کد خبر : 2026558 | 17 خرداد 1403 ساعت 00:48 | 149.4K بازدید | 360 دیدگاه

طلسمی که انگار قرار نیست بشکند؛

ایران ١-٣ برزیل: باخت، باخت و همچنان باخت!

تیم ملی والیبال ایران ششمین شکست خود را در لیگ ملت‌ها تجربه کرد.

ایران ١-٣ برزیل: باخت، باخت و همچنان باخت!

به گزارش "ورزش سه"، هفته دوم مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها 2024 از 15 خرداد در شهرهای کوکورا ژاپن (گروه سوم) و اوتاوا کانادا (گروه چهارم) آغاز شده‌ است و با 32 مسابقه در مدت 6 روز تا 20 خرداد پیگیری خواهد شد.


ست اول: ایران ۱۹ - برزیل ۲۵

بازی تا امتیاز شش با دو دفاع دیدنی محمد ولی‌زاده مقابل لوکاس ساتکمپ برابر پیش می‌رفت تا اینکه برزیلی‌ها با سرویس‌های خوب لوکاس ساتکمپ سه امتیاز پیش افتادند. در ادامه سرویس‌ها و توپ‌گیری‌های دیدنی برزیلی‌ها و همچنین دریافت‌های ضعیف ملی پوشان بازی را شانزده بر ده به سود برزیل کرد. آلان سوزا، یوآندی لئال، ایساک سانتوس و لوکاس ساتکمپ به تناوب آبشارهایشان را تبدیل به امتیاز می‌کردند و دفاعی را مقابل خود نمی‌دیدند تا موریس موتا پائز  از هر دو وقت استراحت خود استفاده کند. پس از وقت استراحت ایران با سرویس‌های خوب امین اسماعیل‌نژاد کمی اختلاف را کم کرد اما فاصله زیادی که برزیلی‌ها در اوایل ست ایجاد کردند باعث پیروزی آنها در این ست شد.

2030816

ست دوم: ایران ۲۵ - برزیل ۲۲

ایران شروعی طوفانی در آغاز این ست داشت و سه بر صفر پیش افتاد. روند خوب تیم ملی و سرویس پوریا حسین‌خانزاده باعث شد تا رزنده در امتیاز شش بر دو به سود ایران، وقت استراحت بگیرد. پس از وقت استراحت روند خوب ایران ادامه داشت و امین اسماعیل‌نژاد و مرتضی شریفی یک به یک امتیاز‌ها را جمع می‌کردند به طوری که بازی پانزده بر نه به سود ایران شد و برناردو رزنده مجبور به گرفتن وقت استراحت دوم شود. در ادامه عملکرد خوب ملی پوشان حتی باعث شد تا برزیلی‌ها خطای آرایش تیمی بدهند و یک امتیاز را نصیب ایران بکنند و بازی ۱۹ بر ۱۲ شود. برزیلی‌ها از این امتیاز به خود آمدند و با دفاع‌های عالی و اشتباه بازیکنان ایران اختلاف به سه رساندند تا سرمربی تیم ملی برای عوض کردن جریان بازی از هر دو وقت استراحت خود استفاده کند. پس از وقت استراحت با آبشار خوب اسماعیل‌نژاد و دفاع دیدنی حسین‌خانزاده بازی بیست و یک بر شانزده به سود ایران شد. در ادامه برزیلی‌ها هر چه تلاش کردند نتوانستند به امتیازات تیم ملی ایران برسند و با امتیاز آخری که خود برزیلی‌ها به ایران دادند، ست دوم به سود ایران تمام شد.

ست سوم: ایران ۱۶ - برزیل ۲۵

بر خلاف ست دوم برزیلی‌ها در این ست خوب شروع کردند و با سرویس‌ها و آبشارهای خوب لئال و سوزا بازی را شش بر دو به سود خود تغییر دادند. اما ملی پوشان ایرانی خیلی سریع با سرویس‌های خوب پوریا حسین خانزاده اختلاف را به یک رساندند تا رزنده خیلی زود و آن هم در امتیاز شش بر پنج به سود برزیل وقت استراحت بگیرد. پس از این تایم اوت، برزیلی‌ها دوباره شروع به گرفتن امتیازات متوالی شدند و با توجه به ضعف ملی پوشان در دریافت و هوشیاری فرناندو کرلینگ پاسور برزیل در دادن پاس‌های سرعتی و درخشش ایساک سانتوس بازی چهارده هشت به سود برزیل شد. برزیلی‌ها با سرویس‌های حساب شده و گرفتن امتیاز سرویس نتیجه را هجده بر یازده کردند تا موریس موتا پائز هر دو وقت استراحت خود را بگیرد. دفاع عقب و جلوی زمین تیم ملی عملا از کار افتاده بود و برزیلی‌ها این فرصت را داشتند تا هر کاری را که دلشان بخواهد انجام بدهند و در نهایت با اختلاف فراوان این ست را پیروز شوند. برزیل در ست سوم امتیازات سرویس زیادی را به دست آورد.

ست چهارم: ایران ٢٣- برزیل ۲۵ و باخت ششم ایران 

ست چهارم تا امتیاز هفت نزدیک پیش رفت و مرتضی شریفی و امین اسماعیل‌نژاد بهترین‌های ایران تا این امتیاز بودند. ایران با آبشار پوریا حسین خانزاده بازی را نه بر هفت به سود خود کرد اما برزیلی‌ها در لحظه دو اختلاف را جبران کردند و نه بر نه مساوی شد. از اینجا بود که دو تیم تا امتیاز سیزده مساوی پیش رفتند که محمد ولی‌زاده با یک دفاع دیدنی ایران را پانزده بر سیزده پیش انداخت. اما برزیلی‌ها یک بار دیگر نه تنها اختلاف را جبران کردند بلکه شانزده بر پانزده نیز پیش افتادند تا پائز درخواست وقت استراحت برای ایران بکند. پس از این وقت استراحت باز هم بازی تا امتیاز بیست نزدیک دنبال می‌شد تا اینکه لوکاس ساتکمپ به پشت خط سرویس رفت و نتیجه را بیست و دو بر بیست به سود برزیل کرد. چند اشتباه بازیکنان ایران در توپ‌های برگشتی و زدن توپ به اوت از مرتضی شریفی و امین اسماعیل‌نژاد باعث شد تا برزیل اختلاف را حفظ کند و برنده ست و مسابقه شود.

تیم ملی والیبال ایران از ساعت 6:30 روز پنج‌شنبه 17 خرداد در دومین دیدار خود در هفته دوم لیگ ملت‌ها به مصاف برزیل می‌رود، تیمی که مدال‌آورترین تیم والیبال دنیاست.

مردان برزیل با 14 دوره حضور در بازی‌های المپیک 6 مدال شامل سه طلا و سه نقره مسابقات والیبال این رویداد مهم جهان را در گنجینه افتخارات خود دارند و امسال برای پانزدهمین بار در المپیک شرکت می‌کنند. آن‌ها در المپیک‌های 1992، 2004 و 2016 به مقام قهرمانی دست یافتند.

2026913

زردپوشان والیبال این کشور همچنین سابقه حضور در 17 دوره رقابت‌های قهرمانی مردان جهان دارند که در هفت دوره روی سکو رفته‌اند. سه مدال طلا و قهرمانی (سال‌های 2002، 2006 و 2010)، سه نایب قهرمانی و یک مدال برنز ره‌آورد والیبال برزیل از رقابت‌های جهانی است.

حضور در 12 دوره جام جهانی از سال 1969 تاکنون نیز از دیگر افتخارات تیم ملی والیبال برزیل است که سه مقام قهرمانی و سه مدال برنز به دست آورده است.

همچنین 9 جام قهرمانی، هفت مدال نقره و چهار مدال برنز لیگ جهانی در گنجینه افتخارات تیم ملی والیبال مردان برزیل که بزرگترین گنجینه افتخارات جهان است، وجود دارد. تیم ملی والیبال برزیل در هر پنج دوره لیگ جهانی حضور داشته و در سال 2021 نیز موفق به کسب مدال طلای این رقابت‌ها شد.

چگونه برزیل با رزنده طلایی و پرافتخارتر شد؟
والیبال برزیل سال‌هاست جزء قدرت‌های برتر ورزش است، اما شرایط تیم ملی این کشور تا پیش از آغاز هزاره سوم، به گونه دیگری بود. تا پایان قرن بیستم سه مدال طلا در المپیک ۱۹۹۲ بارسلون، لیگ جهانی ۹۳ و جام قهرمانان بزرگ جهان ۹۷، افتخارات بزرگ والیبال برزیل بود. اما از سال ۲۰۰۱ که «برناردو رزنده» یا به قول خود برزیلی‌ها «برناردینیو» هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت، تاریخ والیبال این کشور و اصلاً تاریخ والیبال جهان به گونه دیگری ورق خورد.

برزیل در ۱۶ سال سرمربیگری رزنده به افتخاراتی رسید که بسیار بعید است هیچ مربی دیگری در تاریخ بتواند حتی به آن نزدیک شود. این تیم در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ در المپیک ۳ بار، در قهرمانی جهان ۳ بار، در جام جهانی ۲ بار، در جام قهرمانان بزرگ جهان ۳ بار و در لیگ جهانی ۹ بار به مدال طلا رسید. تازه این فقط مدال‌های طلا بود، نقره‌ها و برنزها بماند.

بد نیست این آمار را هم بدانید که برزیل در آن ۱۶ سال، در هر چهار المپیک و چهار دوره مسابقات قهرمانی جهان به فینال صعود کرد و از ۱۵ لیگ جهانی هم ۱۳ بار تا مسابقه نهایی رسید. همان سه دوره باقی مانده لیگ جهانی هم تنها تورنمنت‌هایی بود که برزیل از آن‌ها بدون مدال خارج شد.

2026974

رزنده در آغاز کارش، یک نسل طلایی در تیم ملی برزیل پروراند و شروع به افتخارآفرینی کرد اما هر وقت همه فکر می‌کردند این نسل به پایان راه خود رسیده، دوباره ستاره‌های جدیدی رو می‌کرد تا والیبال جهان غافلگیر شود.

این مربی نامدار سرانجام پس از تصاحب مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو از سرمربیگری برزیل کنار رفت تا «رنال دال زاتو» هدایت این تیم را بر عهده بگیرد. این تیم با سرمربی جدید هم همچنان تیمی قدرتمند بوده است و در سال‌های اخیر صاحب افتخاراتی شده که آخرین آن نقره قهرمانی جهان ۲۰۱۸ و مدال طلای لیگ ملت‌ها ۲۰۲۱ در ریمنی ایتالیا بوده است.

والیبال برزیل قدرت بلامنازع آمریکای جنوبی در طول تاریخ محسوب می‌شود. در ۳۴ دوره برگزاری مسابقات قهرمانی آمریکای جنوبی، ۳۳ مدال طلا گرفته و تنها یک بار قافیه را به آرژانتین باخته است.

تیم‌های ملی والیبال ایران و برزیل در طول تاریخ 21 بار به مصاف یکدیگر رفتند که تنها سه برد سهم ایران در جدال‌ها بوده و در هجده مسابقه برزیل فاتح میدان بوده است. آخرین رویارویی دو تیم در مسابقات رسمی هم در انتخابی المپیک 2024 به میزبانی برزیل بود که تیم ایران سه بر صفر مغلوب حریف قدرتمند خود شد. از سوی دیگر ملی‌پوشان کشورمان پیش از آغاز مسابقات لیگ ملت‌ها 2024 سه دیدار تدارکاتی برابر برزیل برگزار کردند که در هر سه دیدار مغلوب حریف شدند و در مسابقه پیش رو با توجه به شناختی که از حریف به دست آوردند باید به دنبال انتقام از برزیل باشند.

2025240

سه برد ایران مقابل این تیم نیز به لیگ جهانی 2014 برمی‌گردد که خولیو ولاسکو هدایت تیم ملی والیبال را برعهده داشت و اگر مردان والیبال ایران در ششمین مسابقه خود در لیگ ملت‌های 2024 موفق به شکست برزیل شوند، موریس موتا پائز دومین سرمربی خارجی تیم ایران است که به این عنوان دست می‌یابد.

پائز در این دیدار انگیزه‌های بسیاری برای شکست حریف دارد، چرا که برابر تیم زادگاهش قرار خواهد گرفت.

سرمربی تیم ملی برزیل برناردو رزنده است و بازیکنان این تیم برای لیگ ملت‌ها عبارتند از:
پاسور: برونو رزنده، فرناندو کرلینگ، ماتئوس گونزالز، تیاگو تیاگوینیو، رندریک رسلی
مدافع میانی: لوکاس ساتکمپ، ایساک سانتوس، فلاویو گالبرتو، جودسون نونز، اوتاویو هنریکه پینتو، دو سانتوس ماتئوس
دریافت‌کننده قدرتی: ریکاردو لوکارلی، یواندی لئال، هنریکه هونوراتو، لوکاس برگمان، آدریانو خاویر، مائوریسو بورگس، پائولو وینیسیوس، آرتور بنتو، ویکتور کاردوسو، دانیل کالیاری
قطر پاسور: آلان سوزا، دارلان سوزا، والاس دسوزا، ابوبکر نتو، فلیپه روک، چیزوبا نوس
لیبرو: تالس هوس، مایکه ریس، الکساندر الیاس

نتایج پنج دیدار اخیر دو تیم به شرح زیر است:
نتایج 2019 (جام جهانی): ایران (یک) – برزیل (3)
2021 (لیگ ملت‌ها): ایران (یک) – برزیل (3)
2022 (لیگ ملت‌ها): ایران (صفر) – برزیل (3)
2022 (قهرمانی جهان): ایران (صفر) – برزیل (3)
2023 (انتخابی المپیک): ایران (صفر) – برزیل (3)

17 خرداد 1403 ساعت 08:26

برزیل دست چهارم را با نتیجه 25-23 پیروز شد و در مجموع بازی را با نتیجه 3-1 به سود خود پایان داد.

17 خرداد 1403 ساعت 08:20

ضعف در دریافت باعث شد در حساس‌ترین لحظات بازی با نتیجه 22-20 از برزیل عقب بیفتیم.

17 خرداد 1403 ساعت 08:18

ضربه 120 کیلومتر بر ساعتی امین اسماعیل‌نژاد بازی را 20-19 به نفع ایران کرده است.

17 خرداد 1403 ساعت 08:13

سرویس‌های عالی برزیل و دریافت‌های ضعیف ما باعث شد برزیل 16-15 پیش بیفتد.

17 خرداد 1403 ساعت 08:11

دفاع خوب محمد ولی‌زاده ایران را 15-13 از برزیل پیش انداخت.

17 خرداد 1403 ساعت 08:09

ایران در امتیاز گرفتن عالی عمل می‌کند، اما در سرویس زدن ناموفق هستیم و اکثر سرویس‌ها به تور اصابت کرده است.

17 خرداد 1403 ساعت 08:06

توپ‌گیری خوب در زمین ایران و در ادامه آبشار اسماعیل‌نژاد باعث شد ایران نتیجه را 9-7 به نفع خود کند و فاصله 2 امتیازی با برزیل در دست چهارم ایجاد کند اما خیلی زود برزیل این فاصله را جبران کرد و بازی با نتیجه 9-9 در جریان است.

17 خرداد 1403 ساعت 08:01

در دست چهارم بازی همه چیز پایاپای در حال پیگیری هست و هر دو تیم با تمرکز کامل بازی را ادامه می‌دهند و بازی 5-5 برابر است.

17 خرداد 1403 ساعت 07:52

برزیل با نتیجه ۲۵-۱۶ موفق به برد در ست سوم بازی شد.

17 خرداد 1403 ساعت 07:51

لوکاس ساتکمپ با امتیاز سرویس نتیجه ست را ۲۳-۱۳ کرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاه‌ها