حساب رسمی ورزش‌سه را در اینستاگرام دنبال کنید
کد خبر: 1611302/1 زمان: 14:31   1398/02/23 بازدید: 2,163

دیدار وزیر ورزش آذربایجان با صالحی‌امیری و سلطانی‌فر

وزیر ورزش آذربایجان امروز با وزیر ورزش کشورمان و رئیس کمیته ملی المپیک دیدار کرد.

به گزارش ورزش سه و به نقل از سایت کمیته ملی المپیک، آزاد رحیم اف وزیر ورزش جمهوری آذربایجان به همراه سفیر این کشور در راستای توسعه همکاری های ورزشی دو کشور صبح امروز با حضور در محل کمیته ملی المپیک با  سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک دیدار و گفتگو داشتند.

 

در ابتدای این نشست صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ضمن خیر مقدم به وزیر ورزش جمهوری آذربایجان اظهار داشت: میزان روابط دو کشور در حوزه ورزش در شان دو ملت نیست در همین راستا در نظر داریم تا در سه محور همکاری و تعامل داشته باشیم. برگزاری اردوهای مشترک و میزبانی مسابقات بخصوص در دو رشته کشتی و وزنه برداری، همکاری های علمی و آکادمیک و توسعه همکاری های هرچه بیشتر ورزشی که باعث گسترش و توسعه روابط سیاسی می شود.
 

رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد: با افزایش تعاملات ورزشی از جمله بازی های دوستانه و رفت و آمد هرچه بیشتر قطعا دو ملت خوشحال می شوند، اینجا خانه شماست و آذربایجان نیز خانه ماست.

 

سپس رحیم اف وزیر ورزش جمهوری آذربایجان ضمن قدردانی از مهمان نوازی ایران گفت: با همکاری ها و تعاملاتی که اشاره کردید کاملا موافقم و در زمینه مبارزه با دوپینگ و کلینیک بازتوانی ورزشکاران نیز نیاز به گسترش فعالیت های مشترک داریم، اگر این روابط را تحکیم نکنیم نسل آینده ما را نمی بخشد، هیچ محدودیت و مانعی بین دو کشور برای پیشبرد روابط وجود ندارد و برای تحقق برنامه هایی که شما اشاره کردید باید ۲۴ ساعته کار و تلاش کنیم.

 

وی افزود: با توجه به اینکه در آینده نزدیک بازی های المپیک ۲۰۲۰ را پیش رو داریم باید دست به دست هم دهیم و با کمک به یکدیگر با آمادگی کامل به توکیو برویم تا حضوری موفق در این بازیها داشته باشیم.


 

در این دیدار نصرالله سجادی سرپرست کاروان اعزامی به توکیو، شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، کیکاووس سعیدی خزانه دار کمیته ملی المپیک، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزیر ورزش و جوانان، پیمان فخری مدیر نظارت بر تیم های ملی، اسلامیان معاون بین المل کمیته ملی المپیک، سلامی مدیر تشریفات کمیته ملی المپیک به همراه سفیر این کشور در تهران حضور داشتند.

 

 مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان پس از نشست با وزیر جوانان و ورزش و هیاتی از آذربایجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پاسخ به سفری که سال گذشته به باکو داشتم و با توجه به زمینه های همکاری مشترکی که بین دو کشور در عرصه ورزش و جوانان وجود دارد، جناب رحیم اف برای سفر دو روزه به تهران برنامه ریزی کرد.

 

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: با توجه به هویت مشترک تاریخی و فرهنگی بین دو کشور در همه عرصه ها، زمینه های همکاری گسترده ای داریم که با توجه به تاکیدات رییس جمهورهای دو کشور، بنای دولت بر این است که این ارتباطات در همه عرصه ها و همه زمینه ها بین دو کشور گسترش یابد.

سلطانی فر با بیان اینکه در گذشته همکاری های خوبی بین دو کشور وجود داشته تصریح کرد: در این سفر در مورد زمینه های جدیدی از همکاری ها بحث کردیم و امیدواریم همکاری ها در زمینه ارتباطات تیم های ورزشی، حضور در تورنمنت های مشترک بین المللی و همچنین دیدارهای دوجانبه، تبادل مربیان، داوران، مدرسین و برگزاری اردوهای مشترک بین ورزشکاران گسترش پیداکند.

 

وزیر ورزش و جوانان همکاری های دو کشور در عرصه جوانان را نیز مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: زمینه همکاری ها در بخش جوانان و فرهنگی در دو سه سال گذشته بین جوانان دو کشور وجود داشته و می توانیم همچون برگزاری های هفته های فرهنگی و دیدارهایی که بین سازمان های مردم نهاد دوکشور رقم خورده ، ادامه دهیم.

 

سلطانی فر همکاری و ارتباط بین دو کشور را در حال توسعه و پیشرفت ارزیابی کرد و توضیح داد: در جلسه امروز در زمینه استفاده از تولیدات و تجهیزات ورزشی که در حال حاضر در ایران توسط ده ها واحد تولیدی با کیفیت خوب ارائه می شود و در حال توسعه هم هست؛پیشنهاد کردیم که اگر کشور آذربایجان زمینه ای را فراهم کند ما بتوانیم نمایشگاه تجهیزات و وسائل ورزشی را در باکو با حضور تولیدکنندگان مختلف برگزار کنیم تا بتوانیم تامین کننده لوازم ورزشی و تجهیزات مورد نیاز بخش ورزش آنها باشیم.

 

وی در ادامه به صدها پروژه ورزشی که توسط پیمانکاران ایرانی در دست اجرا قرار دارد اشاره کرد و اظهار داشت: توانمندی های خوبی در بین پیمانکاران ایرانی وجود دارد تا در زمینه احداث و ایجاد اماکن ورزشی تجربه خوب را در اختیار کشور آذربایجان بگذاریم و پروژه های ورزشی آن کشور را اجرا کنیم.

 

سلطانی فر توانمندیهای پیمانکاران ایرانی را مورد توجه قرار داد و با اشاره به کیفیت بالای پروژه هایی که اجرا می کنند و بسیار مطلوب است خاطرنشان ساخت: در برخی از کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان پیمانکاران ایرانی برای ساخت پروژه های ورزشی جایگزین پیمانکاران خارجی شده اند که این زمینه همکاری در آذربایجان هم می تواند بوجود آید و شاهد حضور پیمانکاران ایرانی در کشور آذربایجان باشیم.

 

وزیر ورزش و جوانان به پیشنهادی که وزیر جوانان و ورزش آذربایجان در زمینه دیدارهای دوستانه باشگاهی مطرح کرد، توضیح داد: این دیدارهای دوستانه فوتبال را با نظر مثبت مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

سلطانی فر ابراز امیدواری کرد با توجه به مذاکراتی هم که با محوریت جوانان انجام شد و با عنایت به برنامه های فرهنگی و جوانان که در سال های 2018 و 2019 انجام شد در سال های 2020 و 2021 هم می تواند استمرار داشته باشد.

 

رحیم اف وزیر جوانان و ورزش جمهوری آذربایجان پس از نشست با سلطانی فر اظهار داشت: امروز رفاقت بین دو کشور دوست و برادر ایران و آذربایجان در سطح بسیار بالایی است و این مهم هم امکانات بزرگی را در جلوی ما باز می کند.

 

رحیم اف ادامه داد: معمولا ملاقات های رسمی 15 تا 20 دقیقه به طول می انجامد اما ما بیش از این زمان صحبت و بحث و تبادل نظر کردیم چرا که حوزه ها و زمینه های خیلی زیاد و اکانات بیشتر است. ارتقا یافتن روابط بین جوانان و سازمان های مردم نهاد جوانان و تشکیل تدارکات بین دو کشور برای طرفین مهم است.

 

وی با بیان اینکه برنامه اجرایی بین دو کشور وجود دارد تصریح کرد: پیشنهاد شد که این برنامه اجرایی تمدید شود و تا سال 2021 در این راستا همکاری خودمان را ادامه خواهیم داد.

 

وزیر جوانان و ورزش آذربایجان در پایان گفت: ما مدیران ورزش همیشه سعی کردیم ورزش از سیاست جدا باشد و سیاست ورزش هم زندگی سالم، ورزش، پیروزی و صلح است.

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.