کد خبر : 2053689 | 19 تیر 1403 ساعت 13:29 | 27K بازدید | 30 دیدگاه

عجیب‌ترین جشن خیابانی با خطر مردن درجا

جشنواره سن‌فرمین، بازی با مرگ در پامپلونا (عکس)

هر سال در این ایام، هزاران نفر در پامپلونا اسپانیا جمع می‌شوند تا در یک فستیوال تاریخی شرکت کنند، فستیوال مرگ که هر لحظه ممکن است جانتان را از دست بدهید.

جشنواره سن‌فرمین، بازی با مرگ در پامپلونا (عکس)

به گزارش "ورزش سه"، شاید همه شما تقریباً برای یک بار هم که شده نام فستیوال "سن فرمین" را شنیده باشید اما قطعا بسیاری ریشه این جشن بزرگ در پامپلونا اسپانیا را نمی‌دانید.
یکی از معروف‌ترین فستیوال‌های اسپانیا و شناخته‌شده‌ترین فستیوال‌های جهان چند روزی است که شروع شده است. از سه روز پیش روز این جشن در پامپلونا شروع شد و تا 4 روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

2052019

سن فرمین که بود؟

این یک نام تصادفی نیست، فرمین مردی بود که در قرن سوم در شهر پمپائلو (پامپلونای کنونی) به دنیا آمد. او پسر یک سناتور رومی به نام فیرموس بود که گمان می‌رود از مدیران ارشد رومی در آن شهر بوده است و مادرش یوجنیا بانویی نجیب بود. فرمین خود را وقف مبلغی مسیحیت کرد و اولین اسقف آمیان شد. در آنجا کلیسایی ساخته شد و طبق شواهد او اولین اسقف پامپلونا است. سن فرمین پس از غسل تعمید هزاران نفر در آمیان به شهادت رسید.

جشن‌هایی به افتخار نام او برگزار می‌شود

تمام جشن‌های سن فرمین به نام او برگزار می‌شود. نمونه بارز آن این است که کسانی که به دنبال گاوها می‌دوند، قبل از دویدن و حتی قبل از رها شدن گاوها، به افتخار نام او را می‌خوانند. در 7 جولای، روزی که جشن آغاز می‌شود، یک راهپیمایی عظیم در ساعت 10 صبح در شهر قدیمی پامپلونا برگزار می‌شود. با این وجود هر چیزی که مربوط به جشن و شادی در این فستیوال است، ربطی به مذهب ندارد.

2052021

جشنواره سن فرمین چگونه شکل گرفت؟

برای یافتن منشأ سن فرمین، به ویژه در سال 1186، باید چند سال و چند قرن به عقب برگردیم. در آن سال پیتر پاریس، اسقف پامپلونا، بقایای سن فرمین را در آمیان جمع آوری کرد و پیشنهاد کرد که جشنواره‌ای برای او در 10 اکتبر برگزارش شود. 500 سال بعد، در سال 1591، این جشن‌ها برای این قدیس به 7 جولای منتقل شد، دلیل این تغییر این است که یک نمایشگاه تجاری نیز وجود داشت که در آن رقص، موسیقی و کمدی برگزار می‌شد و به همین دلیل شورای شهر درخواست کرد که جشن‌ها در تاریخی متفاوت برگزار شود. با این بهانه که به دلیل هوای خوب بیرون بهتر است این کار را در تابستان انجام دهند، جشن سن فرمین به جولای منتقل شوند.

2052023

رها کردن گاوهای نر در خیابان

خُب، برای درک اینکه چگونه سنت دواندن و رهاکردن گاوها در سن فرمین شروع شد، یک دلیل ساده وجود دارد، نیاز به انتقال و هدایت گاوهای نر از حومه شهر به میدان گاوبازی. این در بسیاری از نسل‌ها موفقیت‌آمیز بود و مردم‌شناسان و دیگر متخصصان در مطالعه‌شان می‌گویند که بسیاری از خطرات ناشی از آن را دوست داشتند. آنها همچنین می‌گویند که شهرت جهانی این جشن به رمان ارنست همینگوی و پژواکی است که او در بسیاری از رسانه‌های جهان ایجاد کرد و در واقع همینگوی باعث شهرت آن شد.

2052022

دستمال قرمز در سن فرمین، چرا؟

این یکی از نمادهای سان فرمین است که به دور گردن بسته می‌شود و بخشی از آن روی سینه می‌افتد. اگرچه گفته می‌شود هنگام شروع جشن‌ها باید به برخی سنت‌های قدیمی احترام گذاشت و آن را روی مچ، در جیب یا در دست قرار دهند، اما هنگامی که سیگنال شروع داده می‌شود، همه آن را به گردن خود می‌بندند.

2052025

4 مجروح در سه روز اخیر

امروز پس از پخش سه آهنگ، دویدن گاوهای نر آغاز شد. گاوها در خیابان‌های پامپلونا دویدند و این تعقیب و گریز و حبس مردم در کوچه پس کوچه‌ها، 2 دقیقه و 28 ثانیه به طول انجامید. در نهایت 4 نفر مجروح شدند و دو نفر نیز به دلیل کوفتکی صورت به بیمارستان منتقل شدند. بسیاری زیر دست و پا می‌افتند و گاوها نیز از روی آنها رد می‌شوند اما خوشبختانه امسال هنوز حادثه جانی گزارش نشده است. سن فرمین، بازی با مرگ، اما همه آن را دوست دارند.

2052026
2052027

دیدگاه‌ها