کد خبر : 2025381 | 12 خرداد 1403 ساعت 04:00 | 48.8K بازدید | 44 دیدگاه

جام ۲۳ قرمز می‌شود یا آبی؟

گزارش: مروری بر قهرمانان ۲۲ دوره لیگ برتر

به بهانه هفته آخر لیگ، بد نیست نگاهی به قهرمانان ادوار لیگ برتر ایران (خلیج فارس) بیاندازیم.

گزارش: مروری بر قهرمانان ۲۲ دوره لیگ برتر

به گزارش ورزش سه، بیست و سومین دوره لیگ برتر ایران نیز به همین سرعت به ایستگاه پایانی رسید اما تکلیف قهرمان هنوز مشخص نشده و باید نود دقیقه دیگر تا بالا رفتن جام قهرمانی توسط عالیشاه یا حسینی منتظر بمانیم. اما بد نیست در آستانه اختتامیه بیست و سومین دوره لیگ برتر، نگاهی به قهرمانان سابق بالاترین سطح فوتبال ایران بیاندازیم:

لیگ اول: هدیه شیرین استقلال به پرسپولیس در هفته آخر
در حالی که بازیکنان پرسپولیس نیز امید زیادی به امتیاز از دست دادن استقلال در هفته آخر لیگ نداشتند اما این اتفاق رقم خورد تا پرسپولیس با برتری مقابل فجر به قهرمانی اولین دوره رقابت‌های لیگ برتر برسد. این اتفاق در حالی رخ داد که استقلال با یک امتیاز به قهرمانی می‌رسید اما اتفاقات غیر قابل پیش بینی فوتبال به سراغ شاگردان پورحیدری آمد و در نهایت علی پروین و پرسپولیس جام را بالای سر بردند. آبي‌ها در آخرین دیدار با شکست مقابل ملوان در انزلی جام را از دست دادند.

1- پرسپولیس 26 بازی 49 امتیاز
2- استقلال 26 بازی 48 امتیاز
3- فولاد 26 بازی 45 امتیاز
آقای گل: غلامرضا عنایتی ۱۷ گل

2028591

لیگ دوم: اولین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر
نخستین قهرمانی طلایی پوشان در لیگ برتر تحت هدایت فرهاد کاظمی در دومین دوره مسابقات رقم خورد. پاس تهران و پرسپولیس در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند و استقلال نیز فصل را در رتبه عجیب نهم جدول به پایان رساند‌.

1- سپاهان 26 بازی 52 امتیاز
2- پاس 26 بازی 45 امتیاز
3- پرسپولیس 26 بازی 44 امتیاز
آقای گل: ادموند بزیک ۱۳ گل

2028592

لیگ سوم: آخرین دستاورد تیم دوست داشتنی پاس
پاس تهران با ستارگانی نظیر مهدی هاشمی نسب، خداداد عزیزی، جواد نکونام و ...  فاتح سومین دوره لیگ برتر با هدایت مجید جلالی شد. در آن فصل استقلال در رتبه دوم قرار گرفت و پرسپولیس نیز پنجم شد و از رسیدن به لیگ قهرمانان آسیا باز ماند.

1- پاس 26 بازی 53 امتیاز
2- استقلال 26 بازی 51 امتیاز
3- فولاد 26 بازی 47 امتیاز
آقای گل: علی دایی ۱۶ گل

2028588

لیگ چهارم: اولین قهرمانی کروات‌ها در فوتبال ایران
فولاد با هدایت ملادن فرانچیچ فقید فصل فوق العاده‌ای را پشت سر گذاشت و در نهایت با کسب ۶۴ امتیاز به مقام قهرمانی رسید. پشت سر فولاد در آن فصل نیز تیم‌های ذوب آهن و استقلال قرار گرفتند و پرسپولیس نیز در جایگاه چهارم ایستاد.

1- فولاد 30 بازی 64 امتیاز
2- ذوب آهن 30 بازی 58 امتیاز
3- استقلال 30 بازی 58 امتیاز
آقای گل: غلامرضا عنایتی ۲۰ گل

2028587

لیگ پنجم: سرانجام اولین قهرمانی آبی‌ها!
استقلال در پنجمین دوره لیگ برتر خلیج فارس به نخستین قهرمانی خود با امیر قلعه نویی رسید. جامی که با ۵۹ امتیاز برای آبی پوشان بدست آمد و پشت سر این تیم هم پاس و سایپا قرار گرفتند.

۱- استقلال ۳۰ بازی ۵۹ امتیاز
۲- پاس ۳۰ بازی ۵۸ امتیاز
۳- سایپا ۳۰ بازی ۵۲ امتیاز
آقای گل: غلامرضا عنایتی ۲۱ گل

2028586

لیگ ششم: شاهکار تاریخی علی دایی با سایپا
علی دایی نام خود را به عنوان تنها بازیکن مربی قهرمان لیگ برتر در تاریخ مسابقات ثبت کرده است. فصلی که استقلال اهواز هم در جایگاه دوم ایستاد و پرسپولیس و استقلال نیز پشت سر این دو تیم قرار گرفتند.

۱- سایپا ۳۰ بازی ۵۶ امتیاز
۲- استقلال اهواز ۳۰ بازی ۵۴ امتیاز
۳- پرسپولیس ۳۰ بازی ۵۳ امتیاز
آقای گل: مهدی رجب زاده ۱۷ گل

2028585

لیگ هفتم: قهرمانی‌ای که روی ابرها نوشته شده بود!
پرسپولیس و سپاهان در هفته آخر در حالی به مصاف هم می‌رفتند که یکی از آن‌ها در پایان باید جام قهرمانی را بالای سر می‌برد. طلایی پوشان حتی با یک مساوی هم به جام می‌رسیدند اما شاگردان قطبی تنها در صورت برد سپاهان جای این تیم در صدرجدول را می‌گرفتند و قهرمان می‌شدند.

اتفاقی که در نهایت به دراماتیک‌ترین شکل ممکن رخ داد و گل ثانیه پایانی سپهر حیدری مدال طلای قهرمانی هفتمین دوره لیگ برتر را بر گردن شاگردان افشین قطبی انداخت.

۱- پرسپولیس ۳۴ بازی ۵۹ امتیاز
۲- سپاهان ۳۴ بازی ۵۸ امتیاز
۳- صبای قم ۳۴ بازی ۵۲ امتیاز
آقای گل: محسن خلیلی ۱۸ گل

2028584

لیگ هشتم: مجید جلالی خیلی مردی!
کورس قهرمانی لیگ هشتم بین دو تیم استقلال و ذوب آهن در حالی به هفته پایانی کشیده شد که ذوب آهن برای قهرمانی تنها نیاز به یک امتیاز در اهواز مقابل فولاد داشت و استقلال نیز در مشهد باید از سد پیام می‌گذشت تا در صورت لغزش ذوب به قهرمانی برسد. اتفاقی که در نهایت رخ داد و ذوب آهن با شکست پرگل ۴ بر ۲ مقابل ذوب آهن، جام را به استقلال تعارف زد و شاگردان قلعه نویی نیز با برتری یک گله مقابل پیام از این لغزش نهایت استفاده را بردند تا با تفاضل گل بهتر به دومین قهرمانی لیگ برتر برسند.

۱- استقلال ۳۴ بازی ۶۶ امتیاز تفاضل ۳۶+
۲- ذوب آهن ۳۴ بازی ۶۶ امتیاز ۱۶+
۳- مس کرمان ۳۴ بازی ۶۱ امتیاز
آقای گل: آرش برهانی ۲۱ گل

2028580

لیگ نهم: آغاز حکمرانی ژنرال با طلایی پوشان
با جدایی قلعه نویی از استقلال و پذیرفتن هدایت سپاهان، جام قهرمانی هم از تهران به اصفهان منتقل شد. طلایی پوشان اگرچه فصل را با شکست مقابل استقلال آغاز کردند اما با تیم کهکشانی خود از پس‌تک تک حریفان گذشتند و دو هفته مانده به پایان به قهرمانی رسیدند. این دومین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر بود که با کسب 67 امتیاز از 34 بازی برای شاگردان قلعه نویی بدست آمد.

1- سپاهان 34 بازی 67 امتیاز
2- ذوب آهن 34 بازی 61 امتیاز
3- استقلال 34 بازی 59 امتیاز
آقای گل فصل: عمادرضا 19 گل

2028578

لیگ دهم: دفاع سپاهان از عنوان قهرمانی
یکی از پرمهره‌ترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر زیر نظر امیر قلعه نویی به دومین قهرمانی لیگ برتر رسید. تیمی که علاوه بر ملی پوشان زیاد، بازیکنان خارجی با کیفیتی نظیر ابراهیم توره و فابیو جانواریو را هم در ترکیب خود می‌دید. این تیم نهایتا با ۶۶ امتیاز از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد و استقلال و ذوب آهن در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

۱- سپاهان ۳۴ بازی ۶۶ امتیاز
۲- استقلال ۳۴ بازی ۶۵ امتیاز
۳- ذوب آهن ۳۴ بازی ۶۳ امتیاز
آقای گل: رضا نوروزی ۲۴ گل

2028579

لیگ یازدهم: تیمی که دست از سر جام برنمی‌دارد
هت تریک قهرمانی سپاهان در لیگ برتر با مربی‌ای غیر از امیر قلعه نویی رقم خورد. این بار زلاتکو کرانچار فقید بود که با کسب ۶۷ امتیاز سپاهان را به سومین قهرمانی متوالی رساند تا طلایی پوشان تبدیل به پرافتخارترین تیم لیگ تا آن سال شوند. پشت سر سپاهان نیز تیم‌های تراکتور  و استقلال قرار گرفتند.

۱- سپاهان ۳۴ بازی ۶۷ امتیاز
۲- تراکتور ۳۴ بازی ۶۶ امتیاز
۳- استقلال ۳۴ بازی ۶۶ امتیاز
آقای گل: کریم انصاری‌فرد ۲۱ گل

2028576

لیگ دوازدهم: اتحاد امیر و استقلال برای سومین جام!
بازگشت قلعه نویی به استقلال بعد از سه سال، منجر به سومین قهرمانی آبی.ها با ژنرال در لیگ برتر شد. فصلی که آخرین دوره لیگ برتر با ۱۸ تیم بود را استقلال با ۶۷ امتیاز به پایان رساند تا تیم کهکشانی امیر قلعه نویی با روحیه مضاعف برای صعود به مراحل بالاتر لیگ قهرمانان آسیا آماده شود.

1- استقلال 34 بازی 67 امتیاز
2- سپاهان 34 بازی 65 امتیاز
3- تراکتور 34 بازی 64 امتیاز
آقای گل: جلال رافخایی 19 گل

2028574

لیگ سیزدهم: جامی که کمترین حق شاگردان فرکی بود
یکی از فصل.های عجیب فوتبال ایران را در فصل ۹۳-۱۳۹۲ شاهد بودیم چرا که در روز آخر مسابقات چهار تیم شانس قهرمانی داشتند. فولاد صدرنشین اما تحت هدایت حسین فرکی در آخرین بازی خود مقابل گسترش به برتری رسید تا قرمزهای اهواز برای دومین بار به قهرمانی لیگ برتر برسند. پرسپولیس با علی دایی و نفت با گل محمدی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

۱- فولاد ۳۰ بازی ۵۷ امتیاز 
۲- پرسپولیس ۳۰ بازی ۵۵ امتیاز
۳- نفت تهران ۳۰ بازی ۵۴ امتیاز
آقای گل: کریم انصاری فرد 14 گل

2028572

لیگ چهاردهم: آخرین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر!
در حالی که هیچکس انتظار قهرمانی سپاهان را با توجه به دیدار رودررو تراکتور و نفت در هفته پایانی نداشت، شاگردان فرکی نهایت استفاده را از تساوی تیم‌های اول و دوم بردند تا طلایی پوشان برای پنجمین بار به قهرمانی لیگ برسند. قهرمانی‌ای که تبدیل به اخرین دستاورد سپاهانی‌ها در ده سال اخیر لیگ برتر بوده است.

۱- سپاهان ۳۰ بازی ۵۹ امتیاز
۲- تراکتور ۳۰ بازی ۵۸ امتیاز
۳- نفت تهران ۳۰ بازی ۵۸ امتیاز
آقای گل: لوسیانو ادینهو ۲۰ گل

2028568

لیگ پانزدهم: قهرمانی لستر وار استقلال خوزستان
آخرین قهرمانی تیم غیرتهرانی در لیگ برتر نصیب شاگردان عبدالله ویسی در استقلال خوزستان شد. جامی که قهرمان آن تا روز آخر مشخص نبود و در نهایت با تفاضل گل بهتر به خوزستانی‌ها رسید تا حسرت قهرمانی سرخپوشان در لیگ به ۹ سال برسد.

۱- استقلال خوزستان ۳۰ بازی ۵۷ امتیاز
۲- پرسپولیس ۳۰ بازی ۵۷ امتیاز
۳- استقلال ۳۰ بازی ۵۲ امتیاز
آقای گل: مهدی طارمی ۱۶ گل

2021290

لیگ شانزدهم: و سرانجام طلسم ۹ ساله شکست!
تشویق بی امان هواداران پرسپولیس بعد از نایب قهرمانی در لیگ قبلی، این انگیزه را در دل شاگردان برانکو ایجاد کرد تا برای تبدیل کردن آن اشک‌ها به لبخند هرچه در توان دارند بگذارند و در نهایت پرسپولیس حدودا از هفته بیستم قهرمانی خود در لیگ برتر را قطعی کرد چرا که اختلاف امتیازی زیادی با دیگر مدعیان ایجاد شده بود.

۱- پرسپولیس ۳۰ بازی ۶۶ امتیاز
۲- استقلال ۳۰ بازی ۵۷ امتیاز
۳- تراکتور ۳۰ بازی ۵۶ امتیاز
آقای گل: مهدی طارمی ۱۸ گل

2028567

لیگ هفدهم: دبل قهرمانی
مدافع عنوان قهرمانی از همان ابتدا لیگ هفدهم را با بردهای متوالی استارت زد و در پایان در حالی که هنوز سه هفته تا پایان بازی‌ها مانده بود قهرمانی خود را قطعی کرد. ذوب آهن با قلعه نویی و استقلال وینفرد شفر نیز در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

۱- پرسپولیس ۳۰ بازی ۶۴ امتیاز 
۲- ذوب آهن ۳۰ بازی ۵۵ امتیاز
۳- استقلال ۳۰ بازی ۵۴ امتیاز
آقای گل: علی علیپور ۱۹ گل

2028566

لیگ هجدهم: هت تریک قهرمانی
پنجره بسته تابستانی نیز مانع از نتایج چشمگیر شاگردان برانکو در لیگ هجدهم نشد. آنها در این فصل تنها یک بار مقابل فولاد قطبی شکست خوردند و در نهایت با ۶۱ امتیاز به سومین قهرمانی پیاپی خود در لیگ برتر رسیدند. سپاهان و استقلال نیز به ترتیب دوم و سوم شدند. سپاهانی‌ها در آن فصل بعد از ۷ سال بازهم با امیر قلعه نویی راهی مسابقات شدند و نهایتا قافیه قهرمانی را در هفته‌های پایانی به پرسپولیس باختند.

۱- پرسپولیس ۳۰ بازی ۶۱ امتیاز
۲- سپاهان ۳۰ بازی ۵۸ امتیاز
۳- استقلال ۳۰ بازی ۵۷ امتیاز
آقای گل: کی‌روش استنلی - لوسیانو پریرا ۱۶ گل

2028565

لیگ نوزدهم: پوکر قهرمانی 
طولانی‌ترین فصل تاریخ لیگ برتر که بیش از یک سال طول کشید نیز قهرمانش پرسپولیسی بود که فصل را با گابریل کالدرون آرژانتینی آغاز کرد اما در نیم فصل یحیی گل محمدی جایگزین او شد. وقفه چهارماهه بازی‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز مانع از پیشروی شاگردان یحیی نشد و با از سرگیری دوباره مسابقات، جام قهرمانی دو هفته مانده به پایان نصیب سرخپوشان شد تا چهارمین قهرمانی متوالی آن‌ها در لیگ برتر را شاهد باشیم.

۱- پرسپولیس ۳۰ بازی ۶۷ امتیاز
۲- استقلال ۳۰ بازی ۵۳ امتیاز
۳- فولاد ۳۰ بازی ۵۱ امتیاز
آقای گل: شیخ دیاباته ۱۵ گل

1629564

لیگ بیستم: گلات قهرمانی!
اولین فصلی که پرسپولیس با هدایت یحیی کار را آغاز کرد نیز منجر به قهرمانی سرخپوشان در پایان شد. این بار نیز پرسپولیس در رقابت با سپاهان تا روز اخر برای قهرمانی تلاش می‌کرد و در نهایت با اختلاف یک امتیازی نسبت به شاگردان نویدکیا به قهرمانی رسیدند. استقلالی‌ها هم در پایان سوم شدند.

۱- پرسپولیس ۳۰ بازی ۶۷ امتیاز
۲- سپاهان ۳۰ بازی ۶۵ امتیاز
۳- استقلال ۳۰ بازی ۵۶ امتیاز
آقای گل: سجاد شهباززاده ۲۰ گل

2028564

لیگ بیست و یکم: قهرمانی باشکوه استقلال با فرهاد
سرانجام طلسم ۹ ساله قهرمانی آبی‌ها به دست اسطوره محبوب شان فرهاد مجیدی شکسته شد. فصلی را که استقلال با پیروزی‌های اقتصادی آغاز کرد در نهایت بدون حتی یک باخت منجر به کسب چهارمین قهرمانی برای آنها شد. استقلال در این فصل رکوردهای زیادی ‌از جمله بهترین خط دفاعی تاریخ لیگ برتر با ۱۰ گل خورده را نیز به ثبت رساند.

1- استقلال 30 بازی 68 امتیاز
2- پرسپولیس 30 بازی 63 امتیاز
3. سپاهان 30 بازی 56 امتیاز
آقای گل: گادوین منشا ۱۴ گل

1718432

لیگ بیست و دوم: پرسپولیس همه جام‌ها را درو کرد!
پرسپولیس به مقتدرانه‌ترین شکل ممکن لیگ بیست و دوم را برای جبران فصل بدون جامی که پشت سر گذاشته بود آغاز کرد اما در میانه فصل امتیازات زیادی را از دست داد تا سپاهان و استقلال بالاتر از شاگردان یحیی قرار بگیرند. این پایان کار نبود و برد حساس سرخپوشان در دربی برگشت و تساوی سپاهان مقابل ملوان منجر به صدرنشینی دوباره شاگردان یحیی شد تا این تیم برای هشتمین بار به قهرمانی لیگ برتر برسد.

۱- پرسپولیس 30 بازی 66 امتیاز
2- سپاهان 30 بازی 65 امتیاز
3- استقلال 30 بازی 62 امتیاز
آقای گل: شهریار مغانلو ۱۳ گل

1877046

پرافتخارترین تیم‌های لیگ خلیج فارس به تفکیک تعداد قهرمانی:
۱- پرسپولیس ۸ قهرمانی
۲- سپاهان ۵ قهرمانی
۳- استقلال ۴ قهرمانی
۴- فولاد ۲ قهرمانی
۵- پاس ۱ قهرمانی
۶- سایپا ۱ قهرمانی
۷-استقلال خوزستان ۱ قهرمانی

دیدگاه‌ها