کد خبر: 1786578/56 زمان: 21:16   1400/07/27 بازدید: 3,791

اولین های لیگ بیست و یکم چه کسانی بودند؟

بررسی اولین های هر تورنمنت و هر لیگی، از نکات جذاب آن است و در اینجا نگاهی می اندازیم به اولین های لیگ بیست و یکم.

به گزارش "ورزش سه"، هفته نخست از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر امروز آغاز شد که تیم های نساجی و سپاهان برنده های روز نخست بودند و دیدار آلومینیوم اراک با پدیده و همچنین پیکان با نفت مسجدسلیمان با تساوی بدون گل به پایان رسید.

 

همیشه و در شروع هر تورنمنتی، بررسی و به دست آوردن رکورد اولین های آن جام مورد توجه قرار می گیرد. دستاورد و اتفاقات مثبت و منفی نظیر اولین گل فصل، اولین کارت قرمز لیگ، نخستین پاس گل و... در روز نخست، همواره برای رسانه ها و هواداران فوتبال جذاب بوده است.

 

معمولا ارزشمندترین اولینِ هر لیگ یا تورنمنتی، نام زننده نخستین گل آن جام است. عبدالکریم اسلامی بازیکن نساجی فردی است که توانست لقب زننده اولین گل فصل را به خود اختصاص دهد اما بررسی برخی دیگر از نخستین های لیگ بیست و یکم خالی از لطف نیست که آنها را با هم مرور می کنیم:

 

 

اولین خطا؛ مسعود شجاعی: مسعود شجاعی کاپیتان نساجی نخستین خطای لیگ بیست و یکم را در همان ثانیه های ابتدایی مرتکب شد تا نخستین خطای فصل جدید فوتبال ایران به نام او ثبت شود.

 

اولین کارت زرد؛ حمید نعمتی: مسعود شجاعی در دقیقه 21 پس از حرکت خوبی که انجام داد، از سد حمید نعمتی عبور کرد اما کاپیتان فجری ها روی شجاعی مرتکب خطا شد و سیدرضا مهدوی نیز دست به جیب شد تا اولین کارت زرد فصل جدید به نعمتی برسد.

 

اولین گل فصل؛ عبدالکریم اسلامی: نساجی از همان خطایی که منجر به نخستین کارت زرد فصل شد، نهایت بهره را برد. ایمان صادقی گلر فجر شوت سرکش کلانتری را ناقص دفع کرد و اسلامی در برگشت به راحتی دروازه میهمان را باز کرد. عبدالکریم اسلامی که هفته های پایانی نیم فصل دوم سال گذشته با گلزنی و دادن پاس گل در ترکیب تیمش درخشیده بود، روند خوبش را ادامه داد. او در دیدارهای دوستانه پیش فصل مقابل ذوب آهن گل زد، برابر منتخب اردبیل نیز یک پاس گل داد و برابر سپاهان هم یک پنالتی گرفت و امروز نیز عملکرد خوبش را با زدن اولین گل فصل تکرار کرد.

 

 

 

 

 

اولین مربی برنده؛ ساکت الهامی: با وجود کیفیت بد زمین استادیوم ساری، نساجی اجازه خودنمایی را به فجر نداد و در یک بازی درگیرانه و فیزیکی، 3 امتیاز حساس خانگی را از آن خود کرد. الهامی که انتهای فصل قبل راهی قائمشهر شده بود، نتایج بسیار خوبی را با این تیم گرفت و حالا در اولین بازی فصل سربلند بیرون آمد. نساجی امسال می تواند یقه تمام مدعیان لیگ را بگیرد.

 

اولین تعویضی؛ اتابک زارعی: بازیکن فصل قبل ماشین سازی، در نقل و انتقالات تابستانی راهی فجرسپاسی شد تا پیراهن زرد شیرازی ها ها را بر تن کند. او بین دو نیمه به جای رضا آقابابایی وارد زمین مسابقه شد تا به نخستین تعویضی لیگ بیست و یکم تبدیل شود.

 

اولین پاس گل؛ جلال الدین علی محمدی: سپاهان در وقت های تلف شده نیمه نخست، توانست روی حرکت خوب جلال الدین علی محمدی به گل برسد. این بازیکن با یک پاس عرضی، بلند و 30 متری از میانه میدان، امید نورافکن را صاحب توپ کرد. این بازیکن نیز شوتش را به سمت دروازه زد که پس از برخورد به مدافع مس وارد دروازه شد. پاس زیبای علی محمدی به نورافکن، نخستین پاس گل لیگ بیست و یکم بود.

 

 

 

 

 

اولین گل آفساید؛ زهیر سلیمان: بازیکن عمانی مس نخستین گل آفساید فصل را به ثمر رساند. در دقیقه 8 دیدار با سپاهان، فرصتی برای مس از سمت چپ به دست آمد که ارسال میثم تیموری به مجید علیاری رسید. ضربه سر این بازیکن را کریستوفر کنت گلر سپاهانی ها دفع کرد که توپ در دهانه دروازه به زهیر سلیمان رسید و ضربه او وارد دروازه شد اما داور آفساید علیاری را اعلام کرد. بدین ترتیب مس و زهیر سلمان زننده نخستین گل آفساید و مردود لیگ بیست و یکم لقب گرفتند.

 

اولین تیرک؛ محمدرضا حسینی: سپاهان در دیدار با مس 3 بار توپ را به تیر دروازه حریف زد که آنها در یک صحنه دوبار و البته به کمک اشتباه خط دفاعی مس تیرک دروازه میهمان را به لرزه درآوردند. در دقیقه 15 و با اشتباه مدافعین مس توپ به محمدرضا حسینی رسید و شوت این بازیکن به تیرک افقی دروازه برخورد کرد و در ریباند شاهین توکلی مدافع مس به اشتباه دروازه خودی را هدف گرفت و دوباره تیرک دروازه رشیدی به لرزه در آمد که در نهایت خود توکلی توپ را دور کرد. در واقع در این صحنه سپاهانی ها اولین و دومین تیرک لیگ بیست و یکم را به نام خود ثبت کردند.

 

 

 

 

 

اولین مصدوم؛ محمد انصاری: در دقیقه ۳۹ دیدار مس و سپاهان، در جنگی که میان انصاری و مغانلو نزدیک محوطه مس پیش آمد برخوردی میان این دو بازیکن رخ داد که داور خطای انصاری را تشخیص داد اما مدافع چپ مس پس از آن صحنه دیگر قادر به ادامه کار نبود. با توجه به مصدومیت‌های پیشین انصاری این نگرانی وجود دارد که او بازهم دچار مصدومیتی طولانی مدت شده باشد. او در دقیقه 40 جای خود را به مهدی ترکمان داد تا به عنوان اولین مصدوم و نخستین تعویض اجباری لیگ بیست و یکم لقب بگیرد.

 

اولین خطای پنالتی؛ دانیال اسماعیلی فر: مس در حالیکه با 2 گل از سپاهان عقب افتاده بود، در دقیقه 90 فرصت داشت تا فاصله را کاهش دهد. مهدی ترکمان توانست با حرکتی زیرکانه از اسماعیلی فر چسبیده به خط محوطه جریمه پنالتی بگیرد تا بدین ترتیب ترکمان به عنوان اولین پنالتی گیرنده و اسماعیلی فر به عنوان اولین پنالتی دهنده لیگ بیست و یکم معرفی شوند. 

 

اولین پنالتی هدر رفته؛ مهدی حسینی: مس در وقت های تلف شده دیدار با سپاهان می توانست فاصله را کاهش دهد اما این اتفاق رخ نداد. یک خطای پنالتی به سود شاگردان محمد ربیعی اعلام شد که مهدی حسینی خرید جدید مس رفسنجان پشت این توپ قرار گرفت. حسینی ضربه اش را به سمت دروازه زردپوشان اصفهانی نواخت و در حالی که کنت هم جهت توپ او را به خوبی تشخیص داده بود، این پنالتی به بیرون رفت تا اولین ناکامی در ضربه پنالتی به نام مس و حسینی به ثبت برسد.

 

به هر شکل در روز نخست از لیگ بیست و یکم، برخی از آیتم های مربوط به اولین های لیگ برتر مشخص شد اما موارد دیگری مانند نخستین گل بخودی، اولین اخراج، اولین پنالتی گل شده و... در دیدارهای بعدی و شاید هفته های آینده مشخص خواهد شد.

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.