کد خبر: bjPor زمان: 12:48 1398/03/01   بازدید: 18949

وقتی زندگی اسطوره با آزادی گره می خورد

دو گل زیبا و یک پیراهن شماره 6؛ هدیه به ژاوی

ستاره فوتبال جهان در مدت حضورش در فوتبال آسیا 5 بار به ورزشگاه آزادی آمد و در همین ورزشگاه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.


به گزارش"ورزش سه" ژاوی هرناندز بی تردید یکی از نوابغ فوتبال جهان و قلب تیکی تاکای رویایی بارسلونا و تیم ملی اسپانیا است. او شب گذشته با السد برای پنجمین بار به آزادی آمد و در این ورزشگاه برای همیشه کفش هایش را آویخت. اینکه داستان ژاوی با فوتبال ایران و ورزشگاه آزادی در آخرین مقاطع فوتبالی او گره خوردند موضوع جالبی است که بعدها می توان بیشتر به آن پرداخت.

 


1-حذف در پنالتی


ژاوی اولین بار در سال 2017 و برای بازی پلی اف لیگ قهرمانان آسیا با استقلال به ورزشگاه آزادی آمد. بازی دو تیم در 120 دقیقه بدون گل مساوی شد اما السد در ضربات پنالتی بازی را به استقلال باخت و از رسیدن به مرحله گروهی بازماند. او در این بازی سومین پنالتی تیمش را تبدیل به گل کرد اما بی فایده بود و در نهایت تیمش 3 بر 4 بازی را در پنالتی باخت.

 


2-دوم شدن در گروه


اما هرچه ژاوی بیشتر در السد ماند این تیم قدرت بیشتری پیدا کرد و این بار در فصل 2017-2018 در مرحله گروهی بعد از آنکه پرسپولیس را در قطر سه بر یک برد ، به تهران آمد اما السد این بازی را با گل به خودی مرتضی پورعلی گنجی باخت و در مرحله گروهی دوم شده و پشت سر پرسپولیس قرار گرفت.

 


3-صعود به نیمه نهایی


او در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان همان سال بار دیگر به ورزشگاه آزادی آمد و در بازی رفت توانست تیمش را به یک برد با ارزش سه بر یک برساند. این پیروزی باعث شد تا السد با وجود تساوی دو بر دو در قطر به مرحله بعدی صعود کند.

 


4-حذف در نیمه نهایی


السد برای سومین بار در یک سال باید به آزادی می آمد و این بار برای بازی رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان برابر پرسپولیس قرار گرفت. علی علیپور تک گل پرسپولیس را در این بازی زد تا تساوی یک بر یک بازی برگشت در دوحه کمکی به عدم حذف السد نکند.

 


5-صعود تشریفاتی


در لیگ 2018-2019 قهرمانان آسیا طالع السد و پرسپولیس بازهم به هم خورد و این بار السد بود که صعود کرد و پرسپولیس جا ماند. پرسپولیس بازی رفت را با یک گل مشکوک به آفساید باخت و بعد از کسب نتایج ضعیف حذف شده بود اما بازی با السد همیشه یک مسابقه حساس است به خصوص اگر بازی خداحافظی ژاوی باشد. پرسپولیس با گل های زیبای ترابی و علیپور و یک پیراهن شماره 6 قرمز از ژاوی و همتیمی هایش پذیرایی کرد هرچند در نهایت ژاوی و یارانش بودند که به مرحله بعدی لیگ قهرمانان صعود کردند، هرچند آن ها باید بدون شماره 6 استثنایی تاریخ فوتبال ادامه بدهند.