حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1425372/24 زمان: 17:39   1396/04/13 بازدید: 10,488

در گفتگوی اختصاصی وزیر ورزش با "ورزش سه" مطرح شد:

وزارت ورزش به دنبال حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها

دکتر مسعود سلطانی فر در گفتگویی اختصاصی با "ورزش سه" در رابطه با مسائل مختلف ورزش ایران و برنامه های این وزارتخانه به صحبت پرداخت.

به گزارش  "ورزش سه"، وزیر ورزش در این گفتگو در رابطه با مسائل مختلف ورزش ایران، خصوصا فوتبال به اظهارنظر پرداخت. حضور بانوان در ورزشگاه ها، بازی های تیم ملی فوتبال، نتایج تیم ملی تکواندو، ساخت و ساز ورزشگاه ها و ... مسائلی بود که دکتر سلطانی فر در رابطه با آنها به صحبت پرداخت. 

 

ساخت ورزشگاه ها برای رسیدن به درجه ایده آل مهم است

 قبلا برخی می گفتند که چرا ساخت مکان های ورزشی در سطح کشور کمرنگ است. بعضی از ورزشگاه ها نصفه کاره رها شده بودند و ما برای رسیدن به آرمان ها و ایده هایی که در نظر داریم باید این مراحل را پشت سر بگذاریم. اینکه استادیوم های ورزشی را بسازیم برای تشکیل شرایط ایده آل لازم است. ما به هرحال به لحاظ ورزشی و سخت ابزاری ایده آل هایی داریم و اینکه ما استادیوم‌های چند هزار نفری در برخی شهرها می‌سازیم که تیم لیگ برتری ندارند دلیلی بر بی توجهی به آن نمی‌شود و شاید آنها طی سال‌های آینده توانستند به لیگ برتر بیایند و نباید آن زمان به دنبال برطرف کردن موانع سخت ابزاری و ساخت استادیوم باشیم.

 

باید ساز و کار حضور بخش خصوصی در ورزش فراهم شود

در اقتصادهای توسعه یافته اقتصاد ورزش بزرگ، پررنگ و فعال است و اقتصاد ورزش در ایران یعنی حضور و مشارکت بخش خصوصی آن طور که باید و شاید نیست. بخشی که وزارت ورزش آن را دنبال می کند و در برنامه ی ارائه شده به مجلس شورای اسلامی در زمان اخذ رای اعتماد بود، فعال کردن اقتصاد ورزش و ایجاد زمینه ی مشارکت بخش خصوصی است. باید ساز و کار آن فراهم شود.

 

با توسعه ورزش نشاط جامعه بیشتر می‌شود

در همه ابعاد بتوانیم همه امور ورزش و جوانان را توسعه بدهیم. در بخش همگانی، قهرمانی و بانوان قصد داریم تا قدم بزرگی در راستای ایجاد شور و نشاط در جامعه مان قدم برداریم و آن را بیشتر کنیم؛ امری که دکتر روحانی بر ایجاد آن تاکید دارند و در دیدار با اعضای تیم ملی هم به آن اشاره و تاکید داشتند که ملت ما نیاز به شور و شادی دارد و ورزش می‌تواند در شور و غرور ملی مردم تاثیر بسزایی داشته باشد. تاکید ایشان این است که با ابزار ورزش می توان جامعه سالم با افرادی دارای غرور ملی داشته باشیم. 

 

حمایت ما از ورزشکاران ژست انتخاباتی نبود

اینکه می‌گویید حمایت ما از ورزشکاران و بانوان ژست انتخاباتی بوده را به شدت تکذیب می‌کنم. این استراتژی و رویکرد کلی ماست که بتوانیم از توانایی های بانوان‌مان در همه عرصه‌های ورزش استفاده کنیم. حالا هم اینکه خانم‌ها بیشتر ورزش کنند و هم مدیریت در فدراسیون‌ها، هیات‌های ورزشی، در ستاد استفاده کنیم. به هرحال 50 درصد جمعیت کشورمان خانم‌ها هستند و تحصیل کرده هم هستند. باز در کنکور امسال هم خانم‌ها 58 درصد افراد شرکت‌کننده را تشکیل می‌دهند و به همین نسبت نیز وارد دانشگاه می‌شوند و به همین نسبت هم خارج می‌شوند. بنابراین هزینه‌ای که نظام برای تحصیل می کنند باید یک خروجی داشته باشد و رویکرد دولت است تا از پتانسیل بانوان درتمامی‌ عرصه‌ها بیشتر استفاده کنیم و به زودی اخبار بهتر، روشن‌تر و شفاف تری در این مورد خواهید شنید.

 

حضور بانوان در ورزشگاه و واکنش‌ها

ما برای حضور خانواده‌ها در اماکن ورزشی نیاز به یک هماهنگی بین تمامی عوامل تصمیم گیرنده و دست اندرکار داریم که باید سر فرصت این هماهنگی را به وجود بیاوریم. این به وجود آمدن دستوری نمی‌توان باشد و بخشی از آن به باورهای ما به مراجع ذی ربط قانونی و مذهبی این تضمین را بدهند که تمامی ملاحظات شرایط دینی و مذهبی و فرهنگی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها رعایت می شود. این طرح به آرامی در حال پیگیری و به دور از حاشیه و جنجال آن نهایی شدن آن را دنبال می کنیم و امیدواریم شرایط ایده آل باشد تا خانواده ها در شرایط و محیطی آرام و سالم به استادیوم ها بیایند و شاهد مسابقات باشند.

 

برنامه وزارت ورزش برای دولت دوازدهم

اگر قرار شد ادامه بدهیم 90 درصد برنامه های ما همان است که هشت ماه پیش اعلام کرده بودیم. سیاست ها و برنامه‌های ما همان چیزی است که هشت ماه پیش اعلام کردیم. آن برنامه یک برنامه 5 ساله بوده و شاید  تنها 10 درصد آن نیاز به اصلاح دارد و بقیه رویکردی بوده که همان زمان اعلام کردیم.

 

حال ورزش این روزها خوب است

حال ورزش خوب است به خاطر نتایجی که ما در یکسری رشته‌های مهم گرفته‌ایم. مثل فوتبال، کشتی و در برخی رشته‌ها نتایج خاصی داشته‌ایم که برخلاف انتظارات مردم بوده البته سطح انتظارات مردم در برخی رشته‌ها دیگر جهانی شده مثل والیبال. ما فراموش نمی‌کنیم که 20 سال قبل آرمان و آرزوی همه ما این بود که ما یک تیم از ژاپن و کره بگیریم اما امروز تیم دوم ما می رود و قهرمان می شود. تیم اول ما جزو 12 تیم برتر می‌رود و در مسابقات جهانی حاضر می‌شود. در المپیک به مراحل بالای مقدماتی صعود می کند. خوشبختانه پشتوانه خوبی در والیبال داریم و تیم‌مان در حال پوست‌اندازی و تغییر نسل است و جوانان بسیار خوب و ارزشمند داریم در تیم امید و جوانان و با این پشتوانه‌ها آینده والیبال‌مان هم خوب است. انشاالله در برخی رشته‌ها که رزمی هم هستند مشکلاتش برطرف شده و به دوران اوج خودش بازمی‌گردند. ورزش ما یکسری مشکلات ساختاری و بنیادی دارد که آن برمی‌گردد به عدم تعامل بین ورزش دانش‌آموزی، دانشجویی و ورزش محلات با ورزش قهرمانی که این تعامل اگر صورت گیرد و قهرمان دوره ورزش خود را از سنین دانش‌آموزی شروع کند و بالا بیاید خب طبیعتاً می‌تواند افتخارآفرینی بیشتر و موثرتر باشد. این مشکلات بایستی برطرف شود و تعامل جدی و منسجم به وجود بیاید. این انسجام اگر به وجود بیاید ما می تونیم بگوییم ورزش دارای پشتوانه و سازمان است.

 

در تکواندو اختلاف هست اما همیشه نمی‌توان قهرمان بود

انتظارات از تکواندو بالاست چون قهرمان جهان بوده، در والیبال هم همینطور. این انتظارات نباید همیشه باشد برای مثال تیمی مانند برزیل که پرافتخارترین تیم جهان در تمام ادوار است در جام جهانی 2014 و در میزبانی خود، 7 بر دو در خاک کشورش به آلمان باخت و در آن تورنمنت چهارم شد. بنابراین یک کشور نمی‌تواند همواره در یک رشته قهرمان باشد البته داشتیم مواردی آمریکا بسکتبالش همواره در رده اول بوده و حرف اول را می‌زند. اینکه ما فکر کنیم تکواندو ما هر سال قهرمان دنیا شود و کشورهای دیگر می‌نشینند نگاه می‌کنند اشتباه است. البته ما یک سری اختلافاتی داریم در تکواندو که گفتیم یک مجموعه‌ای بررسی دقیق تری داشته باشند که اگر چه امسال مدال طلا نیاوردیم سوم جهان شدیم. این کشور همسایه ما هم که از دوستان ما سود می‌برند بعد از ما قرار گرفت. افتخاری که در این دوره برای ما رقم خورد، مدال نقره کیمیا علیزاده بود که همانند المپیک افتخار آفرینی کرد و این بار اولین نقره بانوان در جهان را به دست آورد. در حالی که اگر مصدوم نبود می‌توانست مدال طلا هم بگیرد و این موفقیت بزرگی برای تکواندوی ما بود. جدیت تعصب و غیرت علیزاده نشان داد که پشتوانه خوبی در تیم ملی تکواندو وجود دارد و قهرمانان زیادی در رده‌های مختلف در تیم های ملی جوانان و رده های پایین تر می توانند هم برای ایران عنوان کسب کنند.

 

با قرعه مناسب صعود می کنیم

آقای کی روش مربی موفقی بوده و در این دوره از مسابقات جام جهانی با توجه به اینکه همه عوامل کار کردن و سازمان تیم ملی و  کادر تیم ملی با سرپرستی ایشان توانست یک نتیجه تاریخی و مقتدرانه را رقم بزند. ایشان تا پایان مسابقات جام جهانی 2018 حضور دارند و برای اینکه ما حضور شایسته‌ای در این مسابقات داشته باشیم و برای اینکه از مرحله مقدماتی، که البته نمی‌دانیم شرایط قرعه به چه شکل خواهد بود و اکنون تنها دو تیم صعود کردند و باید منتظر 30 تیم دیگر ماند، اگر قرعه مناسبی باشد مطالبات و انتظارات عمومی این است که از مرحله گروهی صعود کنیم. در همین درجه آمادگی بمانیم و ان شاالله نتایج خوبی کسب کنیم.

 

از تیم ملی پشتیبانی می کنیم

ایشان یک برنامه کلی دادند و این برنامه در جلسه‌ای که با آقای تاج داشتیم مورد کنکاش و بررسی قرار گرفت که راه را مشخص کردیم و ان شاالله امیدواریم این برنامه ای که مشخص شده و تلاشی که همه خواهند کرد و پشتیبانی و نظارتی که خواهیم داشت و امکانات تامین شود و بتوانیم در این دوره که یک سال به آن مانده هم در مسابقاتی که اکنون پیش رو داریم موفق باشیم و بازی های تدارکاتی و اردویی خوبی داشته باشیم تا این تیم ملی امروز ما که توانسته مقتدرانه بازی‌های گذشته خود را پشت سر بگذارد همچنان موفق باشد. 

 

مقتدر بودیم چون ...

در تمام دوره‌های قبلی که به جام جهانی رفتیم و هیچ وقت اینگونه با این حد از آمادگی و اقتدار تیم‌ها را شکست ندادیم. همیشه کره و دیگر تیم‌ها برای ما یک رقیب سرسخت بودند اما هیچگاه این اقتداری که در بازی رفت برابر کره داشتیم، دیداری که در روز تاسوعا برگزار شد و با رعایت تمام عقیدتی برگزار شد کره حتی یک شانس هم نداشت. این در حالی است که در دوره قبلی همین کره بیش از 60 دقیقه در زمین ما بود و... . در این دوره الحمدالله همه نتایج خوب بود به جز البته بازی اول برابر قطر و در باقی دیدارها مقتدر بودیم و دروازه‌مان به صورت جدی توسط مهاجمان رقیب تهدید نشد. به دلیل اینکه سازمان تیمی به گونه‌ای بود که دفاع مان را در وسط زمین می‎کردیم و عملکرد خوبی داشتیم و در فاصله دو بازی مانده به پایانی مسلما به عنوان سرگروه صعود خواهیم کرد. تیم شرایط خوبی دارد و تلاش می‌کنیم نیازهای تیم و برنامه‌ها و دیدارها را به گونه‌ای شکل دهیم که نیازها برطرف شود.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.