کد خبر: 1675810/1 زمان: 20:05   1399/01/10 بازدید: 60,501

سقوط یک امپراطوری

حفره سیاه 100 میلیونی؛ بارسا در آستانه تراژدی بزرگ

یک زلزله اقتصادی بزرگ در انتظار باشگاه بارسلوناست؛ اتفاقی که می تواند کاتالان ها را به مرز ورشکستگی برساند.

به گزارش "ورزش سه"، به نقل از مارکا، ترس از نیمه تمام ماندن فصل که در شرایط فعلی بسیار نیز محتمل است، احتمال یک ضربه اقتصادی بزرگ به بارسلونا را افزایش می دهد. به همین دلیل است که سران باشگاه قصد کاهش 70 درصدی دستمزد بازیکنان تیم اول را دارند و این روزها بسیار در تلاشند تا با آنها به توافق برسند. مذاکرات ادامه دارد ولی در صورت بی نتیجه ماندن، احتمالا باشگاه به صورت خودسرانه این کار را انجام خواهد داد.

 کاهش دستمزد بازیکنان به میزان 70 درصد به نوعی اجتناب ناپذیر است چرا که ضرر و خسران بارسلونا به سبب شیوع کرونا و تعطیلی فوتبال، 100 میلیون یورو خواهد بود؛ یعنی 10 درصد بودجه امسال باشگاه.

 

 

 

 

پس از شیوع کرونا و تعطیلی رقابت های فوتبال، درآمدهای حاصل از بلیت فروشی، پاداش های یوفا در صورت صعود به مراحل بالاتر لیگ قهرمانان، حق پخش تلویزیونی، موزه و نمایندگی های فروش محصولات ورزشی باشگاه، دستخوش تغییراتی بزرگی خواهند شد. به سختی بتوان تخمین زد که میزان ضرر مالی بارسا در شرایط فعلی چه میزان خواهد بود؛ چرا که این قضیه به متغیرهای زیادی بستگی دارد ولی در مقایسه با درآمدهای فصل گذشته باشگاه، می توان به نتایجی تقریبی دست یافت.

 

فصل گذشته بارسلونا 93 میلیون یورو از ناحیه بلیت فروشی در 28 بازی خانگی(در تمام رقابت ها) به دست آورد. متوسط 3.3 میلیون یورو از هر بازی در نوکمپ. اگر فرض را بر این بگیریم که بارسا امسال هم تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان صعود می کرد، ضرری 26.4 میلیون یورویی نصیب این تیم می شد. چه فصل نیمه تمام بماند و چه ادامه یابد ولی پشت درهای بسته، بارسا 26.4 میلیون یورو نسبت به فصل گذشته از دست خواهد داد.

یوفا همچنین فصل گذشته 22.5 میلیون یورو نیز به دلیل صعود بارسا تا نیمه نهایی به این تیم پاداش داد که طبعا فصل جاری این مبلغ در صورت نیمه تمام ماندن بازی ها از دست خواهد رفت.

بارسا تاکنون 85 درصد حق پخش تلویزیونی را دریافت کرده است ولی هنوز 25 میلیون یوروی دیگر نیز باقیمانده است که احتمالا دریافت نخواهد کرد.

 

 

 

 

همچنین مواردی وجود دارد که مستقیما به تعطیلی فوتبال بستگی ندارد و تا زمان باقی ماندن قرنطینه توسط دولت اسپانیا، بارسا را متوجه ضرر خواهد کرد. به دلیل قرنطینه عمومی، موزه بارسا و تمامی نمایندگی های نایکی و نیز مدارس فوتبال بارسا در سراسر دنیا تعطیل هستند. بارسا فصل گذشته 60 میلیون یورو از تور موزه خود عایدی داشت و با ادامه قرنطیه تا انتهای ژوئن، 15 میلیون یورو ضرر متوجه آبی اناری ها خواهد شد. با جمع تمامی ارقام بالا، می توان به این نتیجه رسید که بارسا با ادامه این شرایط، 100 میلیون یورو ضرر خواهد کرد.

با کسر 70 درصد دستمزد بازیکنان تا ماه ژوئن، بارسلونا می تواند 106 میلیون یورو ذخیره کند که تقریبا معادل ضرری است که از ناحیه تعطیلی فوتبال و قرنطینه عمومی خواهد دید.

اگر به هر دلیلی بارسا نتواند کسر دستمزد را عملی کند، باید منتظر یک تراژدی اقتصادی بزرگ در باشگاه ماند. اتفاقی که تا یک ماه پیش، بدبین ترین هوادار بارسلونا هم تصورش را هم نمی کرد.

 

 

 

 

 

از سراسر وب
ديدگاه کاربران
برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.