کد خبر: 1739454/1 زمان: 10:53   1399/12/05 بازدید: 1,145

نگاهی موشکافانه به لیگ برتر هندبال مردان و زنان

این دوره از لیگ برتر هندبال به دلیل کرونا، به صورت متمرکز برگزار شد که در ادامه تحلیلی نسبت به این لیگ در بخش زنان و مردان خواهیم داشت.

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از تسنیم، سی و سومین دوره لیگ برتر هندبال مردان، یادواره شهید پورجعفری و شانزدهمین دوره لیگ برتر هندبال بانوان، یادواره شهدای مدافع سلامت با قهرمانی تیم شهید شاملی کازرون در بخش مردان و تیم اشتادسازه مشهد در بخش بانوان به پایان رسید. این دوره از لیگ برتر هندبال تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، به صورت متمرکز برگزار شد که در ادامه تحلیلی نسبت به این لیگ در بخش زنان و مردان خواهیم داشت.
 
 

کفش آهنین رئیس هندبال برای اخذ مجوز برگزاری لیگ

با شیوع کرونا در جهان و ایران، رویدادهای ورزشی متاثر از این پاندمی تعطیل شدند و همین امر معاش بازیکنان و ورزشکاران حرفه‌ای را تحت تاثیر قرار داد. تعطیلی لیگ‌های برتر، صدمات زیادی را به اقتصاد  ورزشکاران، داوران و مربیان وارد کرد و این نگرانی وجود داشت تا با ادامه این روند اهالی ورزش  آسیب جدی ببینند. از همان ماه‌های نخست، فدراسیون هندبال با تکیه بر پروتکل‌های لیگ‌ها و مسابقات اروپایی و فدراسیون‌ جهانی و بومی‌سازی این پروتکل‌ها، ساز برگزاری لیگ‌ برتر هندبال با توجه به شرایط فعلی را کوک کرد. علیرضا پاکدل، رئیس فدراسیون هندبال از جمله کسانی بود که در این امر پیشقدم شد و در نهایت با همکاری وزارت ورزش و پس از برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان وزارت بهداشت مجوز برگزاری لیگ را اخذ کرد.

 

برگزاری لیگ برتر هندبال بدون انصرافی

لیگ برتر فصل 1399 ‌هندبال در بخش مردان با حضور 12 تیم نیروی زمینی شهید شاملی کازرون، پرسپولیس بهبهان، ذوب آهن اصفهان، پاس ناجای قم، ستارگان دشتستان، نفت و گاز گچساران، کیمیا کاشت، مس کرمان، فولاد مبارکه سپاهان، زغال‌سنگ طبس، فراز بام خائیز دهدشت و پرواز هوانیروز از اواخر آبان ماه آغاز شد و اواخر بهمن‌ماه با همین تعداد تیم به کار خود پایان داد.
لیگ‌ بانوان نیز از 28 آبان ماه با حضور 8 تیم فولاد مبارکه سپاهان، اشتادسازه مشهد، کربنات سدیم فیروزآباد، شهید شاملی کازرون‌، تاسیسات دریایی تهران، ذوب آهن اصفهان، سنگ آهن بافق و پرسپولیس بهبهان  کار خود را آغاز کرد و روز گذشته با معرفی تیم قهرمان به کار خود پایان داد.  این در حالی است که در ادوار گذشته لیگ‌های هندبال همواره شاهد انصراف تیم‌ها در جریان مسابقات بودیم و بسیاری از اهالی هندبال معتقد بودند این انصراف‌ها در میانه راه لیگ برتر، چهره این مسابقات را خدشه‌دار می‌کند.

 

لیگ 99 و جوانانی که ستاره شدند

در این دوره از لیگ برتر، فدراسیون استفاده از بازیکنان جوان را در ترکیب تیم‌ها به عنوان یک اصل مطرح و تیم‌ها موظف شدند حداقل از 6 بازیکن جوان و نوجوان در ترکیب خود استفاده کنند. همین امر باعث شد هر 28 بازیکن حاضر در اردوی تیم هندبال جوانان در این فصل از لیگ بازی کنند که برخی از آنها بیش از بازیکن جوان و در حد یک ستاره ظاهر شدند برای مثال یونس آثاری در تیم مس کرمان در حد فوق ستاره ظاهر شد. از درخشش بازیکنانی از جمله فواد فرهادی، رضا شجاعی و حسین جهانی چشم پوشی کرد. در بخش بانوان نیز هندبالیست‌های جوان جایگاه خوبی در تیم‌های خود دست و پا کردند تا در نهایت بتوان در آینده به درخشش این جوانان در تیم‌ هندبال بانوان امیدوار بود.

لیگ برتر سال 99 علاوه بر اینکه آوردگاه مناسبی برای کسب تجربه جوانان بود، در بحث درآمدزایی نیز فرصت خوبی به جوانان داد به طوری که کف قرارداد بازیکنان جوان در بخش مردان  120 میلیون تومان در نظر گرفته شد. در این بین تنها قرارداد 4 بازیکن از تیم پاس ناجای قم 80 میلیون تومان بود که آن هم به شرایط مالی باشگاه باز می‌گشت‌.در صورتی که باشگاه خود را موظف به پرداخت صد در صد قرارداد بازیکنان بداند، مبالغ تعیین شده در این فصل از لیگ می‌تواند جهش خوبی در رشد قرارداد بازیکنان در فصل‌های آتی باشد.

 

 

اعداد عجیب در تعداد تست‌های کرونا

لیگ‌های برتر هندبال زنان و مردان با کمترین میزان تست‌های مثبت کرونا به پایان رسید و این امر محقق نشد جز با تاکید فدراسیون بر انجام ‌تست‌های PCR. فدراسیون هندبال در برگزاری لیگ برتر مردان به میزبانی تهران و شیراز بیش 3500 تست PCR انجام داد که کمتر از 50 تست مثبت اعلام شد. در لیگ برتر بانوان نیز تهران و یک دوره مسابقات در مشهد 3100 تست PCR گرفته شد. به این ترتیب لیگ‌های برتر هندبال سال 99 با وجود پاندمی کرونا با کمترین تلفات از  این ویروس به پایان رسید.

 

پوشش زنده مسابقات نقطه عطف هندبال برای ورود بخش خصوص

سی و سومین دوره لیگ برتر هندبال مردان با برگزاری 100 دیدار به پایان رسید که در مجموع 26 دیدار و حساس‌ترین و جذاب‌ترین مسابقات از رسانه ملی پخش شدند. نقطه عطف این مسابقات جایی است که باید گفت حداقل یک دیدار از تمام 12 تیم حاضر در لیگ برتر از تلویزیون پخش شد و همین امر میدان را برای ورود بیشتر بخش خصوصی به لیگ برتر هندبال و حمایت از باشگا‌ها باز می‌کند. در لیگ بانوان نیز 48 بازی برگزار شد.

همچنین پوشش رسانه‌ای گسترده در بخش زنان و مردان بعد از سال‌ها دوری اهالی رسانه با این رشته، شکل گرفت و هندبال بار دیگر در بین رشته‌های توپی جایگاه رسانه‌ای خود را باز یافت.  در کنار سایر موارد باید به برگزاری مراسم اختتامیه لیگ برتر هندبال نیز اشاره کرد که با حضور وزیر ورزش و معاون توسعه ورزش قهرمانی در وزارت ورزش و دبیر کل کمیته ملی المپیک در بخش مردان و حضور معاون وزیر ورزش در بخش بانوان همراه بود. مطمئنا حضور افراد رده بالای ورزش در اختتامیه لیگ برتر هندبال حاکی از توجه به این رشته و اعتماد به مسئولان فدراسیون برای رساندن این رشته به جایگاه از دست رفته خود در آسیا و جهان است‌.

 

فشردگی مسابقات و کاهش کیفیت بازی های پایانی

در ابتدا قرار بود مرحله نهایی لیگ برتر مردان اوایل سال 1400 برگزار شود اما با توجه به شرایط غیر قابل پیش‌بینی در پیک کرونا و همچنین حضور تیم جوانان در مسابقات انتخابی جهان و قهرمانی آسیا باعث شد تا فدراسیون تصمیم بگیرد مسابقات به صورت فشرده برگزار شود تا مبادا لیگ ناتمام بماند. علاوه بر این، درست بعد از پایان لیگ، کنفدراسیون هندبال آسیا خبر لغو مسابقات قهرمانی جوانان را اعلام کرد. فشردگی دیدارهای دور پایانی لیگ و خستگی مسابقات به طور محسوس بر کیفیت مسابقات تاثیر داشت اما باید پذیرفت که لیگ سال 99 در شرایط متاثر از شیوع کرونا برگزار شد و بسیاری از این اتفاقات غیر قابل اجتناب بود.

 

 

اعتراض به برگزاری دیدارهای ضربدری در لیگ‌ هندبال بانوان

در مرحله نهایی لیگ برتر هندبال بانوان تیم‌ها به صورت ضربدری رو در روی یکدیگر قرار گرفتند تا تکلیف تیم‌های راه یافته به دیدار نهایی و رده‌بندی مشخص شود اما سرمربی تیم سپاهان معتقد بود باید این مرحله نیز به صورت دوره‌ای برگزار شود. احتمالا این تصمیم فدراسیون نیز متاثر از آغاز خیز جدید ویروس کرونا در کشور و نگرانی‌ها از بابت تعطیلی مجدد لیگ‌ گرفته شد.

 

مربیان جوان با کارنامه قابل قبول

در کنار حضور بازیکنان جوان در ترکیب تیم‌های باشگاهی باید به مربیانی جوانی نیز اشاره کرد که در این فصل روی نیمکت تیم‌ها نشستند و در پایان فصل نیز در  جایگاه خوبی برای تیم‌های خود در جدول رده‌بندی رقم زدند. الهام سلوکی، نایب رئیس بانوان فدراسیون هندبال نیز به این مسئله تاکید و گفت: آسیب‌دیدگی بازیکنان نسبت به سابق کمتر بود، چون مربیان ارزنده‌ای داریم که در این یک سال دوره آموزشی داشتند و از نظر سواد توانمند بودند. در این فصل نیروهای نخبه و جوان شناسایی شدند. امیدوارم اردوی تیم ملی هم آغاز شود و از مربیان جوانی که با تفکرات جدید آمدند، استفاده کنیم.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.