کد خبر : 2049341 | 30 خرداد 1403 ساعت 17:11 | 255.8K بازدید | 766 دیدگاه

و بالاخره اولین پیروزی والیبال ایران در لیگ ملت‌ها

ایران 3- آمریکا 2: لحظه‌ای که دلمان برایش لک زده بود!

تیم ملی والیبال ایران در یک بازی تماشایی با نتیجه سه بر دو آمریکا را شکست داد.

ایران 3- آمریکا 2: لحظه‌ای که دلمان برایش لک زده بود!

به گزارش "ورزش سه"، تیم ملی ایران در هفته سوم لیگ ملت‌ها ۲۰۲۴ به مصاف تیم‌های آمریکا، هلند، فرانسه و آلمان خواهد رفت و در اولین دیدار خود از ساعت 14:30 روز چهارشنبه ۳۰ خرداد برابر آمریکا به میدان می‌ر‌ود.

ویدئو: 345851

تیم ملی والیبال ایالات متحده آمریکا، سابقه دوازده بار حضور در رقابت‌های المپیک را در کارنامه دارد. آن‌ها در سال‌های 1984، 1988 و 2008 موفق به کسب مدال طلای المپیک شدند و در سال‌های 1994 و 2016 مدال برنز المپیک را نیز کسب کردند.

مردان والیبال آمریکا 18 بار در رقابت‌های قهرمانی جهان حضور یافته‌اند که در سال 1986 موفق به کسب عنوان قهرمانی در این رقابت‌ها شدند. همچنین تیم ملی والیبال آمریکا دو بار در سال‌های 1994 و 2018 به مقام نایب قهرمانی جهان دست یافته است.

تیم ملی والیبال آمریکا در هر پنج دوره قبلی لیگ ملت‌های والیبال حضور داشته است آن‌ها سه بار در سال‌های 2019، 2022 و 2023 در فینال ناکام ماندند و نایب قهرمان شدند و یک بار نیز در سال 2018 به مقام سوم لیگ ملت‌ها دست یافتند.

آمریکا هفته اول لیگ ملت‌های امسال را با تیم دوم خود شروع کرد، چرا که بازیکنان اصلی این تیم در کمپی در این کشور مشغول تمرین برای المپیک بودند. بنابراین با تیم دوم راهی ترکیه شد و در تمامی دیدارهایش شکست خورد اما در هفته دوم تیم اصلی خود را راهی مسابقات کرد و برابر آرژانتین و صربستان به پیروزی رسید، اما نتیجه را به ایتالیا و کانادا واگذار کرد.

این تیم در هفته سوم هم با تمامی نفرات اصلی خود شرکت کرده است و با توجه به اینکه در المپیک هم حضور دارد، به دنبال آماده‌سازی خود برای این رویداد معتبر بین‌المللی است.

2031105

آمریکا سال‌هاست که جزء برترین تیم‌های دنیاست که خیلی از حملات سرعتی و سرویس با ریسک بالا استفاده می‌کند. این تیم از نظر فیزیکی قدبلند است و سال‌هاست که ترکیب یک‌سانی دارد، به‌گونه‌ای که جان اسپرا از سال ۲۰۱۳ هدایت این تیم را برعهده گرفته و بازیکنانی چون متئو اندرسون، مکسول هولت، کریستین سن، دیوید اسمیت و اریک شوجی هم از ۲۰۱۳ تا به الان جزء نفرات ثابت این تیم هستند. سایر بازیکنان هم به تدریج به ترکیب تیم اضافه شده‌اند، اما تیمی با سرعت بالا تشکیل داده‌اند که رویارویی با آن سخت خواهد بود.

از سوی دیگر تیم ایران نیز در هفته سوم ترکیب جدیدی به میدان می‌فرستد. استارت عرشیا به‌نژاد به عنوان پاسور و حضور میثم صالحی به عنوان لیبرو در زمین از مهم‌ترین تغییرات است. به‌نژاد در جدال با آمریکا نخستین بازی ملی خود در تیم ملی بزرگسالان ایران را تجربه خواهد کرد.

تیم‌های ملی والیبال ایران و آمریکا در طول تاریخ بیست‌ویک بار به مصاف یکدیگر رفتند که 6 برد برای مردان والیبال ایران ثبت شده است.

تیم ملی والیبال ایران در نخستین مسابقه خود در هفته سوم لیگ ملت‌ها 2024 برای بیست‌ودومین بار در طول تاریخ به مصاف آمریکا می‌رود و شاگردان پیمان اکبری در این دیدار سخت به دنبال نخستین برد خود در رقابت‌های امسال هستند.

جان اسپراو، سرمربی تیم ملی والیبال آمریکا با ترکیب زیر مقابل ایران صف‌آرایی خواهد کرد:
پاسور: مایکا کریستنسن و مایکا ما
مدافع میانی: مکسول هولت، دیوید اسمیت، جفری جندریک و تیلور آوریل
قطر پاسور: متئو اندرسون و کایل انسینگ
دریافت کننده قدرتی: توری دیفالکو، توماس جاسکی، گرت موآنگوتوتیا و جردن اورت
لیبرو: اریک شوجی و کایل داگوستینو فهرست و نتایج

نتایج پنج دیدار اخیر دو تیم به شرح زیر است:
2019 (لیگ ملت‌ها): ایران (صفر) – آمریکا (3)
2019 (جام جهانی): ایران (یک) – آمریکا (3)
2021 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – آمریکا (صفر)
2022 (لیگ ملت‌ها): ایران (3) – آمریکا (صفر)
2023 (لیگ ملت‌ها): ایران صفر – آمریکا (3)

30 خرداد 1403 ساعت 17:13

ست پنجم: ایران ۱۵ - آمریکا ۱۳ 

در این ست بازی تا امتیاز شش برابر پیش رفت و پوریا حسین خانزاده در تیم ایران و دیفالکو در تیم آمریکا امتیازات را برای تیم‌هایشان کسب می‌کردند. اما دو سرویس خوب از محمد ولی‌زاده و در ادامه آبشارهای دیدنی میلاد عبادی‌پور نتیجه را هشت بر شش به سود ایران کرد تا زمین‌ها تعویض شود. امتیاز نهم هم با اشتباه اندرسون به سود ایران کسب شد تا جان اسپرا وقت استراحت بگیرد. این تایم برای آمریکا جواب داد و بازی نه بر هشت شد تا این‌بار پیمان اکبری برای ایران وقت استراحت بگیرد. آمریکایی‌ها با عملکرد خوب جردن اورت و سرویس‌های کریتینسون بازی را ده بر نه به سود خود کردند. این برتری برای آمریکایی‌ها دوامی نداشت و با دفاع خوب ملی پوشان ایرانی بازی دوازده بر ده به سود ایران شد تا دوباره آمریکایی‌ها وقت استراحت بگیرند. اواخر این ست با اشتباهات آمریکایی‌ها در سرویس و امتیاز آخر پوریا حسین خانزاده باعث شد تا  برنده این ست و مسابقه شود و اولین برد خود را در لیگ ملت‌ها پس از انجام نه بازی کسب کند.

30 خرداد 1403 ساعت 16:50

ست چهارم: ایران ۲۶- آمریکا ۲۸
آمریکایی‌ها در ست چهارم بهتر شروع کردند و بازهم با سرویس‌ها و دفاع‌های خوب و تقسیم و پاس‌های خوب میکا کریستنسن بازی دوازده بر هفت به سود آنها شد. در ادامه پیمان اکبری سرمربی تیم دست به تعویض زد و مبین نصری را وارد زمین کرد. سرویس خوب پوریا حسین خانزاده و اشتباه آمریکایی باعث شد تا اختلاف به دو برسد و نتیجه پانزده بر سیزده به سود آمریکایی‌ها شود. در عین ناباوری، بازیکنان تیم ملی با فداکاری تمام با یک توپ گیری دیدنی بازی را در عدد بیست و چهار مساوی کردند تا بازی همچنان ادامه داشته باشد. اما علی رغم بازی خوب بازیکنان تیم ایران، آمریکایی‌ها اجازه ندادند تا ست‌های دوم و سوم تکرار شود و این شاگردان جان اسپرا بودند که برنده این ست شدند تا کار به ست سرنوشت ساز پنجم کشیده شود. شاید اگر اشتباهات بازیکنان در اوایل ست نبود ایران برنده ست چهارم و کل بازی می‌شد.

30 خرداد 1403 ساعت 16:13

ست سوم: ایران ۲۵ - آمریکا ۱۸
بازیکنان تیم ملی ایران که از پیروزی در ست دوم روحیه گرفتند، در ست سوم با سرویس‌های عالی امین اسماعیل نژاد، میلاد عبادی پور و علیرضا مصلح آبادی توانستند بازی را هفت بر دو به سود خود کنند تا سرمربی آمریکا اولین وقت استراحت خود را بگیرد. تک دفاع دیدنی میلاد عبادی پور نتیجه را ده بر چهار به سود ایران کرد. از اینجا جان اسپرا سرمربی آمریکا با تعویض چند بازیکن روند بازی را تغییر داد و اختلاف کم و به دو رسید. اما ملی پوشان ایران خیلی سریع اشتباهات را جبران کردند و میلاد عبادی با دو آبشار خوب نتیجه را هفده بر سیزده به سود ایران کرد تا آمریکا دومین وقت استراحت خود را بگیرد. در اواخر بازی پوریا حسین خانزاده که گویا موتورش روشن شده بود هر چه زد تبدیل به امتیاز شد و ایران برنده ست شد.

30 خرداد 1403 ساعت 15:47

ست دوم: ایران ۲۵ - آمریکا ۲۳
آغاز ست دوم نیز آمریکایی‌ها با سرویس‌های خوب اندرسون همراه شد و نتیجه پنج بر دو به سود آمریکایی‌ها شد. اما در ادامه بچه‌های تیم ملی با دفاع‌ها، توپ گیری‌ها و سرویس‌های خوب نه تنها اختلاف را جبران کردند بلکه یک امتیاز نیز پیش افتادند و نتیجه هشت بر هفت به سود ایران شد. سرویس‌های خوب علیرضا مصلح آبادی و دفاع امین اسماعیل نژاد نتیجه را دوازده بر نه به سود ایران کرد تا سرمربی آمریکا اولین وقت استراحت خود را بگیرد. عملکرد خوب وادی در پاس دادن و اسپک‌های حسین خانزاده و عبادی پور نتیجه را پانزده بر یازده به سود ایران کرد تا جان اسپرا دومین وقت استراحت خود را درخواست بکند. دو اشتباه بسیار بد از بازیکنان ایران، نتیجه را هفده بر پانزده کرد تا پیمان اکبری این بار وقت استراحت بگیرد. در ادامه باز هم ایران اختلاف را به چهار رساند ولی جان اسپرا با یک تعویض خوب و آوردن مکسول هولت به زمین و عملکرد خوب دیفالکو اختلاف را به یک و نتیجه را بیست بر نوزده کرد. سر انجام این ست طولانی و جذاب با آبشار نرم میلاد عبادی پور به سود ایران به اتمام رسید.

30 خرداد 1403 ساعت 15:11

ست اول: ایران ۲۶ - آمریکا ۲۸
بازی با شروع خوب آمریکا در سرویس زنی آغاز شد و آن‌ها توانستند با استفاده از ضعف پوریا حسین خانزاده در دریافت نه بر پنج پیش بیفتند تا پیمان اکبری وقت استراحت اول خود را درخواست کند. در ادامه شرایط کمی در حمله با امتیازات اسماعیل نژاد و دیگر بازیکنان برای ایران بهتر شد و اختلاف به یک رسید و نتیجه ۱۶ بر ۱۵ شد. دیفالکو قدرتی‌زن آمریکا با یک اشتباه و دادن امتیاز به ایران نتیجه را هفده بر هفده مساوی کرد تا ایران به امتیازات آمریکا برسد. عملکرد خوب بازیکنان تیم ملی در توپ گیری بازی را بیست و پنج بر بیست و چهار به سود ایران کرد تا بالاخره جان اسپرا مجبور به گرفتن وقت استراحت شود. سه اشتباه پی در پی از بازیکنان تیم ملی و سرویس‌های خوب اندرسون و آبشارهای دیفالکو باعث شد آمریکا این ست جذاب را از آن خود کند.

30 خرداد 1403 ساعت 14:22

ترکیب تیم‌ ملی والیبال آمریکا در بازی برابر ایران
میکا کریستنسن، متئو اندرسون، جفری جندریک، تایلور آوریل، گرت ماگوتوتیا، توری دیفالکو و اریک شوجی

30 خرداد 1403 ساعت 14:06

استوری فدراسیون جهانی والیبال از حضور تیم ایران در سالن برگزاری بازی

2045343
30 خرداد 1403 ساعت 14:03

ترکیب تیم ملی والیبال ایران برابر آمریکا

2045342
30 خرداد 1403 ساعت 13:41

عرشیا به نژاد برای اولین بازی ملی‌اش در پوست خود نمی‌گنجد. او سرشار از انگیزه است و همه چشم‌های هواداران به عملکرد او خیره خواهد شد.

30 خرداد 1403 ساعت 13:26

پیمان اکبری یک بار به عنوان بازیکن در قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۶ برابر آمریکا بازی کرده است و حالا در قامت سرمربی رو در روی این تیم قرار خواهد گرفت.

2045331
مشاهده بیشتر

دیدگاه‌ها