کد خبر: 8J3m9 زمان: 13:23 1398/01/26   بازدید: 187

شفر نیم فصل اول را از دست داد

قربانی: بازی با سایپا کلید قهرمانی استقلال بود

استقلال با وجود شکست در دربی اگر بازی پس از شهرآورد را برابر سایپا می برد می توانست قهرمان این فصل از رقابت ها شود.

به گزارش" ورزش سه" پیروز قربانی در رابطه با شرایط حال حاضر لیگ برتر و جنگ مدعیان گفت:« 5 تیم شانس قهرمانی دارند و تیمی که باهوش تر باشد و بتواند از مسایلی چون میزبانی و مهره هایش بهتر استفاده کند می تواند به قهرمانی برسد.»


کاپیتان سابق استقلال درباره شرایط این تیم و شانس رسیدنش به قهرمانی گفت:« استقلال در نیم فصل دوم نشان داده لیاقت و پتانسیل قهرمانی را دارد اما این تیم در نیم فصل به این دلیل که بازیکنانی که به درد سیستمش بخورند را در یارگیری نگرفت نتایجش خوب نبود. یک نمونه اش پاتوسی است که حتی باعث شد بازیکنان کناری اش بالا بیایند. فرشید باقری که در نیم فصل دوم دیدیم به مراتب بهتر از نیم فصل اول بود.»


او افزود:« منتها بعد از دربی که یک مسابقه با حساسیت بالا است شرایطی که پیش آمد درست نبود برخورد نامناسب کادرفنی، مدیریت و حتی هواداران با شکست در دربی باعث شد تیم بازی با سایپا را از دست بدهد. من معتقدم با وجود باخت در دربی اگر تیم سایپا را می برد شانس اول قهرمانی بود.»


بازیکن سابق تیم ملی ایران گفت:« بازی با سایپا کلید قهرمانی بود که متاسفانه استقلال نتوانست سه امتیاز را بگیرد و می توانست الان به جای پرسپولیس در صدر جدول باشد. البته پرسپولیس واقعا تیم خوبی است و تجربه بالایی دارد. این تیم چهارسال است در کورس قهرمانی است و شخصیت قهرمانی پیدا کرده و این موضوع خیلی به داد تیم می رسد. امیدوارم این تیم در هفته های پیش رو بلغزد تا استقلال بتواند از این استفاده کرده و قهرمان شود.»


سیستم بازی تیم شفر


پیروز قربانی در ادامه در تشریح بازی تیم شفر گفت:« سیستم های مختلف بازی در دنیا وجود دارد اما یکی از سیستم هایی که تیم های ایرانی زیاد از آن استفاده می کنند کیک اند راش که توپ های بلند و بازی مستقیم است. در این بازی بیشتر هدف استفاده از توپ های دوم و سوم است اما این سیستم در فوتبال روز دنیا خیلی کاربرد ندارد چرا که هیچ ضمانتی وجود ندارد که توپ های دوم و سوم را حریف به دست نیاورد و به نوعی همه چیز 50-50 می شود. اما سیستمی هم هست که برپایه مالکیت توپ است و همه چیز با توپ آغاز می شود. مالکیت در این سیستم یک ابزار است. استقلال در این فصل بازی مستقیم و مالکیت توپ را توامان و در مواقع متفاوت استفاده می کند منتهای مراتب بازی با هدف مالکیت سبک سختی است که در یک سری پست ها نیاز به بازیکنان خاص دارد.»


او ادامه داد:« استقلال در نیم فصل اول چنین بازیکنانی نداشت. فرشید اسماعیلی خصوصیات خودش را دارد اما این تیم به بازیکنی نیاز داشت که هم خط شکن باشد و هم با پاس هایش موقعیت بسازد. همان کاری که پاتوسی الان در استقلال انجام می دهد و در بازی با سپاهان به خوبی ملموس بود. در این سیستم همچنین در نوک خط حمله به یک مهاجم توپ نگه دار نیاز است که پشت شماره 9 کاذب بازی کند و بلد باشد از حریف خودش را بکند و پاس بدهد. در نیم فصل اول استقلال فوروارد های مناسب این سبک نداشت اما با آمدن منشا و ایسما این ضعف را برطرف کرد. استقلال در نیم فصل دوم بر خلاف نیم فصل اول یارگیری خیلی خوبی داشت.»


قربانی افزود:« اشکالی که می شود به شفر گرفت این است نیم فصل اول را از دست داد. وقتی حدود هفت هشت بازیکن از تیم جدا می شوند باید قبول کرد که تیم از دست رفته و باید یک تیم جدید بسازی. شفر اما پیش فصل را تنها در 4 هفته برگزار کرد و باعث شد تیمش در نیم فصل اول دیر شکل بگیرد. اگر او پیش فصل را شش یا هفت هفته برگزار می کرد قطعا استقلال نتایج بهتری می گرفت.»


تفاوت های بازی و مربیگری


پیروز قربانی یک مدافع جدی بود که سال ها در خط دفاعی استقلال بازی کرد و بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو بست. او اما می گوید با وجود سال ها بازی در سطح اول فوتبال ایران و پوشیدن لباس تیم ملی معتقد است دنیای مربیگری سورپرایزش کرده است. او در این رابطه گفت:« من وقتی بازیکن بودم، در 25-26 سالگی تصمیم گرفتم مربی شوم و از همان موقع تقریبا امر به من مشتبه شد که خیلی می فهمم. با خودم می گفتم چرا مربی این کار را می کند و او را در ذهنم نقد می کردم. فکر می کردم چون 4 تا کتاب خواندم و در استقلال بازی می کنم، از مربی ام بیشتر می فهمم اما وقتی وارد دنیای مربیگری می شوید می فهمید ماجرا خیلی تفاوت دارد. هرچقدر هم بازیکن بزرگی باشید دلیل نمی شود بتوانید مربی خوب و بزرگی شوید. در مربیگری اگر یک روز مطالعه نکنید عقب می مانید.»


او افزود:« امیدوارم این واقعا در فوتبال ایران هم رعایت شود. ما فقط می بینیم که مربیان بزرگ پول خوب می گیرند اما نمی بینیم آن ها چقدر زحمت می کشند. ما گواردیولا را می بینیم که تیپ زده اما خبر نداریم چندین ساعت وقت گذاشته تا برنامه تمرین و سبک تیمش را طراحی کند. در ایران اما این اتفاق کمتر می افتد. کمتر کسی وقت می گذارد و همه چیز یلخی است و به همین خاطر سطح مربیگری لیگ و فوتبالمان پایین می آید.»


شماره 20 استقلال در سال های قبل همچنین گفت:« به همین خاطر وقتی فردی مثل کی روش می آید در این جو قرار می گیرد و با کسانی برخورد می کند که خیلی از خودش عقب تر هستند، دیگر ارزش زیادی قائل نمی شود. طبیعی هم هست شاید اگر من هم جای او بودم همین رفتار را می کردم. امیدوارم یک روزی بشود که فرق آدم ها در میزان فن و توانایی شان باشد نه میزان ارتباطاتشان...خیلی از مربیانی که برای کارشان زحمت می کشند خانه نشین هستند و این باعث می شود اتفاق خوبی برای این فوتبال نیفتد.»


او ادامه داد:«ما برای اینکه فوتبال ایران تکان بخورد باید مربی انتخاب کنیم که به فرهنگ فوتبال ما بخورد. کارلوس کی روش خیلی برای فوتبال ایران زحمت کشید اما سبکش به فوتبال ایران نمی خورد. من معتقدم با کارلوس کی روش در ده جام ملت های دیگر هم قهرمان نمی شدیم چون اصلا روش بازی او جام آور نبود.»

 

گفت و گو: فرزام محمدعلیها