کد خبر : 2011159 | 10 فروردين 1403 ساعت 16:20 | 81.8K بازدید | 79 دیدگاه

کابل آماده جشن صعود می‌شود؛

مهمترین روز تاریخ فوتبال افغانستان!

پس از پیروزی مقابل هند، حالا همه در افغانستان انتظار دارند که این تیم دست به یک کار تاریخی بزند.

مهمترین روز تاریخ فوتبال افغانستان!

به گزارش "ورزش سه"، اگرچه افغانستان به دلیل هرج و مرج داخلی امکان میزبانی از حریفان خود را ندارد اما انرژی و احساس افغان‌ها از جای جای دنیا پشت سر تیمی است که چند روز پیش در نبردی مهم موفق به شکست تیم ملی هند شد و امیدهای خود برای صعود را افزایش داد. اما تیمی که در تورنمنت کافا شش بر یک مقابل ایران شکست خورده بود، چگونه ناگهان موفق شد 4 امتیاز از هند به دست بیاورد و امیدهای صعود خود را زنده کند؟

همه چیز به رشته اتفاقاتی برمی‌گردد که به رهبری اشلی وست‌وود، سرمربی جوان و کم تجربه انگلیسی، رقم خورد. او که یک هفته پیش از دو بازی با قطر و کویت هدایت افغانستان را برعهده گرفت و با دریافت مجموعا 12 گل دو شکست را متحمل شد، در چند ماه اخیر بیش از آنکه مسئولیت فنی را در اختیار داشته باشد، ماموریت مدیریتی خود را برای بازگرداندن بازیکنان پیش برد.

گروهی از بازیکنان تیم ملی افغانستان به دلیل آنچه مخالفت با رئیس فدراسیون فوتبال قلمداد شد، از تیم ملی کنار رفتند و با ارسال نامه، شواهد و مستندات به فیفا، مدعی شدند که رئیس فدراسیون، به دلیل فساد و ناکارآمدی باید از سمت خود کنار گذاشته شود و تا آن زمان، آنها به تیم ملی بازنخواهند گشت.

2005236

در حالی که فیفا هنوز پروسه خلع یوسف کارگر، رئیس جنجالی فدراسیون افغانستان، را به سرانجام نرسانده، اشلی وست‌وود موفق شد گروهی از این بازیکنان ناراضی و معترض را قانع کند که برای مردم کشورشان به تیم ملی بازگرداند و به نوعی قدرت واقعی افغانستان را احیا کرد. اغلب این بازیکنان نفراتی هستند که بعد از بازگشت طالبان راهی خارج کشور شده و در تیم‌های خارجی فوتبال خود را ادامه می‌دادند.

در همین حال و پس از اینکه فیفا به دلیل اتفاقات بعد از قدرت‌گیری طالبان، کمک مالی خود به افغانستان را قطع کرده بود، فدراسیون فوتبال عربستان اعلام کرد که حاضر است تمام هزینه این تیم برای کمپ، بازی دوستانه، دیدارهای رسمی و... را متقبل شود و این بهترین خبری بود که سرمربی انگلیسی می‌توانست بشنود.

بنابراین آنها به سرعت با اسکواد جدید 36 نفره اردوی خود را پشت درهای بسته آغاز کردند. در همین حال اشلی فرصت این را به دست آورد که عملکرد فوتبالیست‌های مهاجر در استرالیا و چند نقطه دیگر را تماشا کند تا همه بازیکنان موردنظر را به تیم ملی بیاورد.

2005237

برگزاری اردو پشت درهای بسته، واکنش منفی گروهی از هواداران افغانستان را هم به دنبال داشت اما وست‌وود صراحتا وعده داد که این تمرین مخفیانه در نهایت به سود افغانستان تمام خواهد شد و هواداران باید منتظر سورپرایز باشند.

سرانجام در روز بازی رفت با هند، شاگردان اشلی نمایش مستحکمی برابر حریف داشتند و در خانه (به میزبانی عربستان) توانستند یک امتیاز را از حریف بگیرند.  اما در بازی برگشت به میزبانی هند، دو گل از رحمت اکبری و شریف محمد که جزو بازیکنان معترض و کنارکشیده از تیم بودند، پیروزی بزرگ را برای تیم ملی افغانستان رقم زد.

2005235
تیم ملی افغانستان در دو دیدار پایانی مقابل قطر و کویت دیدار خواهد کرد. باتوجه به دیدار مستقیم هند و کویت در بازی نخست، افغان‌ها امید زیادی به صعود دارند.

افغانستان حالا سه ماه تا خرداد ماه و دیدار سرنوشت‌ساز با قطر و کویت فاصله دارد، جایی که اگر موفق به کسب نتیجه لازم در بازی پایانی برابر کویت شود، شانس بسیار خوبی برای صعود به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی و البته کسب سهمیه جام ملتهای آسیا خواهد داشت.

البته افغانستان همچنان 5 بازیکن اصلی خود را در اختیار ندارد و در صورت بازگشت فیصل شایسته، فرشاد نور (که به ایران گلزنی کرد)، عمران حیدری، نجم حیدری و نور حسین توان بیشتری برای دیدار برابر کویت خواهد داشت.

حالا با خلع احتمالی رئیس پرسروصدای فدراسیون افغانستان و بازگشت سایر بازیکنان و البته برگزاری کمپ و بازی دوستانه در عربستان، افغان‌ها شرایط بهتری برای این دو فینال بزرگ خواهند داشت؛ جایی که شاید مهمترین پیروزی تاریخ فوتبال این کشور رقم بخورد.

دیدگاه‌ها