کد خبر : 2017616 | 09 اردیبهشت 1403 ساعت 08:15 | 25.5K بازدید | 82 دیدگاه

اوسمار می‌خواست تیم را برای سپاهان حفظ کند

رضا جباری: پرسپولیس قهرمان می‌شود

هافبک سابق پرسپولیس باوجود شکست این تیم از اوسمار حمایت کاملی دارد.

رضا جباری: پرسپولیس قهرمان می‌شود

به گزارش "ورزش سه" و به نقل از اعتماد، در یکی از مهم‌ترین بازی‌های مرحله یک‌هشتم نهایی مسابقات جام حذفی پرسپولیس در اراک به مصاف آلومینیوم رفت و در ضربات پنالتی با قبول شکست در برابر حریفش از این بازی‌ها کنار رفت.

این بازی که یکی از جذاب‌ترین بازی‌های تاریخ مسابقات هم ‌بود در ۱۲۰ دقیقه زمان قانوني و وقت‌های تلف شده ۸ گل داشت که سهم هر کدام از تیم‌ها ۴ گل بود. با حذف پرسپولیس از این بازی‌ها حالا تنها جام پیش رو برای سرخپوشان فتح لیگ برتر است که در فاصله یک امتیازی با رقیب دیرینه در کورس جذابی قرار دارند.


بولت پرسپولیسدر همین خصوص رضا جباری، هافبک سابق سرخپوشان گفتگویی را در این مورد انجام داده است:

چی شد که پرسپولیس توسط آلومینیوم حذف شد؟
در جام حذفی همیشه شگفتی‌ها رخ می‌دهد، اما باتوجه به شرایطی که پرسپولیس در هفته‌های اخیر داشته واقعا نه و فکر می‌کردم برنده بازی هستیم. در فوتبال هیچ چیزی ۱۰۰ نیست، اما به لحاظ وزنی ‌هم دو ‌تیم را مقابل هم قرار ‌‌دهیم، پرسپولیس باید‌ می‌برد، شکل بازی هم همین را نشان می‌داد. حالا یک‌سری‌ها از تعویض‌های پرسپولیس ایراد می‌گیرند، اما آنها هم ‌تیم ‌آلومینیوم‌ هستند و انگیزه زیادی داشتند تا برنده شوند. در مجموع بازی خوبی بود و پرسپولیس هم خوب بازی کرد‌ اما اتفاقات فوتبال است.

آلومینیوم چطور بود؟
همه ‌تیم‌ها مقابل پرسپولیس پرانگیزه کار می‌کنند. شاید مثلا مقابل ملوان تا این حد انگیزه خرج نکنند و این‌هم طبیعی است. از دیرباز تا امروز تیم‌ها مقابل پرسپولیس انگیزه مضاعفی دارند و همه می‌خواهند در آن روز بهترین‌خودشان باشند، اگرچه مجتبی حسینی، مربی خیلی خوبی است و به سبک و نوع مربیگری او احترام می‌گذارم. در این سال‌ها هم نسبت به بضاعتش تیم‌های خوبی داشته است.

گلر جوان پرسپولیس چهار بار دروازه‌اش باز شد. او روی گل‌های خورده مقصر بود؟
فوتبال همین است. او در چهار بازی گل نخورد اما یک بازی این اتفاق رخ می‌دهد. او گل ساده‌ای نخورد که بگوییم‌ گلر خوبی نیست. رفیعی تازه وارد تیم اصلی شده و همان‌قدر که چهارتا بازی گل نخورد و مورد تمجید قرار گرفت، این بازی هم چندتا گل خورد. اگر اشتباهی یا نقصی داشت که نشان می‌داد، نمی‌تواند گلر خوبی باشد، بله. اما او گلری بدی نداشته. حتی در این بازی که چهارتا خورده عملکرد بدی نداشته و گل بد نخورده. او در چهار بازی گذشته نمی‌گویم تاپ بوده اما مثل گلرهای دیگر لیگ دارد کار خودش را می‌کند و نباید این همه هجمه به او وارد کرد. او در چند بازی جایگزین دروازه‌بان بزرگی مثل بیرانوند شده که توقعات از او خیلی بالاست. در مجموع عملکردش را مثبت می‌دانم و باشگاه باید روی این‌جور بازیکنان سرمایه‌گذاری کند تا آینده تیم تامین شود.

2015753

تعویض‌های اوسمار چطور بود؟
همه ما ممکن است یک‌جاهایی دچار ذهنیتی شویم. مثلا یک مربی ممکن است فکر کند یک بازی را برده و برای من هم در همین پرسپولیس این‌طور ذهنیتی داشتم اما دیدم‌ که بازی برگشته و این ذهنیت خیلی خطرناک است. من در ذهن اوسمار نیستم که بدانم او چه ذهنیتی داشت که آن تعویض‌ها را کرده است. اگر ذهنیت این را داشته که قطعا بردیم‌ و‌ تعویض‌هایش را انجام داده، خب این قطعا اشتباه است اما اگر می‌خواسته بازیکنان را برای بازی با سپاهان حفظ کند یا بازیکنانی را که کمتر بازی کردند را بازی دهد این به لحاظ مربیگری کار اشتباهی نیست. این ذهنیت باشد که من بازی را بردم و حالا اینها را بازی بدهم این واقعا برای تیم خطرناک است! من جای اوسمار نیستم و اینکه ما تعویض کنیم و ببازیم با این ‌هم مخالفم. اینها همه بازیکنان پرسپولیس هستند و یک روز ممکن است سه تا بازیکن محروم داشته باشیم، بازیکنانی که وارد لیست پرسپولیس شدند یعنی این توانایی را داشتند و باید جای نفرات اصلی بازی کنند. مربی باید از این بازیکنان در جا و زمان درست کار بگیرد تا به تیم کمک کنند.

این‌طور سوالم را بپرسم که فاصله بازیکنان اصلی و ذخیره پرسپولیس خیلی زیاد نیست؟
این بحثی است که سال‌ها در فوتبال ایران دارم و فکر می‌کنم یک‌سری از مربیان این داستان را به وجود آوردند. از دوران بازی من این‌طور بوده که مربی ۱۱، ۱۲ بازیکن خوب جذب می‌کند و بقیه در سطح پایین‌تر در حد محسوس باشند تا تیم حفظ شود، اما این اشتباه است. در فوتبال روز دنیا می‌گویند تیمی که می‌خواهد قهرمان شود باید ۱۸ تا بازیکن خوب داشته باشد و نمی‌شود با ۱۲ تا بازیکن آس کار را پیش برد، چون بازی‌ها سخت است و فاصله زمانی کم است. شاید در زمان ما جواب می‌داد اما این فرضیه هنوز هم هست.

پرسپولیس تیم بزرگی است و باید بازیکن تعویضی‌اش هم در سطح خیلی بالایی باشد تا وقتی وارد زمین می‌شود محسوس نباشد که کی با کی عوض شده، اما بازیکنان تعویضی پرسپولیس هم از نظر شخصی من بازیکنان خوبی هستند و فاصله زیادی بین بچه‌ها نمی‌بینم. به هر حال این فاصله هست حالا ممکن است یکی بگوید زیاد است و یکی هم بگوید کم است.

پرسپولیس می‌تواند خیلی زود به لیگ برگردد؟

به نظرم ‌همین بازی را هم که باخت روند خوبی داشته و موقعیت زیادی داشت و فوتبالش را بازی کرد، یعنی همه چی درست بود و مشکل خاصی وجود نداشت. یک‌سری تصمیمات و ذهنیت باعث نتیجه مساوی شد و کار به ضربات پنالتی کشید ضمن اینکه انگیزه آن تیم را هم باید لحاظ کرد و نباید از بازی خوب آنها گذشت. من نگرانی درباره شکل و نحوه بازی و‌ اتفاقات درون تیمی ندارم‌ مگر آنکه خلافش برای من اثبات شود، یعنی ‌وارد لیگ شویم و اتفاقات دیگری رخ دهد، اما روند یک روند مثبت است.

پرسپولیس قهرمان لیگ می‌شود؟

بله، چون اختلاف امتیازی خیلی کم است ضمن اینکه این تیم‌ شایسته قهرمانی هم هست. با این بازی که پرسپولیس ارائه ‌می‌دهد بهتر از تیم‌های دیگر است و به لحاظ نتیجه‌گیری هم عملکرد خوبی داشته مگر اینکه اتفاق خاصی رخ دهد، وگرنه این ‌تیم که می‌بینیم شایسته قهرمانی است.

دیدگاه‌ها