کد خبر : 2047884 | 22 خرداد 1403 ساعت 12:02 | 14.9K بازدید | 3 دیدگاه

دبل طلايى حقى: دود از كنده بلند مى‌شود!

شكست سنگين قزاق‌ها برابر سرمربى سابق تيم ملى

عليرضا حقى سرمربى سابق تيم ملى دوچرخه سوارى جاده ايران دو مدال طلاى ارزشمند را از قزاق‌ها در كشورشان گرفت.

شكست سنگين قزاق‌ها برابر سرمربى سابق تيم ملى

به گزارش "ورزش سه"، عليرضا حقى يكى از عنوان دارترين قهرمانان دوچرخه سوارى تاريخ ورزش ايران در بخش جاده به شمار مى‌رود كه ٢٧ مدال طلا، نقره و برنز ارزشمند از رقابتهاى آسيايى، بازيهاى آسيايى و حتى طلاى رقابتهاى سطح ب قهرمانى جهان را به خود اختصاص داده كه تنها مدال زرين جهانى اين ورزش به حساب مى‌آيد كه يك ايرانى آن را به گردن آويخته است.

حقى با ٤٦ سال سن در رقابتهاى قهرمانى جوانان، اميدها، بزرگسالان و پيشكسوتان زن و مرد آسيا كه به ميزبانى قزاقستان در آستانا در حال برگزارى است به اصطلاح دو طلاى رده سنى ٤٥ تا ٥٠ سال جاده قهرمانى آسيا را در ماده‌هاى تايم تريل انفرادى بيست كيلومتر و استقامت ٨٠ كيلومتر جاده از دهن شير درآورد تا هر دو را مال خود كند و به گردن آويزد.

قزاقستان در دوچرخه سوارى جاده آسيا قطب اصلی محسوب مى‌شود تا جايى كه وينوكوروف قزاق مدال طلا و نقره جاده بازيهاى المپيك را به دست آورده و حتى در مجموع پرو تور معتبر توردو فرانس كه حضور در آن روياى هر دوچرخه سوارى محسوب مى‌شود مقام سوم مجموع را به ثبت رسانده است.

2042424

عليرضا حقى در رقابتهاى قهرمانى ٢٠٢٤ آسيا در قزاقستان و ماده تايم تريل انفرادى بيست كيلومتر با كسب مدال طلا يكى از تاريخى‌ترين سكوها را به خود اختصاص داد جايى كه دو دوچرخه سوار قراق كشور ميزبان روى سكوههاى دوم و سوم ايستادند و قهرمان عنوان دار كشورمان از نسل طلايى سالهاى دو هزار تا ٢٠٢٠ روى سكوى اول.

قادر ميزبانى، احد كاظمى، حسين عسگرى، عليرضا حقى، حسن ملكى، مهدى سهرابى، امير زرگرى، عباس سعيدى تنها، محمود پراش، رحيم امامى و... دوچرخه سواران عنوان دار نسل طلايى جاده ايران به حساب مى‌آيند كه در دهه آخر ١٩٩٠ تا سال ٢٠٢٠ ميلادى دوچرخه سوارى ايران را به يكى از دو قدرت اصلى بخش جاده آسيا در كنار قزاقستان تبديل كردند.

عليرضا حقى كه در كنار مدال‌هايش در رقابتهاى تم مرحله‌اى جاده مقام‌ها و پيراهن هاى آسيا، امتيازى و قهرمانى‌هاى مراحل مختلف بسيارى نيز در تورهاى بين المللى UCI در كارنامه دارد در دو ماده سنگين تايم تريل بيست كيلومتر انفرادى و استقامت جاده به فاصله ٢٤ ساعت دو مدال طلا را در قزاقستان به دست آورد كه به اصطلاح خودش قزاقستان جايى محسوب مى‌شود كه مدال را در بخش جاده بايد از دهان شير بيرون كشيد.

2042425

رده سنى ٤٥ تا ٥٠ سال پيشكسوتان آسيا يكى از رده‌هاى سنى دوچرخه سوارى محسوب مى‌شود كه مدال گرفتن در آن بسيار سخت و طاقت فرساست چون هنوز قهرمانان بزرگ و عنوان دار سال‌هاى قبل در رقابت‌هاى آن پا در ركاب مى‌گذارند.

عليرضا حقى كه در مقطع كارشناسى تربيت بدنى تحصيل مى‌كند و زادگاهش قلعه حسن خان و شهر قدس به حساب مى‌آيد سابقه راه يابى به بازيهاى المپيك را نيز در كارنامه دارد و در المپيك نيز ركاب زده است.

✍🏻 پوريا تابان

دیدگاه‌ها