کد خبر: 1771740/42 زمان: 17:52   1400/05/10 بازدید: 83,259

قهرمان باورنکردنی طلای صدمتر المپیک 

ایتالیا-ایتالیا؛ بالاتر از فتح جام ملت‌ها!

سریعترین مرد جهان ایتالیایی است. لامون مارسل جاکوبز، مدال طلای دومیدانی 100 متر المپیک را از آن خود کرد.

به گزارش "ورزش سه"، لامون مارسل جاکوبز، دونده ایتالیایی با ثبت رکورد 9 ثانیه و 80 صدم ثانیه، 100 متر را طی کرد و مدال طلا المپیک توکیو 2020 را به خود اختصاص داد. این دونده ایتالیایی بالاتر از فرد کرلی آمریکایی و آندره دی گراس کانادایی از خط پایان گذشت و این دو ورزشکار نیز مدال نقره و برنز را از آن خود کردند. 

 

فرد کرلی موفق به ثبت 9.84 ثانیه و دی گراس با 9.89 ثانیه نتوانستند زودتر از دونده ایتالیایی از خط پایان عبور کنند. جاکوبز 26 ساله، قبل از مهاجرت به ایتالیا با مادرش، در کودکی در ال پاسو در تگزاس متولد شده و در ساحل دریاچه گردا بزرگ شد. او که قهرمان سابق پرش طول ایتالیا بوده، حالا لقب سریع ترین دونده جهان را از آن خود کرده است.

 

 

 

این اولین بار از رقابت های المپیک آتن سال 2004 و پس از خداحافظی یوسین بولت اسطوره جامائیکایی است که یک دونده دیگر به مقام قهرمانی رسیده است. اما رکورد المپیک بولت با 9.63 ثانیه حداقل تا بازی های 2024 پاریس دست نخورده باقی خواهد ماند. رکورد جهانی او با ثبت عدد 9.58 ثانیه که در سال 2009 به دست آمده نیز همچنان در جهان دومیدانی اول است.

 

 

 

 

 

البته اتفاق شوکه کننده اصلی در نیمه نهایی رقم خورد، جاییکه ترایوول برومن که امسال رکورد درخشان 9.77 ثانیه را در جهان ثبت کرده و بخت اول قهرمانی لقب گرفته بود، در رده دهم قرار گرفت.

 

 


فتح طلای المپیک توسط دونده ایتالیایی موفقیتی در حد قهرمانی جام ملتهای اروپاست که لاجوردی‌پوشان ماه پیش انجامش دادند.

 

 

سو بینگتیان چینی نیز عنوان دونده شگفت انگیز مرحله نیمه نهایی را به خود اختصاص داد. او رکورد آسیا را با 9.83 ثانیه از آن خود کرده و اولین ورزشکار چینی لقب گرفت که به فینال 100 متر مردان راه یافته است. او در نهایت در فینال رکورد 9.98 ثانیه را ثبت کرده و ششم شد.

 

 

 

 

با حذف دو دونده ،رقابت نهایی با حضور شش نفر برگزار شد که همه آنها صدمتر را زیر 10 ثانیه دویدند.

 

 

عکسها:امیرخیرخواه - توکیو

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.