لغو قانون کنونی گفته می‌شود احتمالا حدود 40‌ بازیکن در لیگ برتر دچار مشکل می‌شوند و با توجه به اینکه فقط ملوان لیگ برتری می‌تواند بازیکن سرباز بگیرد، شاید برخی از آنها مجبور شوند برای سپری کردن دوره ضرورت راهی تیم‌های لیگ یک یا حتی لیگ دو شوند که دردسر بزرگی برای آنها ایجاد می‌کند.»

نورافکن سپس به ماجرای خدمت سربازی‌اش اشاره کرد که ممکن است بار دیگر برای او دردسرساز شود و افزود: «البته خودتان هم می‌دانید که خدمت سربازی هم پیش رو دارم که این مسائل را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما چاره‌ای وجود ندارد. باید برای خدمت سربازی بروم و همین کار ما را سخت‌تر می‌کند. حالا فدراسیون قول داده کاری برای بازیکنانی که چند سال در تیم ملی بوده‌اند انجام بدهد.» 

با نامه‌ای که ستاد کل نیروهای مسلح برای باشگاه‌های لیگ برتری ارسال کرده، بازیکنان دیگر شامل هیچ تبصره ورزشی برای معافیت از اعزام نیستند و تنها می‌توانند از معافیت‌های قانونی مانند تحصیل در دانشگاه‌ها استفاده کنند. این قانون باعث ایجاد یک انقلاب بزرگ در فوتبال ایران می‌شود چرا که بسیاری از بازیکنان مطرح لیگ برتر که در حال تحصیل نیستند و به امید استفاده از دو قانون ۲۸ و ۳۰ سالگی مشغول فعالیت بودند، حالا باید راهی خدمت سربازی شوند و راهی که بازیکنانی نظیر میلاد سرلک و محمد عمری پیش‌دستی کردند و در پنجره زمستانی لیگ بیست و سوم رفتند را بازیکنان با شرایط نورافکن باید در پایان فصل بروند.

البته نورافکن همچنان امیدوار است که فدراسیون فوتبال در تعامل با سازمان نظام وظیفه تبصره و قانون جدیدی برای بازیکنان ملی‌پوش پیدا کند. او در این مورد هم در مصاحبه خود با ما گفت: «با این شرایط کل کارنامه فوتبالی یک بازیکن به هم می‌خورد، کلا همه چیز خراب می‌شود. من از مسئولان خواهش می‌کنم تبصره یا قانونی اضافه کنند که ما بتوانیم در همین زمان در کنار تیم‌مان در باشگاه‌هایمان باشیم و بازی کنیم و در اولین فرصت به خدمت مقدس سربازی برویم. امیدوارم تصمیم‌سازان دولت لطف کنند و برای کمک به بازیکنانی که زندگی خود را وقف دوره کوتاه فوتبال حرفه‌ای کرده‌اند، تصمیمی بگیرند که هم به نفع بازیکنان باشد و هم به نفع جامعه تا ما هم بتوانیم در باشگاه‌هایمان بمانیم و به یکباره همه چیز برای‌مان زیر و رو نشود.» 

دو هفته تا پایان رقابت‌های لیگ برتر باقی مانده و اگر طی هفته‌های آتی خبر جدیدی درباره قانون جدید خدمت سربازی منتشر نشود، امید نورافکن و نزدیک به 50 بازیکن دیگر باید آینده خود را در دو باشگاه ملوان بندرانزلی و فجرشهیدسپاسی شیراز دنبال کنند.

دیدگاه‌ها